ABŞ vitse-prezidenti: Atəşkəsin pozulması və regiondakı gərginlik normaldır
ABŞ vitse-prezidenti CD Vens atəşkəsin pozulması ilə bağlı mühüm açıqlamalar verib. O, Qalibafın İrana qarşı hücumdan bəhs etdiyini və bunun atəşkəs rejiminin pozulması kimi qiymətləndirilə biləcəyini qeyd edib.
Redaksiya məlumat verir ki, atəşkəslər həmişə problemli şəkildə irəliləyir. Vitse-prezidentin sözlərinə görə, prezident atəşkəsi elan etdikdən bir saat sonra İran raketlər atıb, ardınca İsrail cavab verib və bəzi Körfəz ölkələri də bu prosesə cəlb olunub.
CD Vens vurğulayıb ki, atəşkəsin təbiəti heç bir atəşkəsin tamamilə problemsiz keçməsinə imkan vermir. Bu cür vəziyyətlər regionda davamlı gərginliyə səbəb olur və sülh danışıqlarını çətinləşdirir.

Вице-президент США: Нарушение режима прекращения огня и напряженность в регионе — это нормально
Вице-президент США Си Ди Вэнс сделал важные заявления по поводу нарушения режима прекращения огня. Он отметил, что Калибаф упомянул о нападении на Иран и о том, что это может быть расценено как нарушение режима прекращения огня.
Редакция сообщает, что перемирия всегда протекают проблематично. По словам вице-президента, через час после объявления президентом режима прекращения огня Иран выпустил ракеты, затем Израиль ответил, и некоторые страны Персидского залива также были вовлечены в этот процесс.
Си Ди Вэнс подчеркнул, что природа режима прекращения огня не позволяет ни одному перемирию пройти совершенно без проблем. Такие ситуации приводят к постоянной напряженности в регионе и затрудняют мирные переговоры.