Avropa İttifaqı, Rusiyanın sülh danışıqları aparmadığına inanır. Bu barədə Avropa İttifaqının xarici siyasət üzrə ali nümayəndəsi Kaja Kallas ABC News-a verdiyi müsahibəsində bildirib. Onun sözlərinə görə, Avropa İttifaqı ABŞ-nin keçmiş prezidenti Donald Trampın administrasiyasının bu danışıqlarda Aİ və Ukraynanın maraqlarını təmsil etdiyinə şübhə edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Kallasın sözlərinə görə, məhz bu səbəbdən Avropa, Rusiyanı güzəştlərə getməyə məcbur edə biləcək "davamlı sülh planı" üzərində işləyir. Bu plan, Rusiyadan Ukraynadan oğurlanmış minlərlə uşağı qaytarmaq, eləcə də müharibənin sonunda Rusiya silahlı qüvvələrinin sayını məhdudlaşdırmaq tələblərini ehtiva edə bilər. Kallas, Rusiya tərəfindən daha əvvəl Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin sayının məhdudlaşdırılması tələbinin irəli sürüldüyünü xatırladıb.
Aİ-nin yüksək rütbəli nümayəndəsi, blokun diplomatik səylərinə görə ABŞ-yə "çox minnətdar" olduğunu qeyd etdi. Bununla belə, o əlavə etdi ki, davamlı sülhə nail olmaq üçün danışıqlarda iştirak edən bütün tərəflər, o cümlədən ruslar və amerikalılar, avropalıların razılığının vacib olduğunu başa düşməlidirlər. Kallas, 4 fevral tarixində rusların Drujkovka bazarında kasetli sursatlardan istifadə etdiyini xatırlatdı. Bu hücum nəticəsində yeddi nəfər həlak olub. Eyni zamanda, Ukrayna və Rusiya nümayəndələri ABŞ-nin vasitəçiliyi ilə Əbu-Dabidə növbəti danışıqlar turu keçiriblər.
"Zəif tərəfə təzyiq həmişə daha sürətli nəticələrə gətirib çıxara bilər, lakin bu, yalnız sülhün olduğunu bəyan etməkdir. Bu davamlı sülh deyil. Bu, Ukrayna və ya başqaları üçün Rusiyanın bir daha hücum etməyəcəyinə zəmanət verməyəcək", - deyə Kallas bildirib. Aİ-nin yüksək rütbəli nümayəndəsi, "davamlı sülh planı"nın yaxın günlərdə Aİ üzv dövlətlərinə paylanacağını və fevralın 23-də keçiriləcək Aİ xarici işlər nazirlərinin görüşündə müzakirə edilə biləcəyini söylədi.
Kallas əlavə etdi ki, "Problem Ukrayna ordusunda deyil. Problem Rusiya ordusundadır. Problem Rusiya hərbi xərclərindədir. Əgər onlar hərbi məqsədlərə bu qədər pul xərcləyirlərsə, onları yenidən istifadə etməli olacaqlar". Bundan əlavə, Kallas, ABŞ-nin Ukraynaya daha çox təzyiq göstərməsinə ehtiyac olmadığını bildirdi. O qeyd etdi ki, məhz Kiyevin Amerika dəstəyindən asılılığı onu demək olar ki, bütün güzəştlərə getməyə məcbur etdi. Kallas, Rusiyanı sülh naminə güzəştlərə getməyə məcbur etməyin daha çətin olacağını vurğuladı. O, son 100 ildə Rusiyanın ən azı 19 ölkəyə hücum etdiyini də qeyd etdi.

The European Union believes Russia is not conducting peace talks. This was stated by the EU's High Representative for Foreign Policy, Kaja Kallas, in an interview with ABC News. According to her, the EU doubts that the administration of former US President Donald Trump would represent the interests of the EU and Ukraine in these negotiations.
Redaksiya reports that, according to Kallas, it is for this reason that Europe is working on a "sustainable peace plan" that could force Russia to make concessions. This plan may include demands for Russia to return thousands of children abducted from Ukraine, as well as to limit the number of Russian armed forces at the end of the war. Kallas recalled that Russia had previously put forward a demand to limit the number of Ukrainian Armed Forces.
The high-ranking EU representative expressed "great gratitude" to the US for the bloc's diplomatic efforts. However, she added that to achieve sustainable peace, all parties involved in the negotiations, including Russians and Americans, must understand the importance of European consent. Kallas recalled that on February 4, Russians used cluster munitions in the Druzhkovka market. Seven people were killed as a result of this attack. Simultaneously, Ukrainian and Russian representatives held another round of talks in Abu Dhabi with the mediation of the United States.
"Pressure on the weaker side can always lead to faster results, but this is just declaring that there is peace. This is not sustainable peace. This will not guarantee that Russia will not attack again, for Ukraine or for others," Kallas said. The high-ranking EU representative stated that the "sustainable peace plan" will be distributed to EU member states in the coming days and could be discussed at the meeting of EU foreign ministers on February 23.
Kallas added that "The problem is not with the Ukrainian army. The problem is with the Russian army. The problem is with Russia's military spending. If they spend so much money on military goals, they will have to use them again." Furthermore, Kallas stated that the US does not need to exert more pressure on Ukraine. She noted that it was Kyiv's dependence on American support that forced it to make almost all concessions. Kallas emphasized that it would be more difficult to force Russia to make concessions for the sake of peace. She also noted that Russia has attacked at least 19 countries in the last 100 years.