Avropa İttifaqı, Rusiyanın sülh danışıqları aparmadığına inanır. Bu barədə Avropa İttifaqının xarici siyasət üzrə ali nümayəndəsi Kaja Kallas ABC News-a verdiyi müsahibəsində bildirib. Onun sözlərinə görə, Avropa İttifaqı ABŞ-nin keçmiş prezidenti Donald Trampın administrasiyasının bu danışıqlarda Aİ və Ukraynanın maraqlarını təmsil etdiyinə şübhə edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Kallasın sözlərinə görə, məhz bu səbəbdən Avropa, Rusiyanı güzəştlərə getməyə məcbur edə biləcək "davamlı sülh planı" üzərində işləyir. Bu plan, Rusiyadan Ukraynadan oğurlanmış minlərlə uşağı qaytarmaq, eləcə də müharibənin sonunda Rusiya silahlı qüvvələrinin sayını məhdudlaşdırmaq tələblərini ehtiva edə bilər. Kallas, Rusiya tərəfindən daha əvvəl Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin sayının məhdudlaşdırılması tələbinin irəli sürüldüyünü xatırladıb.
Aİ-nin yüksək rütbəli nümayəndəsi, blokun diplomatik səylərinə görə ABŞ-yə "çox minnətdar" olduğunu qeyd etdi. Bununla belə, o əlavə etdi ki, davamlı sülhə nail olmaq üçün danışıqlarda iştirak edən bütün tərəflər, o cümlədən ruslar və amerikalılar, avropalıların razılığının vacib olduğunu başa düşməlidirlər. Kallas, 4 fevral tarixində rusların Drujkovka bazarında kasetli sursatlardan istifadə etdiyini xatırlatdı. Bu hücum nəticəsində yeddi nəfər həlak olub. Eyni zamanda, Ukrayna və Rusiya nümayəndələri ABŞ-nin vasitəçiliyi ilə Əbu-Dabidə növbəti danışıqlar turu keçiriblər.
"Zəif tərəfə təzyiq həmişə daha sürətli nəticələrə gətirib çıxara bilər, lakin bu, yalnız sülhün olduğunu bəyan etməkdir. Bu davamlı sülh deyil. Bu, Ukrayna və ya başqaları üçün Rusiyanın bir daha hücum etməyəcəyinə zəmanət verməyəcək", - deyə Kallas bildirib. Aİ-nin yüksək rütbəli nümayəndəsi, "davamlı sülh planı"nın yaxın günlərdə Aİ üzv dövlətlərinə paylanacağını və fevralın 23-də keçiriləcək Aİ xarici işlər nazirlərinin görüşündə müzakirə edilə biləcəyini söylədi.
Kallas əlavə etdi ki, "Problem Ukrayna ordusunda deyil. Problem Rusiya ordusundadır. Problem Rusiya hərbi xərclərindədir. Əgər onlar hərbi məqsədlərə bu qədər pul xərcləyirlərsə, onları yenidən istifadə etməli olacaqlar". Bundan əlavə, Kallas, ABŞ-nin Ukraynaya daha çox təzyiq göstərməsinə ehtiyac olmadığını bildirdi. O qeyd etdi ki, məhz Kiyevin Amerika dəstəyindən asılılığı onu demək olar ki, bütün güzəştlərə getməyə məcbur etdi. Kallas, Rusiyanı sülh naminə güzəştlərə getməyə məcbur etməyin daha çətin olacağını vurğuladı. O, son 100 ildə Rusiyanın ən azı 19 ölkəyə hücum etdiyini də qeyd etdi.

Европейский союз считает, что Россия не ведет мирные переговоры. Об этом сообщила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас в интервью ABC News. По ее словам, ЕС сомневается в том, что администрация бывшего президента США Дональда Трампа представляет интересы ЕС и Украины на этих переговорах.
Redaksiya сообщает, что, по словам Каллас, именно поэтому Европа работает над «устойчивым мирным планом», который мог бы заставить Россию пойти на уступки. Этот план может включать требования о возвращении Россией тысяч похищенных украинских детей, а также ограничение численности российских вооруженных сил по окончании войны. Каллас напомнила, что ранее российская сторона выдвигала требование об ограничении численности Вооруженных сил Украины.
Высокопоставленный представитель ЕС отметила, что США «очень благодарны» за дипломатические усилия блока. Однако она добавила, что для достижения устойчивого мира все стороны, участвующие в переговорах, включая россиян и американцев, должны понимать важность согласия европейцев. Каллас напомнила, что 4 февраля россияне использовали кассетные боеприпасы на рынке Дружковки. В результате этой атаки погибли семь человек. В то же время представители Украины и России провели очередной раунд переговоров в Абу-Даби при посредничестве США.
«Давление на слабую сторону всегда может привести к более быстрым результатам, но это всего лишь заявление о наличии мира. Это не устойчивый мир. Это не даст гарантии Украине или другим, что Россия больше не нападет», — заявила Каллас. Высокопоставленный представитель ЕС заявила, что «устойчивый мирный план» будет распространен среди стран-членов ЕС в ближайшие дни и может быть обсужден на встрече министров иностранных дел ЕС 23 февраля.
Каллас добавила, что «Проблема не в украинской армии. Проблема в российской армии. Проблема в российских военных расходах. Если они тратят столько денег на военные цели, им придется использовать их снова». Кроме того, Каллас заявила, что США не нужно оказывать большее давление на Украину. Она отметила, что именно зависимость Киева от американской поддержки заставила его пойти практически на все уступки. Каллас подчеркнула, что заставить Россию пойти на уступки ради мира будет сложнее. Она также отметила, что за последние 100 лет Россия напала как минимум на 19 стран.