ABŞ senatı Donald Trampın müharibə səlahiyyətlərini məhdudlaşdıran qətnaməni rədd etdi
ABŞ Senatı ABŞ prezidenti Donald Trampın müharibə səlahiyyətlərini məhdudlaşdırmağı hədəfləyən bir qətnaməni altıncı dəfə rədd edib. Bu qərar cümə günü səhər qəbul edilib.
Redaksiya xəbər verir ki, Senatda əksər yerlər Respublikaçılar Partiyasına məxsusdur. Qətnamənin dəfələrlə rədd edilməsi ABŞ-ın xarici siyasəti ilə bağlı daxili gərginliyi bir daha üzə çıxarır.
Sözügedən qətnamə ABŞ prezidenti Donald Trampın hərbi əməliyyatlara başlamaq və ya davam etdirmək səlahiyyətlərinə məhdudiyyətlər qoymağı nəzərdə tuturdu. Bu cür təşəbbüslər adətən prezidentin hərbi səlahiyyətlərinin Konqres tərəfindən nəzarət altına alınması cəhdləri kimi qiymətləndirilir.

Сенат США отклонил резолюцию, ограничивающую военные полномочия Дональда Трампа
Сенат США в шестой раз отклонил резолюцию, направленную на ограничение военных полномочий президента США Дональда Трампа. Это решение было принято утром в пятницу.
Редакция сообщает, что большинство мест в Сенате принадлежит Республиканской партии. Многократное отклонение резолюции вновь выявляет внутреннюю напряженность, связанную с внешней политикой США.
Упомянутая резолюция предусматривала введение ограничений на полномочия президента США Дональда Трампа по началу или продолжению военных операций. Подобные инициативы обычно расцениваются как попытки Конгресса взять под контроль военные полномочия президента.