“Zəngilanın azad edilməsi ilə ölkəmizin geosiyasi gücü artdı və Qarabağ Zəfərinin hərbi-siyasi mənzərəsi tamamlandı”.
Bu sözləri hərbi prokuror Bəhruz Əhmədov “Zəfərin beş ili: Dövlətçilik və hüququn qələbəsi” mövzusunda konfransda deyib.
O bildirib ki, bu gün bu torpaqda dalğalanan üçrəngli bayraq, dövlətimizin suverenliyinin, xalqımızın birliyinin və igid oğullarımızın qanı ilə yazılmış qələbənin rəmzidir:
“Bu qələbənin əsas dayağı və şərəf simvolu, əlbəttə ki, Azərbaycan Ordusudur. Ordumuzun mərdliyi, rəşadəti, fədakarlığı və Vətən sevgisi qarşısında dərin ehtiramla baş əyirik. Əsgərdən zabitə, hər bir döyüşçü öz qanı və canı ilə bu torpaqların azadlığı və dövlətin bütövlüyü uğrunda misilsiz qəhrəmanlıq göstərdi. Onların igidliyi, andına sadiqliyi, dövlətə və xalqa sədaqəti Zəfər tariximizin qızıl səhifələrinə yazıldı. Azərbaycan əsgəri döyüş meydanında təkcə silahla deyil, imanla, ruhla və haqq inamı ilə vuruşdu. O, Vətən uğrunda can verərkən xalqına qürur, gələcək nəsillərə azadlıq miras qoydu”.
Hərbi prokuror qeyd edib ki, müharibə günlərində baş prokuror raket atəşinə məruz qalan Gəncə və Bərdə şəhərlərinə, həmçinin hələ aktiv döyüşlərin getdiyi vaxtda, son dərəcə təhlükəli şəraitdə Tərtər rayonuna şəxsən səfər edib:
“Hadisə yerlərində vəziyyəti qiymətləndirib, 30-a yaxın səfir və müavinləri, 19 nəfər diplomatik korpusun digər əməkdaşları, eyni zamanda yerli və xarici medianın 30 dan artıq nümayəndələrinin iştirakı ilə brifinqlərdə Azərbaycan reallıqlarını əsaslı faktlarla təqdim edib”.

«С освобождением Зангилана геополитическая мощь нашей страны возросла» – Бахруз Ахмедов
«С освобождением Зангилана геополитическая мощь нашей страны возросла, и военно-политическая картина Карабахской Победы была завершена».
Эти слова сказал военный прокурор Бахруз Ахмедов на конференции на тему «Пять лет Победы: Триумф государственности и права».
Он заявил, что развевающийся сегодня на этой земле трехцветный флаг является символом суверенитета нашего государства, единства нашего народа и победы, написанной кровью наших доблестных сыновей:
«Основной опорой и символом чести этой победы, конечно же, является Азербайджанская Армия. Мы глубоко склоняем головы перед мужеством, доблестью, самоотверженностью и любовью к Родине нашей Армии. От солдата до офицера, каждый боец своей кровью и жизнью проявил беспримерный героизм за свободу этих земель и целостность государства. Их отвага, верность присяге, преданность государству и народу были вписаны в золотые страницы нашей истории Победы. Азербайджанский солдат сражался на поле боя не только оружием, но и верой, духом и убеждением в правоте. Отдавая свою жизнь за Родину, он оставил своему народу гордость, а будущим поколениям – свободу».
Военный прокурор отметил, что в дни войны генеральный прокурор лично посетил города Гянджу и Барду, подвергшиеся ракетным обстрелам, а также Тертерский район в условиях крайней опасности, когда активные боевые действия еще продолжались:
«Он оценил ситуацию на местах происшествий и представил азербайджанские реалии с обоснованными фактами на брифингах с участием около 30 послов и их заместителей, 19 других сотрудников дипломатического корпуса, а также более 30 представителей местных и зарубежных СМИ».