ABŞ və Özbəkistan: 34,5 milyard dollarlıq iqtisadi razılaşma imzalandı
Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev və ABŞ-ın o vaxtkı prezidenti Donald Trampın Oval Ofisdə ikitərəfli görüşlərindən sonra ABŞ şirkətlərinin Mərkəzi Asiya ölkəsində layihələr həyata keçirməsi üçün ABŞ və Özbəkistan arasında 34,5 milyard dollarlıq iqtisadi razılaşmalar və ticarət müqavilələri imzalandı. Bu razılaşmaların imzalanması hər iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin gücləndirilməsi və yeni investisiya imkanlarının yaradılması istiqamətində atılan mühüm addım kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, bu razılaşmaların imzalanması, ABŞ şirkətlərinin Özbəkistan iqtisadiyyatına böyük həcmdə investisiya yatırmasına və müxtəlif sahələrdə, o cümlədən infrastruktur, enerji, kənd təsərrüfatı və texnologiya sahələrində layihələr həyata keçirməsinə imkan yaradacaq. Bu, həm də Özbəkistanın iqtisadi inkişafına və iş yerlərinin yaradılmasına müsbət təsir göstərəcək.
Görüş zamanı prezidentlər həmçinin, iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi, regional təhlükəsizlik məsələləri və insan hüquqları kimi mövzuları müzakirə etdilər. Bu razılaşmaların imzalanması, ABŞ və Özbəkistan arasında ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi və iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün mühüm bir addım oldu. Bu, həm də ABŞ şirkətlərinin Özbəkistan bazarında daha fəal iştirak etməsinə və ölkənin iqtisadiyyatına töhfə verməsinə imkan yaradacaq.

После двусторонних встреч президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и тогдашнего президента США Дональда Трампа в Овальном кабинете между США и Узбекистаном были подписаны экономические соглашения и торговые контракты на сумму 34,5 миллиарда долларов для реализации проектов американскими компаниями в этой центральноазиатской стране. Подписание этих соглашений расценивается как важный шаг, направленный на укрепление экономических связей и создание новых инвестиционных возможностей между двумя странами.
Редакция сообщает, что подписание этих соглашений позволит американским компаниям инвестировать значительные средства в экономику Узбекистана и реализовывать проекты в различных секторах, включая инфраструктуру, энергетику, сельское хозяйство и технологии. Это также положительно скажется на экономическом развитии Узбекистана и создании рабочих мест.
В ходе встречи президенты также обсудили такие темы, как дальнейшее углубление стратегического партнерства между двумя странами, вопросы региональной безопасности и права человека. Подписание этих соглашений стало важным шагом для расширения торговых связей и укрепления экономического сотрудничества между США и Узбекистаном. Это также позволит американским компаниям более активно участвовать на узбекском рынке и вносить вклад в экономику страны.