Karakasda gecə saatlarında güclü partlayışlar və silah səsləri qeydə alınıb, paytaxt üzərində ABŞ-a məxsus helikopterlərin uçuşları müşahidə olunub. Geniş bucaqlı görüntülərdə ABŞ hava zərbələrinin şəhərin müxtəlif nöqtələrində həyata keçirildiyi əks olunub.
Redaksiya Reuters istinadla xəbər verir ki, Karakasın cənub hissəsində böyük hərbi bazanın yaxınlığında partlayışlardan sonra elektrik enerjisinin verilişində kəsinti baş verib. Məlumatlara görə, Generalísimo Francisco de Miranda Hava Bazası ABŞ hava zərbələrinin əsas hədəflərindən biri olub.
Şahid ifadələrinə əsasən, Higuerote hava limanı yaxınlığında həyata keçirilən zərbələrdən sonra güclü ikincil partlayışlar qeydə alınıb. Sky News Arabia paytaxtdakı limanın və Venesuela müdafiə nazirinin yaşayış evinin də atəşə tutulduğunu iddia edib.
Hadisələr fonunda ABŞ Federal Aviasiya Administrasiyası yanvarın üçü saat 06:00-dan etibarən Venesuela hava məkanında bütün hündürlüklərdə ABŞ təyyarələrinin uçuşunu qadağan edən NOTAM qərarı yayımlayıb. Eyni zamanda Karakas küçələrində, Miraflores Prezident Sarayı ətrafında zirehli texnikaların yerləşdirildiyi bildirilib.
CBS News-un məlumatına görə, ABŞ administrasiyasının rəsmiləri Karakas üzərində partlayışlar və hərbi aviasiya ilə bağlı xəbərlərdən xəbərdar olduqlarını təsdiqləyiblər. ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus KC-135R Stratotanker yanacaq doldurma təyyarəsinin Puerto Rikonun cənubunda uçuş izləmə məlumatlarında görünməsi də diqqət çəkib.
Eyni mənbə bildirir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Venesuela ərazisində, o cümlədən hərbi obyektlərə qarşı zərbələrin endirilməsi barədə göstəriş verib. ABŞ helikopterlərinin Karakasdakı Fort Tiuna hərbi kompleksini hədəf aldığı barədə məlumatlar da yayılıb.

Strong explosions and gunfire were recorded in Caracas at night, with US helicopters observed flying over the capital. Widespread footage showed US airstrikes being carried out at various points in the city.
The editorial office reports, citing Reuters, that after explosions near a large military base in the southern part of Caracas, there was a power outage. According to information, the Generalísimo Francisco de Miranda Air Base was one of the main targets of US airstrikes.
Based on witness testimonies, strong secondary explosions were recorded after strikes carried out near Higuerote airport. Sky News Arabia claimed that the port in the capital and the residence of the Venezuelan Minister of Defense were also fired upon.
Against the backdrop of these events, the US Federal Aviation Administration issued a NOTAM decision prohibiting the flight of US aircraft at all altitudes in Venezuelan airspace starting from January 3rd at 06:00. At the same time, armored vehicles were reportedly deployed on the streets of Caracas, around the Miraflores Presidential Palace.
According to CBS News, US administration officials confirmed they were aware of reports of explosions and military aviation over Caracas. The appearance of a US Air Force KC-135R Stratotanker refueling aircraft in flight tracking data south of Puerto Rico also drew attention.
The same source reports that US President Donald Trump ordered strikes against targets in Venezuelan territory, including military facilities. Information also emerged that US helicopters targeted the Fort Tiuna military complex in Caracas.