Zelenski Rusiya hücumlarına sərt reaksiya verdi
Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski, Rusiyanın ölkəyə qarşı yüzlərlə dron və raketlə hücum etməsindən sonra sərt reaksiya verib. Zelenskinin sözlərinə görə, Rusiya tərəfinin müharibəni bitirmək istəyi ilə bağlı ifadələri səmimi deyil və o, müttəfiqləri Kremlə təzyiqləri artırmağa çağırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Zelenski, Rusiyanın Ukraynaya qarşı həyata keçirdiyi son hücumları, ölkənin müharibənin başlanğıcından bəri gördüyü ən böyük hücumlarından biri kimi qiymətləndirib. Prezident, hücumların mülki infrastruktura və yaşayış məntəqələrinə yönəldiyini bildirib. Zelenski, Rusiya tərəfinin sülh danışıqları ilə bağlı açıqlamalarına şübhə ilə yanaşaraq, bu cür hərəkətlərin onların sülh istəyinin əksinə olduğunu vurğulayıb.
Zelenskinin açıqlamaları, Ukraynanın müttəfiqlərini Rusiyaya qarşı sanksiyaları gücləndirməyə və Ukraynaya hərbi dəstəyi artırmağa yönəlib. O, müttəfiqlərini, Rusiyanın hərbi potensialını zəiflətmək və Ukraynanın hava müdafiə sistemlərini gücləndirmək üçün daha çox səy göstərməyə çağırıb. Zelenski, Ukraynanın müdafiə qabiliyyətini artırmaq üçün beynəlxalq ictimaiyyətin dəstəyinin vacibliyini qeyd edib. Prezident, Ukraynanın öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini qorumaq üçün mübarizə aparacağını bildirib.

Президент Украины Владимир Зеленский резко отреагировал на то, что Россия атаковала страну сотнями дронов и ракет. По словам Зеленского, заявления российской стороны о желании закончить войну неискренни, и он призвал союзников усилить давление на Кремль.
Как сообщает Redaksiya, Зеленский оценил последние атаки России на Украину как одни из крупнейших с начала войны. Президент заявил, что атаки были направлены на гражданскую инфраструктуру и населенные пункты. Зеленский выразил сомнение в заявлениях российской стороны о мирных переговорах, подчеркнув, что такие действия противоречат их желанию мира.
Заявления Зеленского направлены на то, чтобы союзники Украины усилили санкции против России и увеличили военную поддержку Украины. Он призвал союзников приложить больше усилий для ослабления военного потенциала России и укрепления систем противовоздушной обороны Украины. Зеленский отметил важность поддержки международного сообщества для повышения обороноспособности Украины. Президент заявил, что Украина будет бороться за защиту своей территориальной целостности и суверенитета.