ABŞ Senatı, Respublikaçıların rəhbərliyi altında, ABŞ prezidenti Donald Trampın Konqresin razılığı olmadan Kubaya qarşı hərbi əməliyyatlar keçirməsinin qarşısını almaq məqsədi daşıyan Demokratların təşəbbüsünü əngəllədi. Bu qərar, ölkənin xarici siyasəti ilə bağlı mühüm bir addım olaraq dəyərləndirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, sözügedən səsvermə partiya xətti üzrə 51 lehinə, 47 əleyhinə olmaqla nəticələnib. Demokratlar, ABŞ prezidenti Donald Trampın hərbi fəaliyyətlər üçün qanunverici orqanın icazəsini almasını təmin etməyə çalışırdılar.
Bu səsvermənin nəticəsi, Konqres daxilindəki siyasi bölünməni və xüsusilə hərbi səlahiyyətlər mövzusunda mövcud olan fikir ayrılıqlarını bir daha nümayiş etdirmişdir. Respublikaçıların əksəriyyətinin bu təşəbbüsə qarşı çıxması, ABŞ prezidenti Donald Trampın hərbi fəaliyyətlərlə bağlı qərarlarında daha geniş sərbəstliyə malik olduğunu göstərir.

Сенат США под руководством республиканцев заблокировал инициативу демократов, направленную на предотвращение проведения президентом США Дональдом Трампом военных операций против Кубы без согласия Конгресса. Это решение оценивается как важный шаг во внешней политике страны.
Редакция сообщает, что указанное голосование завершилось по партийной линии 51 голосом "за" и 47 "против". Демократы пытались добиться того, чтобы президент США Дональд Трамп получил разрешение законодательного органа для военных действий.
Результат этого голосования еще раз продемонстрировал политическое разделение внутри Конгресса и разногласия, существующие особенно по вопросу военных полномочий. Противодействие большинства республиканцев этой инициативе показывает, что президент США Дональд Трамп обладает большей свободой в решениях, касающихся военных действий.