ABŞ-da yaşayan bir şəxs, ölkənin baş prokuroru Pam Bondi-yə qarşı ölüm təhdidi ilə bağlı ittihamlarla üzləşir. Bu hadisə, sosial media platformalarında yayılan təhdidlərin cəmiyyət üçün yaratdığı təhlükənin bir nümunəsi kimi diqqət çəkir. Məhkəmə prosesi və araşdırmalar, bu cür təhdidlərin ciddiliyini və onlara qarşı görülən tədbirlərin vacibliyini bir daha gündəmə gətirir.
Redaksiya məlumat verir ki, Minnesota ştatında yaşayan 30 yaşlı Tayler Avalos, ABŞ-ın baş prokuroru Pam Bondi-yə qarşı ölüm təhdidi ilə bağlı ittiham olunur. Bu barədə məlumatlar, federal məhkəməyə təqdim edilən sənədlərdə öz əksini tapıb. Avalos, TikTok platformasında yayımladığı bir paylaşımda, Bondi-nin şəklini "sniper-scope" ilə hədəfə alaraq, onun ölümünə görə 45,000 dollar mükafat vəd edib. Paylaşımda "Ölü və ya diri (tercihen ölü)" ifadəsi də yer alıb.
Federal İstintaq Bürosu (FİB), bu paylaşımı araşdıraraq, hesabın Avalosa aid olduğunu müəyyən edib. Məhkəmə sənədlərində qeyd edildiyi kimi, paylaşımda "bizə xidmət etmədikdə nə etməli?" kimi bir ifadə də yer alıb. FİB, Avalosun hesabının anarxizmə bağlı olduğunu da iddia edir. Avalosun əvvəllər də cinayət qeydiyyatı olub. 2022-ci ildə Minnesota ştatında təqib etməyə görə məhkum edilib, 2016-cı ildə isə məişət zorakılığına görə ittiham olunub. Bundan əlavə, 2016-cı ildə Florida ştatında üçüncü dərəcəli məişət zorakılığına görə də məhkum edilib. Avalos, bu ayın əvvəlində Minneapolis-də federal hakim qarşısına çıxarılıb və şəxsi tanıma əsasında sərbəst buraxılıb. Bu barədə ilk məlumatı Nebraska Universitetinin Milli Terrorizmə Qarşı İnnovasiya, Texnologiya və Təhsil Mərkəzindən Seamus Hughes yayıb.

A person living in the US is facing charges related to a death threat against the country's Attorney General, Pam Bondi. This incident highlights the danger posed to society by threats spread on social media platforms. The court process and investigations once again bring to the forefront the seriousness of such threats and the importance of measures taken against them.
Redaksiya reports that 30-year-old Tyler Avalos, a resident of Minnesota, is accused of making a death threat against US Attorney General Pam Bondi. Information regarding this is reflected in documents submitted to the federal court. Avalos, in a post published on the TikTok platform, targeted Bondi's photo with a "sniper-scope" and promised a $45,000 reward for her death. The post also included the phrase "Dead or alive (preferably dead)."
The Federal Bureau of Investigation (FBI) investigated this post and determined that the account belonged to Avalos. As noted in court documents, the post also contained a phrase like "what to do when they don't serve us?" The FBI also claims that Avalos's account is linked to anarchism. Avalos has a prior criminal record. In 2022, he was convicted of stalking in Minnesota, and in 2016, he was accused of domestic violence. Additionally, in 2016, he was convicted of third-degree domestic violence in Florida. Avalos appeared before a federal judge in Minneapolis earlier this month and was released on personal recognizance. The initial information about this was disseminated by Seamus Hughes from the National Counterterrorism Innovation, Technology, and Education Center at the University of Nebraska.