ABŞ administrasiyası İranla bağlı mümkün hərbi variantları müzakirə edir
Bloomberg və CNN-in yaydığı məlumatlara görə, ABŞ prezidenti Donald Tramp İran ərazisinə qarşı hərbi hücum ehtimalını ciddi şəkildə nəzərdən keçirir. Bildirilir ki, bu müzakirələr ölkədə etirazçıların öldürülməsindən sonra gündəmə gəlib və müxtəlif ssenarilər qiymətləndirilir.
Redaksiya qeyd edilən mənbələrə istinadən xəbər verir ki, Fox News-un məlumatında ABŞ dövlət katibi Marko Rubio ilə İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu arasında İranla bağlı mümkün hərbi əməliyyatların müzakirə edildiyi qeyd olunub. Görüşdə regional təhlükəsizlik və risklər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldığı vurğulanır.
İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu isə yaydığı bəyanatda ABŞ prezidenti Donald Tramp və İsrail rəhbərliyini ölkədə silahlı qrupları dəstəkləməkdə ittiham edib. Bəyanatda müqəddəs məkanlara hücumlar, ictimai əmlakın dağıdılması və ölkədə xaos yaratmaq cəhdlərinin xarici dəstək aldığı iddia olunur.
IRGC-nin açıqlamasında ABŞ və müttəfiqlərinin bu proseslərə görə məsuliyyətdən yayına bilməyəcəyi bildirilib və İran xalqının baş verənlərə sərt cavab verəcəyi vurğulanıb. Regional gərginliyin artması beynəlxalq ictimaiyyətin diqqət mərkəzində qalmaqda davam edir.

According to information released by Bloomberg and CNN, US President Donald Trump is seriously considering the possibility of a military strike against Iran. It is reported that these discussions have emerged following the killing of protesters in the country, and various scenarios are being evaluated.
The editorial, citing the mentioned sources, reports that Fox News stated that US Secretary of State Mike Pompeo and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu discussed possible military operations regarding Iran. The exchange of views on regional security and risks was emphasized during the meeting.
The Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) of Iran, in a statement it released, accused US President Donald Trump and Israeli leadership of supporting armed groups in the country. The statement claims that attacks on holy sites, destruction of public property, and attempts to create chaos in the country are receiving foreign support.
The IRGC's statement indicated that the US and its allies will not be able to evade responsibility for these processes and emphasized that the Iranian people will respond harshly to what is happening. The increase in regional tension continues to remain a focus of international attention.