Hazırda həbsdə olan iş adamı Adnan Əhmədzadəyə aid olduğu deyilən "Grand-Mart" marketlər şəbəkəsinin dövlətə milyonlarla manat borcu üzə çıxıb.
Milli.Az-ın əldə etdiyi məlumata görə, borcun nə zamandan bəri yarandığı məlum deyil.
Hazırda marketlər şəbəkəsinin 3 789 039.12 manat vergi borcu mövcuddur.
Vergi Məcəlləsinin müddəlarına görə isə vergi borcunun gecikdirilməsi sanksiyalarla nəticələnə bilər.
Qeyd edək ki, "Grand-Mart" MMC 2008-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınıb. Qanuni təmsilçisi Məmmədli Ramil Əşrəf oğludur. MMC-nin nizamnamə kapitalının məbləği isə 12 milyon manatdan çoxdur. "Grand-Mart" MMC-yə "Grandmart", "Megastore", "Bizim market", "Novas Home", "Bolmart" kimi böyük marketlər şəbəkələri daxildir.
Xatırladaq ki, bir sıra yerli KİV-də sözügedən mağazaların hazırda həbsdə olan Adnan Əhmədzadəyə aid olduğu iddia olunur.

Millions in Debt Revealed for "Grand-Mart," Allegedly Owned by Adnan Ahmadzada
A tax debt of millions of manats has been revealed for the "Grand-Mart" market chain, which is said to belong to businessman Adnan Ahmadzada, who is currently in detention.
According to information obtained by Milli.Az, it is not known since when the debt has been accumulating.
Currently, the market chain has a tax debt of 3,789,039.12 manats.
According to the provisions of the Tax Code, the delay in tax debt can result in sanctions.
It should be noted that "Grand-Mart" LLC was state-registered in 2008. Its legal representative is Mammadli Ramil Ashraf oglu. The charter capital of the LLC is over 12 million manats. Large market chains such as "Grandmart", "Megastore", "Bizim market", "Novas Home", and "Bolmart" are included in "Grand-Mart" LLC.
We would like to remind that some local media outlets claim that the aforementioned stores belong to Adnan Ahmadzada, who is currently in detention.