ABŞ prezidentlərinin İsrailə münasibəti
İsrail və ABŞ arasındakı münasibətlər, xüsusilə də ABŞ prezidentlərinin İsrailə olan münasibəti, uzun müddətdir ki, beynəlxalq siyasətin mühüm mövzularından biri olaraq qalır. Bu münasibətlərin dəyişməsi və müxtəlif prezidentlərin İsrailə yanaşması, hər iki ölkənin daxili və xarici siyasətinə təsir edən amillərdəndir. Son araşdırmalar, ABŞ prezidentlərinin İsrailin maraqlarına uyğun siyasət yürütməsi məsələsinə yeni bir baxış bucağı gətirir.
Redaksiya məlumat verir ki, araşdırmaların nəticələrinə görə, İsrail vətəndaşlarının böyük əksəriyyəti, ABŞ prezidentlərinin İsrailin maraqları üçün müsbət rol oynadığını düşünür. Bu rəqəmlər, ABŞ-nin İsraillə olan strateji əlaqələrinin və ictimai rəydəki əksinin vacibliyini göstərir. Bu araşdırmalar, ABŞ prezidentlərinin İsrailə münasibətinin, İsrail ictimaiyyəti tərəfindən necə qiymətləndirildiyini də əks etdirir.
Araşdırmanın nəticələrinə əsasən, İsrail vətəndaşlarının 73%-i, ABŞ prezidentlərini İsrailin maraqları baxımından orta səviyyədən daha yaxşı hesab edir. Bu, ABŞ prezidentlərinin İsrailə münasibətinin, İsrail ictimaiyyəti tərəfindən necə qəbul edildiyini göstərən mühüm bir göstəricidir. Bundan əlavə, respondentlərin 49%-i, ABŞ prezidentlərini İsrailin tarixi üçün ən yaxşı prezidentlərindən biri kimi qiymətləndirir. Bu rəqəm, ABŞ prezidentlərinin İsrailə olan siyasətinin, İsrail ictimaiyyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini göstərir. Bu rəqəmlər, ABŞ-nin İsraillə olan münasibətlərinin dərinliyini və bu münasibətlərin hər iki ölkənin ictimaiyyəti tərəfindən necə qəbul edildiyini əks etdirir. Bu araşdırmalar, ABŞ-İsrail münasibətlərinin gələcəyi üçün də mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

The relationship between Israel and the US, particularly the stance of US presidents towards Israel, has long remained a significant topic in international politics. The evolution of these relations and the approaches of various presidents towards Israel are factors influencing the domestic and foreign policies of both countries. Recent research brings a new perspective to the issue of US presidents pursuing policies aligned with Israel's interests.
Redaksiya reports that according to the research findings, the vast majority of Israeli citizens believe that US presidents play a positive role for Israel's interests. These figures demonstrate the importance of the US's strategic ties with Israel and their reflection in public opinion. These studies also reflect how the US presidents' stance on Israel is evaluated by Israeli society.
Based on the research results, 73% of Israeli citizens consider US presidents to be better than average in terms of Israel's interests. This is an important indicator of how the US presidents' stance on Israel is perceived by Israeli society. Furthermore, 49% of respondents rate US presidents as among the best presidents for Israel's history. This figure shows that the US presidents' policies towards Israel are highly valued by Israeli society. These figures reflect the depth of the US-Israel relationship and how these relations are perceived by the publics of both countries. These studies are also of great importance for the future of US-Israel relations.