Zelenski: Rus PUA-ları NATO məkanına planlı şəkildə yönləndirilir
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski bildirib ki, bu gün Rumıniya hava məkanında Rusiyaya məxsus pilotsuz uçuş aparatının (PUA) aşkarlanması ilə əlaqədar olaraq qırıcı təyyarələr havaya qaldırılıb. Onun sözlərinə görə, PUA təxminən 10 kilometr dərinlikdə Rumıniya ərazisinə daxil olub və NATO ölkəsinin hava məkanında 50 dəqiqəyə yaxın fəaliyyət göstərib.
Redaksiya xəbər verir ki, Zelenski əlavə olaraq Polşanın da eyni gün Rusiyanın pilotsuz uçuş aparatları təhlükəsinə qarşı hərbi müdaxilə həyata keçirdiyini vurğulayıb. Dövlət başçısı Moskvanın PUA-ların uçuş marşrutlarını və havada qalma müddətini dəqiq bildiyini qeyd edib.
Zelenskinin sözlərinə görə, bu cür hallar nə təsadüf, nə də aşağı səviyyəli hərbi komandirlərin icazəsiz addımı ola bilər. O, Rusiyanın regionda gərginliyi artırmaq üçün məqsədyönlü fəaliyyət göstərdiyini bəyan edib.

Ukrainian President Volodymyr Zelensky stated that fighter jets were scrambled today in connection with the detection of a Russian unmanned aerial vehicle (UAV) in Romanian airspace. According to him, the UAV entered Romanian territory approximately 10 kilometers deep and operated in the airspace of the NATO country for nearly 50 minutes.
The editorial office reports that Zelensky additionally emphasized that Poland also carried out a military intervention on the same day against the threat of Russian unmanned aerial vehicles. The head of state noted that Moscow is well aware of the flight routes and duration of UAVs in the air.
According to Zelensky, such incidents are neither accidental nor unauthorized actions by low-level military commanders. He declared that Russia is acting purposefully to escalate tension in the region.