ABŞ-ın Hindistan mallarına tətbiq etdiyi 50 faizlik gömrük rüsumları, Prezident Donald Trampın Yeni Dehlini Rusiyadan neft almasına görə cəzalandırmaq istəməsi ilə mövcud rüsumu iki dəfə artıraraq, çərşənbə günü qüvvəyə minib. Bu addım, iki ölkə arasında ticarət gərginliyinin artması fonunda atılıb və Hindistanın iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərə bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, bu rüsumlar, Hindistanın Rusiyadan ucuz neft alması ilə bağlıdır. ABŞ rəsmiləri, bu addımın Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibəsini maliyyələşdirməsinin qarşısını almaq məqsədi daşıdığını bildiriblər. Hindistan isə bu rüsumları "ədalətsiz, əsassız və qeyri-məqbul" adlandıraraq, hökumətdən müdaxilə etməsini və ağır iş itkilərinin qarşısını almasını istəyib. Hindistanın ixracat orqanı, çərşənbə günü hökumətdən bu məsələyə müdaxilə etməsini və iş yerlərinin itirilməsi ilə bağlı narahatlıqları aradan qaldırmasını istəyib. Bu rüsumlar, Hindistanın müxtəlif məhsullarına, o cümlədən dəmir və polad məhsullarına tətbiq olunur.
Bu gömrük rüsumlarının tətbiqi, Hindistanın ABŞ-a ixracını əhəmiyyətli dərəcədə azalda və Hindistanın iqtisadiyyatına zərər verə bilər. Eyni zamanda, bu, iki ölkə arasında ticarət müharibəsinin başlanğıcı ola bilər. Hindistan hökuməti, bu rüsumlara cavab olaraq hansı addımları atacağını hələ ki açıqlamayıb, lakin ticarət danışıqlarının yenidən başlanması və ya Dünya Ticarət Təşkilatına müraciət edilməsi ehtimalı var.
Bu vəziyyət, dünya iqtisadiyyatı üçün də mənfi nəticələr doğura bilər, çünki ticarət məhdudiyyətləri qlobal ticarətin azalmasına və qiymətlərin artmasına səbəb ola bilər.

США ввели жесткие торговые санкции против Индии
50-процентные таможенные пошлины, введенные США на индийские товары, вступили в силу в среду, удвоив существующие тарифы, поскольку президент Дональд Трамп стремится наказать Нью-Дели за покупку нефти у России. Этот шаг был предпринят на фоне растущей торговой напряженности между двумя странами и может негативно сказаться на экономике Индии.
Редакция сообщает, что эти пошлины связаны с закупкой Индией дешевой нефти у России. Представители США заявили, что этот шаг направлен на предотвращение финансирования Россией войны против Украины. Индия, в свою очередь, назвала эти пошлины "несправедливыми, необоснованными и неприемлемыми" и призвала правительство вмешаться и предотвратить серьезные потери рабочих мест. Индийский экспортный орган в среду призвал правительство вмешаться в этот вопрос и развеять опасения по поводу потери рабочих мест. Эти пошлины применяются к различным индийским товарам, включая изделия из железа и стали.
Введение этих таможенных пошлин может значительно сократить экспорт Индии в США и нанести ущерб индийской экономике. В то же время это может стать началом торговой войны между двумя странами. Правительство Индии пока не объявило, какие шаги оно предпримет в ответ на эти пошлины, но существует вероятность возобновления торговых переговоров или обращения во Всемирную торговую организацию.
Эта ситуация также может иметь негативные последствия для мировой экономики, поскольку торговые ограничения могут привести к сокращению глобальной торговли и росту цен.