ABŞ Ukraynaya silah tədarükünü artırır, Avropa isə gələcək NATO dövrünə hazırlaşır
ABŞ rəhbərliyi Noel ərəfəsində Ukraynaya silah tədarükünü əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirir və Kiyev Post-un məlumatına görə, bu proses ölkənin təhlükəsizlik ehtiyaclarının təmininə yönəlib.
Redaksiya xəbər verir ki, eyni zamanda Avropa dövlətləri 2027-ci ildən sonra Vaşinqtonsuz mümkün NATO mərhələsinə hazırlıq işlərini intensivləşdirirlər və təhlükəsizlik arxitekturasında baş verə biləcək dəyişiklikləri qiymətləndirirlər.
Avropa paytaxtlarında aparılan müzakirələr müdafiə məsuliyyətinin daha çox region ölkələrinin üzərinə düşə biləcəyi ehtimalını gündəmə gətirir. Qitə dövlətləri həm siyasi, həm də hərbi planlaşdırmanı bu mümkün dəyişikliklərə uyğunlaşdırmağa çalışır.

США наращивают поставки оружия Украине, Европа готовится к будущему НАТО
Руководство США значительно расширяет поставки оружия Украине в преддверии Рождества, и, по данным Kyiv Post, этот процесс направлен на обеспечение потребностей страны в безопасности.
Как сообщает редакция, одновременно европейские государства активизируют работу по подготовке к возможному этапу НАТО после 2027 года без участия Вашингтона и оценивают возможные изменения в архитектуре безопасности.
Дискуссии, проводимые в европейских столицах, поднимают вероятность того, что большая часть ответственности за оборону может лечь на страны региона. Государства континента стремятся адаптировать как политическое, так и военное планирование к этим возможным изменениям.