ABŞ Rusiyanın enerji nəhənglərinə sanksiya tətbiq etdi, Moskvanı atəşkəsə çağırdı
ABŞ Maliyyə Nazirliyi Rusiya hökumətinin Ukraynada sülh prosesinə “ciddi şəkildə yanaşmaması” səbəbindən yeni iqtisadi sanksiyalar elan edib. Qərar Rusiyanın enerji sektoruna təzyiqi artırmaq və Kremlin müharibə maşını üçün gəlir imkanlarını məhdudlaşdırmaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ Maliyyə naziri Skott Bessent açıqlamasında bildirib: “İndi qətlləri dayandırmağın və dərhal atəşkəsin vaxtıdır. Prezident Vladimir Putinin bu mənasız müharibəyə son qoymaqdan imtina etməsi səbəbindən Xəzinə Nazirliyi Rusiyanın ən böyük iki neft şirkətinə sanksiya tətbiq edir. Lazım gələrsə, Prezident Trampın müharibəni dayandırmaq səylərinə dəstək üçün əlavə addımlar atmağa hazırıq.”
Sanksiyalar “Rosneft” və “Lukoyl” şirkətlərinə, eləcə də onların Rusiya daxilində fəaliyyət göstərən çoxsaylı törəmə müəssisələrinə şamil olunur. Bu müəssisələrin ABŞ-dakı və ya ABŞ vətəndaşlarının nəzarətində olan bütün aktivləri dondurulub. OFAC həmçinin xəbərdarlıq edib ki, bu şirkətlərlə əməkdaşlıq edən xarici maliyyə qurumları da ikinci dərəcəli sanksiyalarla üzləşə bilər.
Nazirlik bəyan edib ki, sanksiyaların məqsədi cəzalandırmaq deyil, davranış dəyişikliyinə nail olmaqdır. ABŞ hökuməti Moskvanı “xoş niyyətli danışıqlara” başlamağa və Ukraynada daimi sülhün bərpası üçün atəşkəs razılaşmasına dərhal qoşulmağa çağırıb.

США ввели санкции против российских энергетических гигантов, призвали Москву к прекращению огня
Министерство финансов США объявило о новых экономических санкциях из-за «серьезного нежелания» российского правительства подходить к мирному процессу в Украине. Решение направлено на усиление давления на энергетический сектор России и ограничение возможностей получения доходов для военной машины Кремля.
Как сообщает редакция, министр финансов США Скотт Бессент заявил в своем обращении: «Сейчас настало время остановить убийства и немедленно прекратить огонь. Из-за отказа президента Владимира Путина положить конец этой бессмысленной войне Министерство финансов вводит санкции против двух крупнейших нефтяных компаний России. При необходимости мы готовы предпринять дополнительные шаги в поддержку усилий президента Трампа по прекращению войны».
Санкции распространяются на компании «Роснефть» и «Лукойл», а также на их многочисленные дочерние предприятия, действующие на территории России. Все активы этих предприятий в США или под контролем граждан США заморожены. OFAC также предупредило, что иностранные финансовые учреждения, сотрудничающие с этими компаниями, могут столкнуться с вторичными санкциями.
Министерство заявило, что целью санкций является не наказание, а достижение изменения поведения. Правительство США призвало Москву начать «добросовестные переговоры» и немедленно присоединиться к соглашению о прекращении огня для восстановления прочного мира в Украине.