ABŞ-ın Hindistan mallarına tətbiq etdiyi 50 faizlik gömrük rüsumları, Prezident Donald Trampın Yeni Dehlini Rusiyadan neft almasına görə cəzalandırmaq istəməsi ilə mövcud rüsumu iki dəfə artıraraq, çərşənbə günü qüvvəyə minib. Bu addım, iki ölkə arasında ticarət gərginliyinin artması fonunda atılıb və Hindistanın iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərə bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, bu rüsumlar, Hindistanın Rusiyadan ucuz neft alması ilə bağlıdır. ABŞ rəsmiləri, bu addımın Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibəsini maliyyələşdirməsinin qarşısını almaq məqsədi daşıdığını bildiriblər. Hindistan isə bu rüsumları "ədalətsiz, əsassız və qeyri-məqbul" adlandıraraq, hökumətdən müdaxilə etməsini və ağır iş itkilərinin qarşısını almasını istəyib. Hindistanın ixracat orqanı, çərşənbə günü hökumətdən bu məsələyə müdaxilə etməsini və iş yerlərinin itirilməsi ilə bağlı narahatlıqları aradan qaldırmasını istəyib. Bu rüsumlar, Hindistanın müxtəlif məhsullarına, o cümlədən dəmir və polad məhsullarına tətbiq olunur.
Bu gömrük rüsumlarının tətbiqi, Hindistanın ABŞ-a ixracını əhəmiyyətli dərəcədə azalda və Hindistanın iqtisadiyyatına zərər verə bilər. Eyni zamanda, bu, iki ölkə arasında ticarət müharibəsinin başlanğıcı ola bilər. Hindistan hökuməti, bu rüsumlara cavab olaraq hansı addımları atacağını hələ ki açıqlamayıb, lakin ticarət danışıqlarının yenidən başlanması və ya Dünya Ticarət Təşkilatına müraciət edilməsi ehtimalı var.
Bu vəziyyət, dünya iqtisadiyyatı üçün də mənfi nəticələr doğura bilər, çünki ticarət məhdudiyyətləri qlobal ticarətin azalmasına və qiymətlərin artmasına səbəb ola bilər.

Harsh trade sanctions imposed by the US against India
The 50 percent customs duties imposed by the US on Indian goods, doubling the existing tariff as President Donald Trump seeks to punish New Delhi for buying oil from Russia, came into force on Wednesday. This step was taken amid rising trade tensions between the two countries and could negatively impact India's economy.
Redaksiya reports that these duties are related to India's purchase of cheap oil from Russia. US officials stated that this move aims to prevent Russia from financing its war against Ukraine. India, however, called these duties "unfair, baseless, and unacceptable," urging the government to intervene and prevent severe job losses. India's export body on Wednesday asked the government to intervene in this matter and address concerns about job losses. These duties apply to various Indian products, including iron and steel products.
The imposition of these customs duties could significantly reduce India's exports to the US and harm India's economy. At the same time, this could mark the beginning of a trade war between the two countries. The Indian government has not yet announced what steps it will take in response to these duties, but there is a possibility of resuming trade talks or appealing to the World Trade Organization.
This situation could also have negative consequences for the global economy, as trade restrictions can lead to a decrease in global trade and an increase in prices.