Zelenski Ukrayna münaqişəsinin həlli üçün Tramptan dəqiq mövqe tələb etdi
Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski ABŞ Prezidenti Donald Trampa şərt irəli sürərək bildirib ki, münaqişənin başa çatması yalnız ABŞ və Avropa tərəfdaşlarının dəstəklədiyi razılaşma sənədi ilə mümkün ola bilər. O, Sky News-a müsahibəsində “Bütün razılaşmalar sənədləşdirilməlidir və Trampın dəqiq mövqeyi lazımdır” deyib.
Redaksiya xəbər verir ki, Zelenski Avropa İttifaqının artıq Rusiyaya qarşı 18 sanksiya paketi tətbiq etdiyini xatırladaraq, Vaşinqtondan “güclü sanksiya paketi” gözlədiklərini vurğulayıb. O, ABŞ-ın dəstəyinin həlledici rol oynayacağını əlavə edib.
Xatırladaq ki, 13 sentyabrda ABŞ Prezidenti Donald Tramp Rusiyaya qarşı ciddi sanksiyaların yalnız NATO ölkələrinin Rusiyadan neft alışını dayandırması və eyni zamanda Çinə qarşı yüksək tariflər tətbiq etməsi şərti ilə mümkün olacağını açıqlamışdı. ABŞ mətbuatı isə bu tələbləri “reallıqda icrası çətin” kimi qiymətləndirmişdi.

Zelensky Demanded a Clear Position from Trump for the Resolution of the Ukraine Conflict
Ukrainian President Volodymyr Zelensky set a condition for US President Donald Trump, stating that the conflict can only end with an agreement document supported by the US and European partners. In an interview with Sky News, he said, “All agreements must be documented, and Trump’s clear position is needed.”
The publication reports that Zelensky, recalling that the European Union has already imposed 18 sanction packages against Russia, emphasized that they expect a “strong sanctions package” from Washington. He added that US support would play a decisive role.
It should be recalled that on September 13, US President Donald Trump announced that serious sanctions against Russia would only be possible on the condition that NATO countries stop buying oil from Russia and simultaneously impose high tariffs against China. However, the US press had assessed these demands as “difficult to implement in reality.”