ABŞ Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərini (DİM) və bu çərçivədə qəbul olunmuş 2030-cu il Gündəliyini rədd etdiyini açıqlayıb. Tramp administrasiyası BMT Baş Assambleyasında çıxış edərək, ölkənin artıq bu hədəfləri dəstəkləməyəcəyini bəyan edib.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ eyni gün BMT tərəfindən yaradılmış İtki və Zərər Fondunun idarə heyətindən də çıxdığını elan edib. Sözügedən fond 2022-ci ildə keçirilən COP27 sammitində yaradılmış və iqlim dəyişikliyi nəticəsində təbii fəlakətlərdən ən çox zərər çəkən ölkələrə maliyyə dəstəyi göstərməyi hədəfləyirdi. ABŞ-ın fondun idarə heyətindəki nümayəndələri istefa verərək, vəzifələrini başqa nümayəndəyə ötürməyəcəklərini bildiriblər.
ABŞ nümayəndəsi Edvard Hartni Baş Assambleyada çıxışı zamanı DİM-ləri “ABŞ-ın suverenliyinə zidd və amerikalıların maraqlarına zərərli olan qlobal idarəçilik təşəbbüsü” adlandırıb. O əlavə edib ki, Tramp administrasiyası “gender və iqlim ideologiyasına qarşı açıq və gecikmiş kurs dəyişikliyi” həyata keçirir.
Həmin gün ABŞ bir sıra qətnamələrin əleyhinə səs verib. Bunlara “Beynəlxalq Sülh İçində Birgəyaşayış Günü” və “Demokratiya üçün Təhsil” adlı sənədlər daxildir. ABŞ nümayəndəsi bu sənədlərdə DİM-lərin əsaslandırma kimi göstərilməsini “dairəvi və məntiqsiz” adlandırıb və onların “yalnız iki cinsin mövcudluğuna dair dəqiq dil işlətmədiyini” tənqid edib.
Baş Assambleya isə hər iki qətnaməni böyük əksəriyyətlə qəbul edib. ABŞ yalnız İsrail və Argentina ilə birgə səsvermədə əleyhdə qalıb. Bununla yanaşı, Vaşinqtonun iqlim siyasətindəki bu addımları Paris Sazişindən yenidən çıxış və inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün təmiz enerji keçidinə maliyyə dəstəyini nəzərdə tutan koalisiyanı tərk etməsi ilə üst-üstə düşür.

США отвергли Цели устойчивого развития ООН, покинули климатический фонд
США объявили, что отвергли Цели устойчивого развития Организации Объединенных Наций (ЦУР) и принятую в их рамках Повестку дня на период до 2030 года. Администрация Трампа, выступая на Генеральной Ассамблее ООН, заявила, что страна больше не будет поддерживать эти цели.
Редакция сообщает, что в тот же день США объявили о выходе из совета управляющих Фонда потерь и ущерба, созданного ООН. Упомянутый фонд был создан на саммите COP27 в 2022 году и был призван оказывать финансовую поддержку странам, наиболее пострадавшим от стихийных бедствий в результате изменения климата. Представители США в совете управляющих фонда подали в отставку, заявив, что не будут передавать свои обязанности другому представителю.
Представитель США Эдвард Хартни во время своего выступления на Генеральной Ассамблее назвал ЦУР «инициативой глобального управления, противоречащей суверенитету США и наносящей ущерб интересам американцев». Он добавил, что администрация Трампа осуществляет «открытую и запоздалую смену курса против гендерной и климатической идеологии».
В тот же день США проголосовали против ряда резолюций. К ним относятся документы под названием «Международный день мирного сосуществования» и «Образование для демократии». Представитель США назвал использование ЦУР в качестве обоснования в этих документах «круговым и нелогичным» и раскритиковал их за то, что они «не используют точный язык о существовании только двух полов».
Генеральная Ассамблея, однако, приняла обе резолюции подавляющим большинством голосов. США остались в меньшинстве, проголосовав против вместе с Израилем и Аргентиной. Кроме того, эти шаги Вашингтона в климатической политике совпадают с его повторным выходом из Парижского соглашения и выходом из коалиции, предусматривающей финансовую поддержку перехода развивающихся стран к чистой энергии.