“2344 nəfər alimentə görə həbs olunub”
“2025-ci ildə icraatda 141 min aliment işi olub. Bununla belə aliment işlərinin icra edilməmə halları aşağı faiz təşkil edir”.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, bunu ədliyyə nazirinin müavini Toğrul Hüseynov Milli Məclisdə keçirilən ictimai dinləmədə bildirib.
“Aliment işlərinin icrasında yaranan çətinliklər bəzən müəyyən vəsaitlərin, iş yerlərinin olmaması, şəxslərin yaşayış yerlərini, iş yerlərini tez-tez dəyişməsi ilə bağlı olur. 2025-ci ildə aliment ödəməkdən yayınan 4299 borclu barəsində inzibati xəta haqqında protokol tərtib olunub.
Onlardan 3083 protokol üzrə məhkəmələr tərəfindən inzibati tənbeh tətbiq edilib. 2344 nəfər inzibati qaydada həbs edilib və aliment ödəməkdən yayınan şəxslər barəsində müəyyən cinayət hüquqi xarakter tədbirlər görülüb. Bununla bağlı cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmə haqqında 286 təqdimat verilib, 235 təqdimat barəsində cinayət işi başlanılıb”, - nazir müavini qeyd edib.

«2344 человека арестованы за неуплату алиментов»
«В 2025 году на исполнении находилось 141 тысяча дел об алиментах. Тем не менее, случаи неисполнения алиментных обязательств составляют низкий процент».
«Qafqazinfo» сообщает, что об этом заявил заместитель министра юстиции Тогрул Гусейнов на общественных слушаниях, состоявшихся в Милли Меджлисе.
«Трудности, возникающие при исполнении алиментных дел, иногда связаны с отсутствием определенных средств, рабочих мест, а также с частой сменой лицами места жительства и работы. В 2025 году в отношении 4299 должников, уклонявшихся от уплаты алиментов, были составлены протоколы об административных правонарушениях.
По 3083 протоколам судами были применены административные взыскания. 2344 человека были подвергнуты административному аресту, и в отношении лиц, уклонявшихся от уплаты алиментов, были предприняты определенные уголовно-правовые меры. В связи с этим было подано 286 представлений о привлечении к уголовной ответственности, по 235 представлениям были возбуждены уголовные дела», — отметил заместитель министра.