ABŞ, İngiltərə, Fransa, Almaniya və daha 10 ölkə İranın kəşfiyyat fəaliyyətlərinə qarşı sərt mövqe nümayiş etdirib.
Redaksiya xəbər verir ki, yayılan birgə bəyanatda bu ölkələr İranın ərazilərində həyata keçirdiyi təxribat və hədə-qorxu cəhdlərini kəskin şəkildə pisləyiblər. Bildirilir ki, İranın xaricdəki jurnalistlərə, siyasi müxaliflərə, yəhudi icma üzvlərinə və dövlət rəsmilərinə qarşı planlaşdırdığı oğurluq və sui-qəsd cəhdləri beynəlxalq hüquqa və dövlət suverenliyinə açıq təhdiddir.
“Bu fəaliyyətlər bizim ərazilərimizin suverenliyinə birbaşa təcavüzdür. İran hökuməti bu qanunsuz hərəkətlərə dərhal son qoymalıdır,” – deyə bəyanatda qeyd olunub.
Ölkələr eyni zamanda İranın transmilli cinayət şəbəkələri ilə əməkdaşlıq etməsini də qəbuledilməz adlandırıblar və bu cür əlaqələrin region və dünya üçün təhlükə yaratdığını vurğulayıblar.
Bəyanat, Qərb dövlətlərinin İranın xarici kəşfiyyat fəaliyyəti və qeyri-qanuni metodlarla siyasi təsir cəhdlərinə qarşı koordinasiyalı mövqe sərgilədiyini göstərən ciddi diplomatik addım kimi qiymətləndirilir.

The USA, UK, France, Germany, and 10 other countries have demonstrated a strong stance against Iran's intelligence activities.
The editorial office reports that in the joint statement issued, these countries have strongly condemned Iran's attempts at sabotage and intimidation carried out in their territories. It is reported that Iran's planned kidnapping and assassination attempts against journalists abroad, political dissidents, members of the Jewish community, and government officials are a clear threat to international law and state sovereignty.
“These activities are a direct aggression against the sovereignty of our territories. The Iranian government must immediately cease these illegal actions,” the statement noted.
The countries also called Iran's cooperation with transnational criminal networks unacceptable and emphasized that such ties pose a threat to the region and the world.
The statement is regarded as a serious diplomatic step, demonstrating a coordinated stance by Western states against Iran's foreign intelligence activities and attempts to exert political influence through illegal methods.