ABŞ Venesuelaya bağlı sanksiyalı neft tankerlərinə blokada tətbiq edir
ABŞ prezidenti Donald Tramp Venesuelaya bağlı sanksiyalı neft tankerlərinə qarşı blokada tətbiq edilməsi barədə göstəriş verib. Qərar Karakasın neft ixracına yönəlmiş mövcud sanksiyaların icrasının daha da sərtləşdirilməsini nəzərdə tutur.
Redaksiya məlumat verir ki, blokada ABŞ tərəfindən sanksiyaya məruz qalmış Venesuela neftinin daşınmasında iştirak edən tanker gəmilərini əhatə edəcək. Bu addım Vaşinqtonun sanksiya mexanizmlərinin icrasına nəzarəti gücləndirmək niyyəti ilə izah olunur.
Məlumata görə, qərarın əsas məqsədi Venesuela hökumətinin neft gəlirlərini məhdudlaşdırmaq və rəsmi Karakasa iqtisadi təzyiqləri artırmaqdır. ABŞ administrasiyası bu tədbirin sanksiyalardan yayınma cəhdlərinin qarşısını almağa xidmət etdiyini bildirir.

Президент США Дональд Трамп отдал распоряжение о введении блокады для нефтяных танкеров, связанных с Венесуэлой. Решение предусматривает дальнейшее ужесточение исполнения действующих санкций, направленных на экспорт нефти Каракасом.
Редакция сообщает, что блокада коснется танкеров, участвующих в перевозке венесуэльской нефти, находящейся под санкциями США. Этот шаг объясняется намерением Вашингтона усилить контроль за исполнением санкционных механизмов.
Согласно информации, основная цель решения — ограничить доходы правительства Венесуэлы от нефти и усилить экономическое давление на официальный Каракас. Администрация США заявляет, что эта мера служит для предотвращения попыток уклонения от санкций.