ABŞ-nin Ankaradakı səfiri və Suriya üzrə xüsusi nümayəndəsi Tom Barrack regional siyasət və Yaxın Şərqdə mövcud vəziyyətlə bağlı açıqlamalar verib. O, ABŞ-nin axış bucağından Türkiyə və İsrail rəhbərliyinin məqsədləri barədə mövqeni diqqətə çatdırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Tom Barrackın sözlərinə görə, ABŞ administrasiyası Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Osmanlı imperiyasını genişləndirmək niyyətində olmadığını düşünür. Onun fikrincə, İstanbul və Ankaranın daxili idarəçiliyi hazırkı şəraitdə kifayət qədər mürəkkəbdir və bu, əlavə regional genişlənmə planlarını gündəmdən kənarda saxlayır.
ABŞ rəsmisi eyni yanaşmanın İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahuya da aid olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, İsrail hazırda bütün tərəflərdən ciddi təzyiq altındadır və bu, ölkənin təhlükəsizlik və siyasi gündəmini daha da çətinləşdirir.
Tom Barrack vurğulayıb ki, “Böyük İsrail” fəlsəfəsi və nəzəriyyəsi coğrafi genişlənmə yolu ilə deyil, ticarət və rifah vasitəsilə reallaşdırıla bilər. Onun fikrincə, regionda davamlı sabitliyin əsas yolu iqtisadi əməkdaşlıq və qarşılıqlı maraqlara söykənən inkişaf modelindən keçir.

Представитель США высказал позицию по региональным амбициям
Посол США в Анкаре и специальный представитель по Сирии Том Баррак сделал заявления о региональной политике и текущей ситуации на Ближнем Востоке. Он донес позицию США относительно целей руководства Турции и Израиля.
Как сообщает редакция, по словам Тома Баррака, администрация США считает, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не намерен расширять Османскую империю. По его мнению, внутренняя политика Стамбула и Анкары в текущих условиях достаточно сложна, что исключает планы дополнительного регионального расширения.
Представитель США заявил, что такой же подход применим и к премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху. По его словам, Израиль в настоящее время находится под серьезным давлением со всех сторон, что еще более усложняет повестку дня страны в области безопасности и политики.
Том Баррак подчеркнул, что философия и теория «Великого Израиля» могут быть реализованы не путем географического расширения, а через торговлю и благосостояние. По его мнению, основной путь к устойчивой стабильности в регионе лежит через экономическое сотрудничество и модель развития, основанную на взаимных интересах.