Aİ-dən İsrailə sərt reaksiya: Qərbi Şəriyədəki qərar pislənildi
Avropa İttifaqı (Aİ) bazar ertəsi günü İsrailin hüquq-mühafizə orqanlarına Qərbi Şəriyənin Fələstin nəzarətindəki mülki ərazilərində fəaliyyət göstərməyə icazə verməsi qərarını pisləyib. Bu addım Aİ tərəfindən "səhv istiqamətdə atılan daha bir addım" kimi qiymətləndirilib.
Redaksiya məlumat verir ki, bu qərar, İsrailin Qərbi Şəriyədəki fəaliyyətləri ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətin narahatlığını daha da artırıb. Aİ-nin bu addımı pisləməsi, bölgədəki gərginliyin artması və sülh prosesinə mənfi təsir göstərə biləcəyi ilə bağlı narahatlıqları əks etdirir. Bu qərarın, Fələstin əhalisinin hüquqlarının pozulması və bölgədəki vəziyyətin daha da gərginləşməsi ilə nəticələnə biləcəyi ehtimalı yüksəkdir.
Aİ-nin bəyanatında, İsrailin bu qərarının beynəlxalq hüquqa zidd olduğu və bölgədəki vəziyyətin daha da pisləşməsinə səbəb ola biləcəyi vurğulanıb. Aİ, İsraili bu addımdan çəkinməyə və bölgədəki gərginliyi azaltmaq üçün addımlar atmağa çağırıb. Bu addım, Aİ-nin İsrail-Fələstin münaqişəsinin həlli ilə bağlı mövqeyini bir daha təsdiqləyir və bölgədəki sülh prosesinin dəstəklənməsinə yönəlib.

ЕС резко отреагировал на Израиль: осуждено решение по Западной Сахаре
Европейский союз (ЕС) в понедельник осудил решение Израиля разрешить своим правоохранительным органам действовать на гражданских территориях Западной Сахары, находящихся под контролем Палестины. Этот шаг был расценен ЕС как «еще один шаг в неправильном направлении».
Как сообщает Redaksiya, это решение вызвало еще большую обеспокоенность международного сообщества относительно действий Израиля на Западной Сахаре. Осуждение этого шага со стороны ЕС отражает опасения по поводу роста напряженности в регионе и возможного негативного влияния на мирный процесс. Велика вероятность того, что это решение может привести к нарушению прав палестинского населения и дальнейшему обострению ситуации в регионе.
В заявлении ЕС подчеркивается, что это решение Израиля противоречит международному праву и может привести к дальнейшему ухудшению ситуации в регионе. ЕС призвал Израиль отказаться от этого шага и предпринять действия для снижения напряженности в регионе. Этот шаг еще раз подтверждает позицию ЕС по урегулированию израильско-палестинского конфликта и направлен на поддержку мирного процесса в регионе.