ABŞ kəşfiyyatına əsaslanan məlumatlarda Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Ukraynanın bütün ərazisini ələ keçirməyi və Avropada keçmiş Sovet məkanına aid əraziləri yenidən nəzarətə götürməyi hədəflədiyi bildirilir.
Redaksiya Reuters istinadla xəbər verir ki, ABŞ kəşfiyyat hesabatlarında Moskvanın uzunmüddətli strateji məqsədlərinin yalnız Ukrayna ilə məhdudlaşmadığı, daha geniş regional ambisiyalar ehtiva etdiyi vurğulanır.
Məlumata görə, hesabatda Rusiyanın təhlükəsizlik və təsir dairəsini genişləndirmək niyyətində olduğu, bunun isə Avropa üçün ciddi geosiyasi risklər yaratdığı qeyd edilir.
Analitiklər hesab edirlər ki, bu cür qiymətləndirmələr Qərb ölkələrinin təhlükəsizlik siyasətinə və Ukraynaya dəstək strategiyasına birbaşa təsir göstərə bilər.

Разведка США раскрыла планы Путина в отношении Украины и Европы
Согласно данным, основанным на разведке США, президент России Владимир Путин нацелен на захват всей территории Украины и восстановление контроля над территориями бывшего Советского Союза в Европе.
Редакция сообщает со ссылкой на Reuters, что в разведывательных отчетах США подчеркивается, что долгосрочные стратегические цели Москвы не ограничиваются только Украиной, а включают более широкие региональные амбиции.
Согласно информации, в отчете отмечается, что Россия намерена расширить свою безопасность и сферу влияния, что создает серьезные геополитические риски для Европы.
Аналитики считают, что подобные оценки могут напрямую повлиять на политику безопасности западных стран и стратегию поддержки Украины.