Alimlər "piylənmə yaddaşı" haqqında məşhur mifə son qoyublar
Danimarkalı alimlər aşkar ediblər ki, yağ toxuması arıqlamadan sonra sağlam vəziyyətini bərpa etməyə qadirdir və "piylənmə yaddaşı" əvvəllər düşünülən qədər uzun müddət və sərt formada qalmır.
Tədqiqatın nəticələri "Nature Metabolism" jurnalında dərc olunub.
Məlumata görə, piylənmə tez-tez xroniki iltihab və yağ toxumasının disfunksiyası ilə müşayiət olunur ki, bu da ikinci tip diabet və ürək-damar xəstəlikləri riskini artırır. Arıqlama bu riskləri azaltsa da, çəki itkisindən sonra yağ toxumasının normal vəziyyətə qayıdıb-qayıtmadığı sualı açıq qalmışdı.
Bu suala cavab tapmaq üçün tədqiqatçılar ağır piylənmədən əziyyət çəkən xəstələrin yağ toxumasını üç mərhələdə təhlil ediblər: müalicədən əvvəl, orta hesabla 5-10% çəki itkisindən sonra və mədə "baypass" əməliyyatından iki il sonra (20-45% çəki itkisi).
Əməliyyatdan iki il sonra alimlər aşkar ediblər ki, yağ toxumasında immun hüceyrələrinin sayı normal çəkidə olan insanlara xas səviyyəyə qədər azalıb. Eyni zamanda iltihab səviyyəsi aşağı düşüb və diabet riskinin qarşısını almaq üçün vacib amil olan insulinə həssaslıq normallaşıb. Qan damar hüceyrələrinin sayı artıb, toxumanın oksigen və qida maddələri ilə təminatı yaxşılaşıb və bütün hüceyrə növlərində gen aktivliyi "sağlam" profilə yaxınlaşıb.
Orta dərəcədə çəki itkisi yağ toxumasında iltihabı tamamilə aradan qaldırmasa da, tədqiqatçılar daha sağlam yağ hüceyrələrinin sələflərinin sayının artdığını müşahidə ediblər. Bu, bədən çəkisinin hətta 5%-nin itirilməsinin bütün bədəndə insulinə həssaslığı artırmasını izah edə bilər. (Oxu.az)

Danish scientists have discovered that adipose tissue is capable of restoring its healthy state after weight loss, and "obesity memory" does not remain for as long or in as severe a form as previously believed.
The results of the study have been published in the journal "Nature Metabolism."
According to the information, obesity is often accompanied by chronic inflammation and dysfunction of adipose tissue, which increases the risk of type 2 diabetes and cardiovascular diseases. Although weight loss reduces these risks, the question of whether adipose tissue returns to its normal state after weight loss remained open.
To answer this question, researchers analyzed the adipose tissue of patients suffering from severe obesity in three stages: before treatment, after an average of 5-10% weight loss, and two years after gastric bypass surgery (20-45% weight loss).
Two years after surgery, scientists discovered that the number of immune cells in adipose tissue had decreased to a level characteristic of people with normal weight. At the same time, the level of inflammation decreased, and insulin sensitivity, a crucial factor in preventing the risk of diabetes, normalized. The number of blood vessel cells increased, improving the tissue's supply of oxygen and nutrients, and gene activity in all cell types approached a "healthy" profile.
Although moderate weight loss did not completely eliminate inflammation in adipose tissue, researchers observed an increase in the number of precursors to healthier fat cells. This could explain why even a 5% loss of body weight increases insulin sensitivity throughout the body. (Oxu.az)