Avropa İttifaqı, Qəzzada atəşkəs razılaşmasının tam həyata keçirilməsini təmin etmək üçün İsrailə qarşı sanksiyalar tətbiq etmək imkanını açıq saxlayır. Bu barədə bazar ertəsi günü Brüsseldə keçirilən Aİ xarici işlər nazirlərinin görüşündən sonra blokun xarici siyasət üzrə rəhbəri Kaja Kallas bildirib.
Redaksiya məlumat verir ki, Kaja Kallasın sözlərinə görə, atəşkəs konteksti dəyişib və bu, hamı üçün aydındır. Aİ-nin xarici işlər nazirləri, İsrailin Qəzzada humanitar vəziyyətlə bağlı öhdəliklərini yerinə yetirməməsi halında sanksiyaların tətbiq edilməsi imkanını müzakirə ediblər. Görüşdə, həmçinin, İsrailin Qəzzada həyata keçirdiyi əməliyyatların nəticələri və bölgədəki vəziyyətin gələcək inkişafı müzakirə olunub.
Aİ rəsmiləri, İsrailin Qəzzada humanitar vəziyyəti yaxşılaşdırmaq və atəşkəs şərtlərinə əməl etmək üçün konkret addımlar atmasını gözlədiklərini bildiriblər. Sanksiyaların tətbiq edilməsi, İsrailin bu öhdəlikləri yerinə yetirməməsi halında, Aİ-nin istifadə edə biləcəyi bir vasitə kimi qalır. Bu addım, Aİ-nin İsraillə münasibətlərindəki gərginliyi daha da artıracaq, lakin blokun Qəzzadakı vəziyyətlə bağlı narahatlığını da nümayiş etdirir. Aİ-nin xarici siyasət rəhbəri, həmçinin, Aİ-nin bölgədəki sülh prosesinə dəstək verməyə davam edəcəyini vurğulayıb.

ЕС оставляет открытой возможность введения санкций против Израиля
Европейский Союз оставляет открытой возможность введения санкций против Израиля для обеспечения полного выполнения соглашения о прекращении огня в Газе. Об этом заявила в понедельник в Брюсселе глава внешнеполитического ведомства блока Кая Каллас после встречи министров иностранных дел ЕС.
Редакция сообщает, что, по словам Каи Каллас, контекст прекращения огня изменился, и это ясно для всех. Министры иностранных дел ЕС обсудили возможность введения санкций в случае невыполнения Израилем своих обязательств по гуманитарной ситуации в Газе. На встрече также обсуждались последствия операций Израиля в Газе и дальнейшее развитие ситуации в регионе.
Представители ЕС заявили, что ожидают от Израиля конкретных шагов по улучшению гуманитарной ситуации в Газе и соблюдению условий прекращения огня. Введение санкций остается инструментом, который ЕС может использовать в случае невыполнения Израилем этих обязательств. Этот шаг еще больше усилит напряженность в отношениях ЕС с Израилем, но также демонстрирует обеспокоенность блока ситуацией в Газе. Глава внешнеполитического ведомства ЕС также подчеркнула, что ЕС продолжит поддерживать мирный процесс в регионе.