ABŞ-ın Qəzza planı HƏMAS-a təqdim olundu, İslam ölkələri dəstəklədi
ABŞ-ın Qəzzada müharibəni dayandırmaq üçün hazırladığı sülh planı HƏMAS-a təqdim edilib. Plan vasitəçi qismində çıxış edən Misir və Qətər tərəfindən təşkilata çatdırılıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Al Jazeera mənbələrinə görə, HƏMAS-ın danışıqlar nümayəndə heyəti təklifi məsuliyyətlə öyrənəcəyini bildirib. Reuters isə tərəfin vasitəçilərə bununla bağlı cavab verəcəyini dəqiqləşdirib.
Məlumata əsasən, Səudiyyə Ərəbistanı, İordaniya, BƏƏ, Misir, Qətər və digər müsəlman ölkələri ABŞ Prezidenti Donald Trampın Qəzzada müharibəyə son qoymaq təşəbbüsünü alqışladıqlarını bəyan ediblər. Onların mövqeyinə görə, bu plan bölgədə sülhün bərqərar olması üçün yeni imkanlar açır.
Ekspertlər qeyd edirlər ki, prosesin gələcək mərhələsi HƏMAS-ın rəsmi mövqeyindən asılı olacaq və tərəflərin razılığa gəlməsi bölgədə uzunmüddətli sabitlik üçün həlledici rol oynaya bilər.

План США по Газе представлен ХАМАС, исламские страны поддержали
План мира, разработанный США для прекращения войны в Газе, был представлен ХАМАС. План был передан организации Египтом и Катаром, выступающими в качестве посредников.
Редакция сообщает, что, по данным источников Al Jazeera, делегация ХАМАС по переговорам заявила, что ответственно изучит предложение. Reuters уточнил, что сторона даст ответ посредникам по этому поводу.
Согласно информации, Саудовская Аравия, Иордания, ОАЭ, Египет, Катар и другие мусульманские страны заявили, что приветствуют инициативу президента США Дональда Трампа по прекращению войны в Газе. По их мнению, этот план открывает новые возможности для установления мира в регионе.
Эксперты отмечают, что будущий этап процесса будет зависеть от официальной позиции ХАМАС, и достижение соглашения сторонами может сыграть решающую роль для долгосрочной стабильности в регионе.