ABŞ və Özbəkistan: 34,5 milyard dollarlıq iqtisadi razılaşma imzalandı
Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev və ABŞ-ın o vaxtkı prezidenti Donald Trampın Oval Ofisdə ikitərəfli görüşlərindən sonra ABŞ şirkətlərinin Mərkəzi Asiya ölkəsində layihələr həyata keçirməsi üçün ABŞ və Özbəkistan arasında 34,5 milyard dollarlıq iqtisadi razılaşmalar və ticarət müqavilələri imzalandı. Bu razılaşmaların imzalanması hər iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin gücləndirilməsi və yeni investisiya imkanlarının yaradılması istiqamətində atılan mühüm addım kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, bu razılaşmaların imzalanması, ABŞ şirkətlərinin Özbəkistan iqtisadiyyatına böyük həcmdə investisiya yatırmasına və müxtəlif sahələrdə, o cümlədən infrastruktur, enerji, kənd təsərrüfatı və texnologiya sahələrində layihələr həyata keçirməsinə imkan yaradacaq. Bu, həm də Özbəkistanın iqtisadi inkişafına və iş yerlərinin yaradılmasına müsbət təsir göstərəcək.
Görüş zamanı prezidentlər həmçinin, iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi, regional təhlükəsizlik məsələləri və insan hüquqları kimi mövzuları müzakirə etdilər. Bu razılaşmaların imzalanması, ABŞ və Özbəkistan arasında ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi və iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün mühüm bir addım oldu. Bu, həm də ABŞ şirkətlərinin Özbəkistan bazarında daha fəal iştirak etməsinə və ölkənin iqtisadiyyatına töhfə verməsinə imkan yaradacaq.

Following bilateral meetings in the Oval Office between Uzbekistan's President Shavkat Mirziyoyev and then-US President Donald Trump, economic agreements and trade deals worth $34.5 billion were signed between the US and Uzbekistan for US companies to implement projects in the Central Asian country. The signing of these agreements is regarded as a significant step towards strengthening economic ties and creating new investment opportunities between both countries.
Redaksiya reports that the signing of these agreements will enable US companies to invest heavily in the Uzbek economy and implement projects in various sectors, including infrastructure, energy, agriculture, and technology. This will also positively impact Uzbekistan's economic development and job creation.
During the meeting, the presidents also discussed topics such as further deepening the strategic partnership between the two countries, regional security issues, and human rights. The signing of these agreements was an important step for expanding trade relations and strengthening economic cooperation between the US and Uzbekistan. This will also enable US companies to participate more actively in the Uzbek market and contribute to the country's economy.