Avropa İttifaqı, Qəzzada atəşkəs razılaşmasının tam həyata keçirilməsini təmin etmək üçün İsrailə qarşı sanksiyalar tətbiq etmək imkanını açıq saxlayır. Bu barədə bazar ertəsi günü Brüsseldə keçirilən Aİ xarici işlər nazirlərinin görüşündən sonra blokun xarici siyasət üzrə rəhbəri Kaja Kallas bildirib.
Redaksiya məlumat verir ki, Kaja Kallasın sözlərinə görə, atəşkəs konteksti dəyişib və bu, hamı üçün aydındır. Aİ-nin xarici işlər nazirləri, İsrailin Qəzzada humanitar vəziyyətlə bağlı öhdəliklərini yerinə yetirməməsi halında sanksiyaların tətbiq edilməsi imkanını müzakirə ediblər. Görüşdə, həmçinin, İsrailin Qəzzada həyata keçirdiyi əməliyyatların nəticələri və bölgədəki vəziyyətin gələcək inkişafı müzakirə olunub.
Aİ rəsmiləri, İsrailin Qəzzada humanitar vəziyyəti yaxşılaşdırmaq və atəşkəs şərtlərinə əməl etmək üçün konkret addımlar atmasını gözlədiklərini bildiriblər. Sanksiyaların tətbiq edilməsi, İsrailin bu öhdəlikləri yerinə yetirməməsi halında, Aİ-nin istifadə edə biləcəyi bir vasitə kimi qalır. Bu addım, Aİ-nin İsraillə münasibətlərindəki gərginliyi daha da artıracaq, lakin blokun Qəzzadakı vəziyyətlə bağlı narahatlığını da nümayiş etdirir. Aİ-nin xarici siyasət rəhbəri, həmçinin, Aİ-nin bölgədəki sülh prosesinə dəstək verməyə davam edəcəyini vurğulayıb.

EU keeps open the possibility of imposing sanctions against Israel
The European Union keeps open the possibility of imposing sanctions against Israel to ensure the full implementation of the ceasefire agreement in Gaza. This was stated by the bloc's foreign policy chief, Kaja Kallas, after a meeting of EU foreign ministers held in Brussels on Monday.
Redaksiya reports that, according to Kaja Kallas, the context of the ceasefire has changed, and this is clear to everyone. EU foreign ministers discussed the possibility of imposing sanctions if Israel fails to fulfill its obligations regarding the humanitarian situation in Gaza. The meeting also discussed the consequences of Israel's operations in Gaza and the future development of the situation in the region.
EU officials stated that they expect Israel to take concrete steps to improve the humanitarian situation in Gaza and adhere to the ceasefire terms. The imposition of sanctions remains a tool that the EU can use if Israel fails to fulfill these obligations. This step would further increase tensions in the EU's relations with Israel but also demonstrates the bloc's concern about the situation in Gaza. The EU's foreign policy chief also emphasized that the EU will continue to support the peace process in the region.