Ali Məhkəmədən mənəvi zərərlə bağlı mühüm qərar
Ali Məhkəmənin Mülki kollegiyası mənəvi zərərin ödənilməsi ilə bağlı vahid məhkəmə təcrübəsini müəyyən edən qərar qəbul edib.
Yeni qərarla mənəvi zərərlə bağlı tələbin davam etdirilməsinə dair məsələyə aydınlıq gətirilib.
Belə ki, iş üzrə iddiaçı həm maddi, həm də mənəvi zərərin ödənilməsi tələbi ilə məhkəməyə müraciət edib, birinci instansiya məhkəməsi iddianı qismən təmin edərək cavabdehdən mənəvi təzminat və vəkil xərclərinin ödənilməsi barədə qərar verib. Lakin iddiaçı məhkəmə qətnaməsi qəbul edildikdən sonra vəfat edib.
Bu halda əsas hüquqi məsələ iddiaçının vəfat etməsinin mənəvi zərərin ödənilməsi tələbinə təsiri ilə bağlıdır.
Ali Məhkəmənin mövqeyinə görə, iddiaçı qətnamə qəbul edilənə qədər vəfat edərsə, iş üzrə icraata xitam verilə bilər. Lakin qətnamə qəbul edildikdən sonra iddiaçının ölümü işin icraatına maneə yaratmır və mənəvi zərərin ödənilməsi tələbi vərəsələr tərəfindən davam etdirilə bilər.
Mənəvi zərərin özü şəxsin qeyri-əmlak hüquqlarının pozulması nəticəsində yaranan zərərdir və ilkin mərhələdə şəxsi hüquq kimi qəbul edilir.
Lakin bu tələb hüquqi prosedur əsasında irəli sürüldükdən sonra, yəni iddiaçının məhkəməyə müraciəti və ya yazılı tələb göndərməsi ilə artıq hüquqi baxımdan əmlak xarakteri daşıyır. Bu da mənəvi zərərin ödənilməsi tələbinin şəxsin ölümündən sonra da vərəsələrə keçməsini mümkün edir.
Mülki Məcəllənin 1151.1-ci maddəsi də göstərir ki, miras qoyanın malik olduğu əmlak hüquqları və öhdəlikləri onun vəfatı ilə vərəsələrə keçir. Bu səbəbdən mənəvi zərərin ödənilməsi ilə bağlı iddialar da, əgər tələb müvafiq qaydada irəli sürülübsə, vərəsələr tərəfindən təqib edilə bilər.
Yekun olaraq vurğulamaq lazımdır ki, mənəvi zərərin ödənilməsi tələbi məhkəməyə təqdim edildikdən sonra, bu tələb artıq şəxsə bağlı şəxsi hüquq statusundan çıxaraq, əmlak hüququna çevrilir və iddiaçının vəfatından sonra da hüquqi davamlılığı təmin olunur.

Гражданская коллегия Верховного суда приняла решение, устанавливающее единую судебную практику по возмещению морального вреда.
Новое решение прояснило вопрос о продолжении требования о возмещении морального вреда.
Так, истец по делу обратился в суд с требованием о возмещении как материального, так и морального вреда, суд первой инстанции частично удовлетворил иск, постановив взыскать с ответчика моральную компенсацию и судебные издержки. Однако истец скончался после вынесения судебного решения.
В данном случае основной правовой вопрос связан с влиянием смерти истца на требование о возмещении морального вреда.
Согласно позиции Верховного суда, если истец скончался до вынесения решения, производство по делу может быть прекращено. Однако смерть истца после вынесения решения не препятствует производству по делу, и требование о возмещении морального вреда может быть продолжено наследниками.
Моральный вред сам по себе является ущербом, возникающим в результате нарушения неимущественных прав лица, и на начальном этапе рассматривается как личное право.
Однако после того, как это требование предъявлено на основании юридической процедуры, то есть после обращения истца в суд или направления письменного требования, оно уже с юридической точки зрения приобретает имущественный характер. Это делает возможным переход требования о возмещении морального вреда к наследникам даже после смерти лица.
Статья 1151.1 Гражданского кодекса также указывает, что имущественные права и обязанности, которыми обладал наследодатель, переходят к его наследникам с его смертью. По этой причине иски о возмещении морального вреда, если требование было предъявлено в установленном порядке, также могут быть продолжены наследниками.
В заключение следует подчеркнуть, что после предъявления требования о возмещении морального вреда в суд, это требование перестает быть личным правом, связанным с личностью, превращается в имущественное право, и его правовая преемственность обеспечивается даже после смерти истца.