ABŞ Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərini (DİM) və bu çərçivədə qəbul olunmuş 2030-cu il Gündəliyini rədd etdiyini açıqlayıb. Tramp administrasiyası BMT Baş Assambleyasında çıxış edərək, ölkənin artıq bu hədəfləri dəstəkləməyəcəyini bəyan edib.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ eyni gün BMT tərəfindən yaradılmış İtki və Zərər Fondunun idarə heyətindən də çıxdığını elan edib. Sözügedən fond 2022-ci ildə keçirilən COP27 sammitində yaradılmış və iqlim dəyişikliyi nəticəsində təbii fəlakətlərdən ən çox zərər çəkən ölkələrə maliyyə dəstəyi göstərməyi hədəfləyirdi. ABŞ-ın fondun idarə heyətindəki nümayəndələri istefa verərək, vəzifələrini başqa nümayəndəyə ötürməyəcəklərini bildiriblər.
ABŞ nümayəndəsi Edvard Hartni Baş Assambleyada çıxışı zamanı DİM-ləri “ABŞ-ın suverenliyinə zidd və amerikalıların maraqlarına zərərli olan qlobal idarəçilik təşəbbüsü” adlandırıb. O əlavə edib ki, Tramp administrasiyası “gender və iqlim ideologiyasına qarşı açıq və gecikmiş kurs dəyişikliyi” həyata keçirir.
Həmin gün ABŞ bir sıra qətnamələrin əleyhinə səs verib. Bunlara “Beynəlxalq Sülh İçində Birgəyaşayış Günü” və “Demokratiya üçün Təhsil” adlı sənədlər daxildir. ABŞ nümayəndəsi bu sənədlərdə DİM-lərin əsaslandırma kimi göstərilməsini “dairəvi və məntiqsiz” adlandırıb və onların “yalnız iki cinsin mövcudluğuna dair dəqiq dil işlətmədiyini” tənqid edib.
Baş Assambleya isə hər iki qətnaməni böyük əksəriyyətlə qəbul edib. ABŞ yalnız İsrail və Argentina ilə birgə səsvermədə əleyhdə qalıb. Bununla yanaşı, Vaşinqtonun iqlim siyasətindəki bu addımları Paris Sazişindən yenidən çıxış və inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün təmiz enerji keçidinə maliyyə dəstəyini nəzərdə tutan koalisiyanı tərk etməsi ilə üst-üstə düşür.

The US announced its rejection of the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs) and the 2030 Agenda adopted within this framework. The Trump administration, speaking at the UN General Assembly, declared that the country would no longer support these goals.
The editorial office reports that on the same day, the US also announced its withdrawal from the board of directors of the Loss and Damage Fund established by the UN. The said fund was established at the COP27 summit held in 2022 and aimed to provide financial support to countries most affected by natural disasters resulting from climate change. US representatives on the fund's board of directors resigned, stating that they would not transfer their duties to another representative.
US representative Edward Hartney, during his speech at the General Assembly, called the SDGs “a global governance initiative contrary to US sovereignty and detrimental to American interests.” He added that the Trump administration is implementing “an open and overdue course correction against gender and climate ideology.”
On the same day, the US voted against several resolutions. These included documents titled “International Day of Living Together in Peace” and “Education for Democracy.” The US representative called the inclusion of SDGs as justification in these documents “circular and illogical” and criticized them for “not using precise language regarding the existence of only two sexes.”
The General Assembly, however, adopted both resolutions by a large majority. The US remained in opposition, voting alongside only Israel and Argentina. Furthermore, these steps in Washington's climate policy coincide with its renewed withdrawal from the Paris Agreement and its departure from a coalition providing financial support for clean energy transition in developing countries.