Zelenski Ukrayna münaqişəsinin həlli üçün Tramptan dəqiq mövqe tələb etdi
Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski ABŞ Prezidenti Donald Trampa şərt irəli sürərək bildirib ki, münaqişənin başa çatması yalnız ABŞ və Avropa tərəfdaşlarının dəstəklədiyi razılaşma sənədi ilə mümkün ola bilər. O, Sky News-a müsahibəsində “Bütün razılaşmalar sənədləşdirilməlidir və Trampın dəqiq mövqeyi lazımdır” deyib.
Redaksiya xəbər verir ki, Zelenski Avropa İttifaqının artıq Rusiyaya qarşı 18 sanksiya paketi tətbiq etdiyini xatırladaraq, Vaşinqtondan “güclü sanksiya paketi” gözlədiklərini vurğulayıb. O, ABŞ-ın dəstəyinin həlledici rol oynayacağını əlavə edib.
Xatırladaq ki, 13 sentyabrda ABŞ Prezidenti Donald Tramp Rusiyaya qarşı ciddi sanksiyaların yalnız NATO ölkələrinin Rusiyadan neft alışını dayandırması və eyni zamanda Çinə qarşı yüksək tariflər tətbiq etməsi şərti ilə mümkün olacağını açıqlamışdı. ABŞ mətbuatı isə bu tələbləri “reallıqda icrası çətin” kimi qiymətləndirmişdi.

Президент Украины Владимир Зеленский выдвинул условие президенту США Дональду Трампу, заявив, что прекращение конфликта возможно только при наличии документа о соглашении, поддерживаемого США и европейскими партнерами. В интервью Sky News он сказал: «Все соглашения должны быть задокументированы, и нужна четкая позиция Трампа».
Редакция сообщает, что Зеленский напомнил, что Европейский Союз уже ввел 18 пакетов санкций против России, и подчеркнул, что они ожидают от Вашингтона «мощного пакета санкций». Он добавил, что поддержка США сыграет решающую роль.
Напомним, 13 сентября президент США Дональд Трамп заявил, что серьезные санкции против России будут возможны только при условии, что страны НАТО прекратят закупку нефти у России и одновременно введут высокие тарифы против Китая. Американские СМИ оценили эти требования как «трудновыполнимые в реальности».