ABŞ administrasiyası İranla bağlı mümkün hərbi variantları müzakirə edir
Bloomberg və CNN-in yaydığı məlumatlara görə, ABŞ prezidenti Donald Tramp İran ərazisinə qarşı hərbi hücum ehtimalını ciddi şəkildə nəzərdən keçirir. Bildirilir ki, bu müzakirələr ölkədə etirazçıların öldürülməsindən sonra gündəmə gəlib və müxtəlif ssenarilər qiymətləndirilir.
Redaksiya qeyd edilən mənbələrə istinadən xəbər verir ki, Fox News-un məlumatında ABŞ dövlət katibi Marko Rubio ilə İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu arasında İranla bağlı mümkün hərbi əməliyyatların müzakirə edildiyi qeyd olunub. Görüşdə regional təhlükəsizlik və risklər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldığı vurğulanır.
İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu isə yaydığı bəyanatda ABŞ prezidenti Donald Tramp və İsrail rəhbərliyini ölkədə silahlı qrupları dəstəkləməkdə ittiham edib. Bəyanatda müqəddəs məkanlara hücumlar, ictimai əmlakın dağıdılması və ölkədə xaos yaratmaq cəhdlərinin xarici dəstək aldığı iddia olunur.
IRGC-nin açıqlamasında ABŞ və müttəfiqlərinin bu proseslərə görə məsuliyyətdən yayına bilməyəcəyi bildirilib və İran xalqının baş verənlərə sərt cavab verəcəyi vurğulanıb. Regional gərginliyin artması beynəlxalq ictimaiyyətin diqqət mərkəzində qalmaqda davam edir.

Администрация США обсуждает возможные военные варианты в отношении Ирана
По сообщениям Bloomberg и CNN, президент США Дональд Трамп серьезно рассматривает возможность военного удара по территории Ирана. Отмечается, что эти обсуждения возникли после убийства протестующих в стране, и оцениваются различные сценарии.
Редакция, ссылаясь на упомянутые источники, сообщает, что в информации Fox News отмечается обсуждение возможных военных операций в отношении Ирана между госсекретарем США Марко Рубио и премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Подчеркивается, что на встрече состоялся обмен мнениями по вопросам региональной безопасности и рисков.
Корпус стражей исламской революции (КСИР) в своем заявлении обвинил президента США Дональда Трампа и руководство Израиля в поддержке вооруженных группировок в стране. В заявлении утверждается, что нападения на святыни, уничтожение государственной собственности и попытки создать хаос в стране получают внешнюю поддержку.
В заявлении КСИР говорится, что США и их союзники не смогут избежать ответственности за эти процессы, и подчеркивается, что иранский народ даст жесткий ответ на происходящее. Рост региональной напряженности продолжает оставаться в центре внимания международного сообщества.