Aİ-dən İsrailə sərt reaksiya: Qərbi Şəriyədəki qərar pislənildi
Avropa İttifaqı (Aİ) bazar ertəsi günü İsrailin hüquq-mühafizə orqanlarına Qərbi Şəriyənin Fələstin nəzarətindəki mülki ərazilərində fəaliyyət göstərməyə icazə verməsi qərarını pisləyib. Bu addım Aİ tərəfindən "səhv istiqamətdə atılan daha bir addım" kimi qiymətləndirilib.
Redaksiya məlumat verir ki, bu qərar, İsrailin Qərbi Şəriyədəki fəaliyyətləri ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətin narahatlığını daha da artırıb. Aİ-nin bu addımı pisləməsi, bölgədəki gərginliyin artması və sülh prosesinə mənfi təsir göstərə biləcəyi ilə bağlı narahatlıqları əks etdirir. Bu qərarın, Fələstin əhalisinin hüquqlarının pozulması və bölgədəki vəziyyətin daha da gərginləşməsi ilə nəticələnə biləcəyi ehtimalı yüksəkdir.
Aİ-nin bəyanatında, İsrailin bu qərarının beynəlxalq hüquqa zidd olduğu və bölgədəki vəziyyətin daha da pisləşməsinə səbəb ola biləcəyi vurğulanıb. Aİ, İsraili bu addımdan çəkinməyə və bölgədəki gərginliyi azaltmaq üçün addımlar atmağa çağırıb. Bu addım, Aİ-nin İsrail-Fələstin münaqişəsinin həlli ilə bağlı mövqeyini bir daha təsdiqləyir və bölgədəki sülh prosesinin dəstəklənməsinə yönəlib.

The European Union (EU) on Monday condemned Israel's decision to allow its law enforcement agencies to operate in civilian areas under Palestinian control in the West Bank. This step was assessed by the EU as "another step in the wrong direction."
Redaksiya reports that this decision has further increased the international community's concerns regarding Israel's activities in the West Bank. The EU's condemnation of this move reflects concerns about rising tensions in the region and the potential negative impact on the peace process. It is highly probable that this decision could lead to the violation of the rights of the Palestinian population and further escalation of the situation in the region.
The EU's statement emphasized that Israel's decision contradicts international law and could lead to a further deterioration of the situation in the region. The EU called on Israel to refrain from this step and to take measures to reduce tensions in the region. This move once again confirms the EU's position on resolving the Israeli-Palestinian conflict and is aimed at supporting the peace process in the region.