ABŞ İsrailə Qəzzanın tam işğalını dayandırmaq üçün təzyiq göstərir
ABŞ, Qəzza zolağının tamamilə işğalının qarşısını almaq və tərəflər arasında razılaşma əldə etmək məqsədilə İsrailə diplomatik təzyiqlər edir. Walla News-un məlumatına görə, prezident Donald Tramp bu istiqamətdə yeni bir təklif irəli sürmək niyyətindədir.
Redaksiya xəbər verir ki, Trampın təqdim edəcəyi təklifin məqsədi bölgədə gərginliyi azaltmaq, humanitar vəziyyəti yaxşılaşdırmaq və atəşkəs üçün əsas şərtləri formalaşdırmaqdır.
Siyasi müşahidəçilər hesab edirlər ki, ABŞ-ın bu təşəbbüsü Qəzza münaqişəsinin həlli istiqamətində mühüm diplomatik mərhələ ola bilər.

США оказывают дипломатическое давление на Израиль с целью предотвращения полной оккупации сектора Газа и достижения соглашения между сторонами. По данным Walla News, президент Дональд Трамп намерен выдвинуть новое предложение в этом направлении.
Редакция сообщает, что целью предложения Трампа является снижение напряженности в регионе, улучшение гуманитарной ситуации и формирование основных условий для прекращения огня.
Политические обозреватели считают, что эта инициатива США может стать важным дипломатическим этапом на пути урегулирования конфликта в Газе.