ABŞ, İngiltərə, Fransa, Almaniya və daha 10 ölkə İranın kəşfiyyat fəaliyyətlərinə qarşı sərt mövqe nümayiş etdirib.
Redaksiya xəbər verir ki, yayılan birgə bəyanatda bu ölkələr İranın ərazilərində həyata keçirdiyi təxribat və hədə-qorxu cəhdlərini kəskin şəkildə pisləyiblər. Bildirilir ki, İranın xaricdəki jurnalistlərə, siyasi müxaliflərə, yəhudi icma üzvlərinə və dövlət rəsmilərinə qarşı planlaşdırdığı oğurluq və sui-qəsd cəhdləri beynəlxalq hüquqa və dövlət suverenliyinə açıq təhdiddir.
“Bu fəaliyyətlər bizim ərazilərimizin suverenliyinə birbaşa təcavüzdür. İran hökuməti bu qanunsuz hərəkətlərə dərhal son qoymalıdır,” – deyə bəyanatda qeyd olunub.
Ölkələr eyni zamanda İranın transmilli cinayət şəbəkələri ilə əməkdaşlıq etməsini də qəbuledilməz adlandırıblar və bu cür əlaqələrin region və dünya üçün təhlükə yaratdığını vurğulayıblar.
Bəyanat, Qərb dövlətlərinin İranın xarici kəşfiyyat fəaliyyəti və qeyri-qanuni metodlarla siyasi təsir cəhdlərinə qarşı koordinasiyalı mövqe sərgilədiyini göstərən ciddi diplomatik addım kimi qiymətləndirilir.

Совместное заявление США и европейских стран против деятельности Ирана
США, Великобритания, Франция, Германия и еще 10 стран продемонстрировали жесткую позицию против разведывательной деятельности Ирана.
Редакция сообщает, что в распространенном совместном заявлении эти страны резко осудили попытки Ирана по провокациям и запугиванию, осуществляемые на их территориях. Отмечается, что спланированные Ираном попытки похищения и покушения на журналистов, политических оппонентов, членов еврейских общин и государственных чиновников за рубежом являются открытой угрозой международному праву и государственному суверенитету.
«Эта деятельность является прямым посягательством на суверенитет наших территорий. Правительство Ирана должно немедленно прекратить эти незаконные действия», – говорится в заявлении.
Страны также назвали неприемлемым сотрудничество Ирана с транснациональными преступными сетями и подчеркнули, что такие связи создают угрозу для региона и мира.
Заявление оценивается как серьезный дипломатический шаг, демонстрирующий скоординированную позицию западных государств против внешней разведывательной деятельности Ирана и попыток политического влияния незаконными методами.