ABŞ Dövlət Departamenti Pentaqonun Müdafiə Təhlükəsizliyi Əməkdaşlıq Agentliyinin məlumatına əsasən İsrailə zirehli texnika və helikopterlərin potensial satışı ilə bağlı ümumi dəyəri $6.7 milyarddan artıq olan razılaşmaları təsdiqləyib. Bildirilir ki, söhbət bir neçə ayrı-ayrı silah və hərbi texnika paketindən gedir.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, İsrail ABŞ-dan $3.8 milyard dəyərində 30 ədəd Apache AH-64E döyüş helikopterinin və onlarla bağlı müxtəlif avadanlıqların alınması üçün müraciət edib. Bundan əlavə, İsrail $1.98 milyard məbləğində 3,250 ədəd JLTV çoxməqsədli zirehli avtomobil və əlaqəli avadanlıqların, həmçinin $740 milyon dəyərində Namer zirehli personal daşıyıcılarının (APC-MT883) və təxminən $150 milyon dəyərində AW119Kx çoxməqsədli helikopterlərinin satın alınmasını da istəyib.
Məlumatda qeyd olunur ki, göstərilən bütün bu potensial satışlar ABŞ Dövlət Departamenti tərəfindən təsdiqlənib və müvafiq bildirişlər ABŞ Konqresinə göndərilib. Prosedura uyğun olaraq, Konqresin müəyyən müddət ərzində bu sövdələşmələrə etiraz etmək hüququ var.
Eyni zamanda, ABŞ Dövlət Departamenti Səudiyyə Ərəbistanına Patriot hava hücumundan müdafiə sistemləri üçün 730 ədəd raketin və əlaqəli avadanlıqların potensial satışını da təsdiqləyib. Bu paketlərin ümumi dəyəri $9 milyard olaraq qiymətləndirilir.
Pentaqonun Müdafiə Təhlükəsizliyi Əməkdaşlıq Agentliyinin açıqlamasında bildirilir ki, təklif olunan satış Səudiyyə Ərəbistanının mövcud və gələcək təhdidlərə qarşı imkanlarını gücləndirəcək, müasir zenit raketləri ilə ölkənin hava hücumundan müdafiə potensialını artıracaq. Agentliyin vurğulamasına görə, bu imkanlar Səudiyyə Ərəbistanının, ABŞ-ın və yerli müttəfiqlərin quru qüvvələrinin qorunmasına töhfə verəcək.

Государственный департамент США одобрил сделки на общую сумму более $6,7 миллиарда, связанные с потенциальной продажей Израилю бронетехники и вертолетов, согласно данным Агентства по сотрудничеству в области обороны и безопасности Пентагона. Сообщается, что речь идет о нескольких отдельных пакетах вооружений и военной техники.
По информации из редакционных источников, Израиль обратился к США с запросом на приобретение 30 боевых вертолетов Apache AH-64E и сопутствующего оборудования на сумму $3,8 миллиарда. Кроме того, Израиль запросил покупку 3250 многоцелевых бронеавтомобилей JLTV и сопутствующего оборудования на сумму $1,98 миллиарда, а также бронетранспортеров Namer (APC-MT883) стоимостью $740 миллионов и многоцелевых вертолетов AW119Kx примерно на $150 миллионов.
В сообщении отмечается, что все эти потенциальные продажи были одобрены Государственным департаментом США, и соответствующие уведомления были направлены в Конгресс США. Согласно процедуре, Конгресс имеет право возразить против этих сделок в течение определенного периода времени.
Одновременно Государственный департамент США одобрил потенциальную продажу Саудовской Аравии 730 ракет для систем противовоздушной обороны Patriot и сопутствующего оборудования. Общая стоимость этих пакетов оценивается в $9 миллиардов.
В заявлении Агентства по сотрудничеству в области обороны и безопасности Пентагона говорится, что предлагаемая продажа укрепит возможности Саудовской Аравии по противодействию существующим и будущим угрозам, повысит ее потенциал противовоздушной обороны за счет современных зенитных ракет. Агентство подчеркнуло, что эти возможности будут способствовать защите сухопутных войск Саудовской Аравии, США и их региональных союзников.