Avropa İttifaqının (Aİ) rəhbəri Ursula fon der Leyen çərşənbə günü Rusiyanın "hibrid müharibəsinə" açıq şəkildə təhdidi qəbul etməklə və gələcək təxribatların qarşısını almaqla cavab verməyin vacibliyini vurğuladı. Aİ Komissiyasının prezidenti son iki həftə ərzində Rusiya dronları və hərbi təyyarələrinin altı Avropa ölkəsinin hava məkanını pozduğunu, reaktiv təyyarələrin havaya qalxmasına, kommersiya uçuşlarının yerə endirilməsinə və Aİ vətəndaşları üçün birbaşa təhdid yaratdığını qeyd etdi.
Redaksiya xəbər verir ki, fon der Leyen Aİ parlamentində çıxış edərkən, "Bir hadisə səhv ola bilər. İki hadisə təsadüf ola bilər," dedi. "Amma üç, beş, 10 - bu, Avropaya qarşı qəsdən və məqsədyönlü bir boz zona kampaniyasıdır və Avropa buna cavab verməlidir." Aİ rəhbəri bu hava təhdidlərinin, sualtı kabelləri, hava limanları, logistika mərkəzləri və qitədəki seçkiləri həm birbaşa qüvvə, həm də kibertəhlükə vasitəsilə hədəf alan bir sıra kinetik və qeyri-kinetik Rusiya hücumlarının sonuncusu olduğunu bildirdi.
Fon der Leyen, "Bu hadisələr inkar edilə bilən bir qaranlıqda qalmaq üçün hesablanıb," dedi. "Bu, təsadüfi bir təqib deyil. Bu, vətəndaşlarımızı narahat etmək, qətiyyətimizi sınamaq, birliyimizi bölmək və Ukraynaya dəstəyimizi zəiflətmək üçün ardıcıl və artan bir kampaniyadır və bunun adını çəkməyin vaxtıdır. Bu, hibrid müharibədir və biz bunu çox ciddiyə almalıyıq," deyə o əlavə etdi. Fon der Leyen, 2030-cu ilə qədər təxminən 930 milyard dollar müdafiə xərclərinin səfərbər edilməsi də daxil olmaqla, Rusiyanın artan təcavüzünün öhdəsindən gəlmək üçün artıq çox işin görüldüyünü söylədi - bu, onun sözlərinə görə, "İttifaq tarixindəki ən böyük müdafiə xərclərinin artımıdır." Lakin Aİ rəhbəri, ictimaiyyət arasında Aİ təhlükəsizliyinə gəldikdə "yeni bir düşüncə tərzini" təşviq etmək də daxil olmaqla, daha çox işin görülməli olduğunu bildirdi.
Fon der Leyen, "Rusiyanın hibrid müharibəsi ilə mübarizə təkcə ənənəvi müdafiə ilə bağlı deyil, bu, dronlar üçün proqram təminatı ilə bağlıdır. Bu, boru kəmərləri üçün ehtiyat hissələri ilə bağlıdır. Bu, sürətli kibernetik reaksiya qrupları ilə bağlıdır və bu, məlumatlılığı yaymaq üçün ictimaiyyətə məlumat kampaniyaları ilə bağlıdır," dedi. "Biz rahatlıq zonamızı tərk etməyə hazır olmalıyıq." Almaniya kimi ölkələr artıq Rusiyanın boz zona taktikasının qarşısını almaq üçün yeni tədbirlər görür və çərşənbə günü Almaniya qanunvericiləri yerli polis qüvvələrinə dronları vurmağa icazə verilməsinə yol açdı. Çərşənbə günü Almaniya kansleri Frederik Mertz tərəfindən müdafiə edilən planın hələ də ölkə parlamentinin təsdiqindən keçməsi lazımdır, lakin dronların görünməsi ilə əlaqədar Münhen

ЕС: Начинается борьба против гибридной войны России
Глава Европейского союза (ЕС) Урсула фон дер Ляйен в среду подчеркнула важность ответа на «гибридную войну» России, открыто признав угрозу и предотвращая будущие провокации. Президент Еврокомиссии отметила, что за последние две недели российские беспилотники и военные самолеты нарушили воздушное пространство шести европейских стран, что привело к подъему истребителей, приземлению коммерческих рейсов и создало прямую угрозу для граждан ЕС.
Redaksiya сообщает, что, выступая в парламенте ЕС, фон дер Ляйен заявила: «Один инцидент может быть ошибкой. Два инцидента могут быть совпадением. Но три, пять, десять — это преднамеренная и целенаправленная кампания в «серой зоне» против Европы, и Европа должна на это ответить». Глава ЕС отметила, что эти воздушные угрозы являются последними в серии кинетических и некинетических российских атак, нацеленных как с помощью прямой силы, так и киберугроз на подводные кабели, аэропорты, логистические центры и выборы на континенте.
Фон дер Ляйен заявила: «Эти инциденты рассчитаны на то, чтобы оставаться в отрицаемой темноте. Это не случайное преследование. Это последовательная и нарастающая кампания, направленная на то, чтобы беспокоить наших граждан, испытывать нашу решимость, разделять наше единство и ослаблять нашу поддержку Украины, и пришло время назвать это своим именем. Это гибридная война, и мы должны отнестись к ней очень серьезно», — добавила она. Фон дер Ляйен сказала, что уже многое сделано для противодействия растущей агрессии России, включая мобилизацию около 930 миллиардов долларов на оборонные расходы к 2030 году — что, по ее словам, является «самым большим увеличением оборонных расходов в истории Союза». Однако глава ЕС отметила, что необходимо сделать еще больше, включая продвижение «нового образа мышления» среди общественности в отношении безопасности ЕС.
Фон дер Ляйен заявила: «Борьба с гибридной войной России — это не только традиционная оборона, это программное обеспечение для беспилотников. Это запасные части для трубопроводов. Это группы быстрого кибернетического реагирования, и это информационные кампании для общественности по распространению осведомленности. Мы должны быть готовы покинуть нашу зону комфорта». Такие страны, как Германия, уже принимают новые меры для противодействия тактике «серой зоны» России, и в среду немецкие законодатели открыли путь к разрешению местным полицейским силам сбивать беспилотники. План, который в среду защищал канцлер Германии Фридрих Мерц, еще должен пройти утверждение в парламенте страны, но в связи с появлением беспилотников Мюнхен