ABŞ administrasiyası Avropa ölkələrini Hindistana qarşı yeni sanksiyalar tətbiq etməyə çağırıb. Axios və India Today nəşrlərinin diplomatik mənbələrə istinadən yaydığı məlumata görə, söhbət ABŞ-ın tətbiq etdiyi tədbirlərə bənzər məhdudiyyətlərdən, o cümlədən Hindistandan neft və qaz tədarükünün tam dayandırılmasından gedir.
Redaksiya xəbər verir ki, Donald Tramp administrasiyası Avropadan Hindistan mallarına əlavə rüsumlar tətbiq etməyi də tələb edib. ABŞ artıq 27 avqustdan etibarən Hindistandan idxal olunan məhsullara əlavə 25 faiz gömrük rüsumu tətbiq edib. Bununla da Hindistana qarşı tarif yükü ümumilikdə 50 faizə çatıb.
Axios-un məlumatına görə, Vaşinqton həmçinin Avropa ölkələrinin Çindən gətirilən mallara əlavə rüsumlar tətbiq etməsini istəyir.

The US administration has called on European countries to impose new sanctions against India. According to information disseminated by Axios and India Today publications, citing diplomatic sources, these refer to restrictions similar to those implemented by the US, including a complete halt to oil and gas supplies from India.
It is reported that the Donald Trump administration also demanded that Europe impose additional tariffs on Indian goods. The US has already imposed an additional 25 percent customs duty on products imported from India, effective August 27. With this, the total tariff burden against India has reached 50 percent.
According to Axios, Washington also wants European countries to impose additional tariffs on goods imported from China.