Karakasda gecə saatlarında güclü partlayışlar və silah səsləri qeydə alınıb, paytaxt üzərində ABŞ-a məxsus helikopterlərin uçuşları müşahidə olunub. Geniş bucaqlı görüntülərdə ABŞ hava zərbələrinin şəhərin müxtəlif nöqtələrində həyata keçirildiyi əks olunub.
Redaksiya Reuters istinadla xəbər verir ki, Karakasın cənub hissəsində böyük hərbi bazanın yaxınlığında partlayışlardan sonra elektrik enerjisinin verilişində kəsinti baş verib. Məlumatlara görə, Generalísimo Francisco de Miranda Hava Bazası ABŞ hava zərbələrinin əsas hədəflərindən biri olub.
Şahid ifadələrinə əsasən, Higuerote hava limanı yaxınlığında həyata keçirilən zərbələrdən sonra güclü ikincil partlayışlar qeydə alınıb. Sky News Arabia paytaxtdakı limanın və Venesuela müdafiə nazirinin yaşayış evinin də atəşə tutulduğunu iddia edib.
Hadisələr fonunda ABŞ Federal Aviasiya Administrasiyası yanvarın üçü saat 06:00-dan etibarən Venesuela hava məkanında bütün hündürlüklərdə ABŞ təyyarələrinin uçuşunu qadağan edən NOTAM qərarı yayımlayıb. Eyni zamanda Karakas küçələrində, Miraflores Prezident Sarayı ətrafında zirehli texnikaların yerləşdirildiyi bildirilib.
CBS News-un məlumatına görə, ABŞ administrasiyasının rəsmiləri Karakas üzərində partlayışlar və hərbi aviasiya ilə bağlı xəbərlərdən xəbərdar olduqlarını təsdiqləyiblər. ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus KC-135R Stratotanker yanacaq doldurma təyyarəsinin Puerto Rikonun cənubunda uçuş izləmə məlumatlarında görünməsi də diqqət çəkib.
Eyni mənbə bildirir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Venesuela ərazisində, o cümlədən hərbi obyektlərə qarşı zərbələrin endirilməsi barədə göstəriş verib. ABŞ helikopterlərinin Karakasdakı Fort Tiuna hərbi kompleksini hədəf aldığı barədə məlumatlar da yayılıb.

В Каракасе ночью были зафиксированы мощные взрывы и звуки выстрелов, над столицей наблюдались полеты американских вертолетов. Широкоугольные кадры показали, что американские авиаудары были нанесены в различных точках города.
Редакция сообщает со ссылкой на Reuters, что после взрывов в южной части Каракаса, недалеко от крупной военной базы, произошло отключение электроэнергии. По данным, авиабаза имени генералиссимо Франсиско де Миранды стала одной из основных целей американских авиаударов.
По свидетельствам очевидцев, после ударов в районе аэропорта Хигероте были зафиксированы мощные вторичные взрывы. Sky News Arabia утверждал, что были обстреляны порт в столице и жилой дом министра обороны Венесуэлы.
На фоне этих событий Федеральное управление гражданской авиации США опубликовало решение NOTAM, запрещающее полеты американских самолетов на всех высотах в воздушном пространстве Венесуэлы с 06:00 3 января. Одновременно сообщалось о размещении бронетехники на улицах Каракаса, вокруг Президентского дворца Мирафлорес.
По данным CBS News, официальные лица администрации США подтвердили, что осведомлены о сообщениях о взрывах и военной авиации над Каракасом. Также привлекло внимание появление в данных отслеживания полетов самолета-заправщика KC-135R Stratotanker ВВС США к югу от Пуэрто-Рико.
Тот же источник сообщает, что президент США Дональд Трамп отдал приказ о нанесении ударов по территории Венесуэлы, в том числе по военным объектам. Также распространилась информация о том, что американские вертолеты нацелились на военный комплекс Форт-Тиуна в Каракасе.