ABA Çində AFCA rəhbərliyi ilə görüş keçirib
Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının (ABA) rəhbər heyəti Çin Xalq Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Asiya Maliyyə Əməkdaşlıq Assosiasiyasının (Asian Financial Cooperation Association – AFCA) rəhbərliyi ilə işgüzar görüş keçirib.
Azərbaycan Bank və Maliyyə Tədris Mərkəzinin (ABMTM) təşkilatçılığı ilə baş tutan görüşdə ölkəmizi ABA-nın prezidenti Zakir Nuriyev, icraçı direktoru Yunus Abdulov, baş iqtisadçısı Əzizağa Haxverdiyev və Azərbaycanın aparıcı banklarının nümayəndələri təmsil ediblər.
Görüşü giriş nitqi ilə açan ABA prezidenti Zakir Nuriyev və AFCA-nın rəhbərliyi iştirakçıları salamlayaraq, iki ölkənin maliyyə institutları arasında qurulan əməkdaşlığın strateji əhəmiyyətini vurğulayıblar. Tədbir zamanı AFCA rəhbərliyinə Azərbaycanın mövcud makroiqtisadi vəziyyəti, maliyyə sabitliyi göstəriciləri və bank sektorundakı müasir trendlər barədə ətraflı məlumat verilib. Eyni zamanda, ABA-nın fəaliyyət istiqamətləri, üzv banklara göstərilən xidmətlər və beynəlxalq tərəfdaşlıq layihələri diqqətə çatdırılıb.
Görüşün əsas nəticələri:
Rəsmi Üzvlük Müraciəti: Tədbirin sonunda Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının AFCA-ya üzv qəbul edilməsi ilə bağlı rəsmi müraciətin imzalanması mərasimi keçirilib.
Təcrübə Mübadiləsi: Tərəflər arasında birgə layihələrin icrası, qarşılıqlı təcrübə və məlumat mübadiləsinin genişləndirilməsi məsələləri ətrafında razılıq əldə olunub.
Regional Əməkdaşlıq: AFCA-nın gələcək beynəlxalq tədbirlərindən birinin Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı ilkin müzakirələr aparılıb. Qeyd olunub ki, belə bir təşəbbüs regional maliyyə əməkdaşlığının gücləndirilməsinə mühüm töhfə verəcəkdir.

АБА провела встречу с руководством AFCA в Китае
Руководство Ассоциации банков Азербайджана (АБА) в рамках официального визита в Китайскую Народную Республику провело деловую встречу с руководством Азиатской ассоциации финансового сотрудничества (Asian Financial Cooperation Association – AFCA).
На встрече, организованной Азербайджанским банковским и финансовым учебным центром (АБФУЦ), нашу страну представляли президент АБА Закир Нуриев, исполнительный директор Юнус Абдулов, главный экономист Азизага Хахвердиев и представители ведущих банков Азербайджана.
Открывая встречу вступительной речью, президент АБА Закир Нуриев и руководство AFCA поприветствовали участников, подчеркнув стратегическое значение сотрудничества, установленного между финансовыми институтами двух стран. В ходе мероприятия руководству AFCA была предоставлена подробная информация о текущей макроэкономической ситуации в Азербайджане, показателях финансовой стабильности и современных тенденциях в банковском секторе. Одновременно были представлены направления деятельности АБА, услуги, оказываемые банкам-членам, и проекты международного партнерства.
Основные результаты встречи:
Официальное заявление о членстве: В конце мероприятия состоялась церемония подписания официального заявления о приеме Ассоциации банков Азербайджана в AFCA.
Обмен опытом: Стороны достигли соглашения по вопросам реализации совместных проектов, расширения взаимного обмена опытом и информацией.
Региональное сотрудничество: Были проведены предварительные обсуждения по проведению одного из будущих международных мероприятий AFCA в Азербайджане. Отмечено, что такая инициатива внесет значительный вклад в укрепление регионального финансового сотрудничества.