Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski, ABŞ-ın prezidenti Donald Trampla görüşərkən, Ukraynada müharibənin başa çatdırılmasına dair danışıqlar fonunda, Vaşinqtonda, Ağ Evdə, 18 avqust 2025-ci ildə görüntülənib. Bu görüş, Kiyevin ərazi güzəştləri və Rusiyanın davam edən irəliləyişi ilə bağlı təzyiqlərlə üzləşdiyi bir vaxtda, daha güclü təhlükəsizlik zəmanətlərini ehtiva edən yenilənmiş bir çərçivənin müzakirəsinin bir hissəsi idi.
Redaksiya məlumat verir ki, yenilənmiş çərçivə, Kiyevin ərazi güzəştləri və Rusiyanın davam edən irəliləyişi ilə bağlı təzyiqlərlə üzləşdiyi bir vaxtda, daha güclü təhlükəsizlik zəmanətlərini ehtiva edir. Bu, Ukraynanın müharibə şəraitində təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi daşıyan bir sıra tədbirləri əhatə edir. Bu tədbirlər, ölkənin suverenliyini və ərazi bütövlüyünü qorumağa yönəlmişdir.
Bu görüş, Ukrayna və ABŞ arasında strateji əməkdaşlığın vacibliyini bir daha vurğuladı. Danışıqlar zamanı, hər iki tərəf, müharibənin nəticələrini aradan qaldırmaq və gələcək təhlükəsizlik arxitekturasını formalaşdırmaq üçün birgə səylərin vacibliyini qeyd etdilər. Görüşdə, Ukraynanın müdafiə qabiliyyətini gücləndirmək, iqtisadiyyatını bərpa etmək və beynəlxalq dəstəyi təmin etmək kimi məsələlər də müzakirə edildi. Bu çərçivə, Ukraynanın gələcəyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən, uzunmüddətli təhlükəsizlik və sabitlik təmin etməyə yönəlmişdir.

Ukrainian President Volodymyr Zelensky was seen at the White House in Washington on August 18, 2025, during a meeting with US President Donald Trump, against the backdrop of discussions on ending the war in Ukraine. This meeting was part of a discussion on an updated framework that includes stronger security guarantees, at a time when Kyiv is facing pressure regarding territorial concessions and Russia's ongoing advance.
Redaksiya reports that the updated framework includes stronger security guarantees at a time when Kyiv is facing pressure regarding territorial concessions and Russia's ongoing advance. This encompasses a series of measures aimed at ensuring Ukraine's security in wartime. These measures are directed at protecting the country's sovereignty and territorial integrity.
This meeting once again emphasized the importance of strategic cooperation between Ukraine and the United States. During the negotiations, both sides noted the importance of joint efforts to overcome the consequences of the war and shape the future security architecture. Issues such as strengthening Ukraine's defense capabilities, restoring its economy, and ensuring international support were also discussed at the meeting. This framework is aimed at providing long-term security and stability, which is of significant importance for Ukraine's future.