ZorinOS: Windows istifadəçiləri üçün ideal keçid platforması
Microsoft-un Windows 10-a dəstəyi dayandırması, Windows 11-in tələblərinə cavab vermədiyi üçün bir çox mükəmməl işlək avadanlığı limbo vəziyyətində qoyub. Təbii ki, insanlar Microsoft-un funksional kompüterlərini elektron tullantılara çevirməsinə razı deyillər, buna görə də Linux-a keçirlər. Xüsusilə bir Linux paylanması, ZorinOS, istifadəçilərdə təəccüblü bir artım görüb. Son versiyasının çıxmasından cəmi bir ay sonra bir milyondan çox yüklənilib.
Redaksiya məlumat verir ki, ZorinOS-un inkişaf etdiricilərinin sözlərinə görə, bu yükləmələrin təxminən 800.000-i Windows istifadəçilərindən gəlib. Windows 10 istifadəçiləri açıq şəkildə bu distroya axışır, buna görə də onun cazibəsini görmək üçün onu quraşdırdım. Məlum oldu ki, bu, mükəmməl bir əvəzedicidir. ZorinOS-un əsas məqsədi, Windows-dan keçidi mümkün qədər asanlaşdırmaqdır. Bu, Windows-un görünüşünü təqlid edən bir masaüstü mühit təklif etməklə əldə edilir.
ZorinOS, Windows-a bənzər bir interfeys təklif edir, bu da istifadəçilərin yeni əməliyyat sisteminə asanlıqla alışmasına imkan verir. Bu, xüsusilə Windows-dan Linux-a keçən istifadəçilər üçün faydalıdır, çünki onlar yeni bir sistem öyrənməyə vaxt sərf etməli olmayacaqlar. ZorinOS, həmçinin, Windows-da istifadə olunan proqramların əksəriyyətini dəstəkləyir. Bu, istifadəçilərin sevdikləri proqramları Linux-da da istifadə edə biləcəyi deməkdir. ZorinOS-un bir çox versiyası var, o cümlədən ödənişsiz və ödənişli versiyalar. Ödənişsiz versiya, əsas funksiyaları təklif edir, ödənişli versiya isə əlavə xüsusiyyətlər və dəstək təklif edir. ZorinOS-un populyarlığı, Windows-dan Linux-a keçmək istəyən istifadəçilər üçün əla bir seçim olduğunu göstərir.

ZorinOS: Идеальная платформа для перехода для пользователей Windows
Прекращение поддержки Windows 10 со стороны Microsoft поставило в затруднительное положение множество исправных компьютеров, не отвечающих требованиям Windows 11. Естественно, люди не готовы превращать свои функциональные компьютеры Microsoft в электронный мусор, поэтому переходят на Linux. В частности, один из дистрибутивов Linux, ZorinOS, продемонстрировал удивительный рост числа пользователей. Всего через месяц после выхода последней версии он был загружен более миллиона раз.
Redaksiya сообщает, что, по словам разработчиков ZorinOS, около 800 000 из этих загрузок пришлось на пользователей Windows. Пользователи Windows 10 явно стекаются к этому дистрибутиву, поэтому я установил его, чтобы увидеть его привлекательность. Оказалось, что это отличная замена. Основная цель ZorinOS — максимально упростить переход с Windows. Это достигается за счет предложения среды рабочего стола, имитирующей внешний вид Windows.
ZorinOS предлагает интерфейс, похожий на Windows, что позволяет пользователям легко привыкнуть к новой операционной системе. Это особенно полезно для пользователей, переходящих с Windows на Linux, поскольку им не придется тратить время на изучение новой системы. ZorinOS также поддерживает большинство программ, используемых в Windows. Это означает, что пользователи смогут использовать свои любимые программы и в Linux. Существует множество версий ZorinOS, включая бесплатные и платные версии. Бесплатная версия предлагает основные функции, а платная версия — дополнительные возможности и поддержку. Популярность ZorinOS показывает, что это отличный выбор для пользователей, желающих перейти с Windows на Linux.