Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski, ölkənin enerji sistemindəki fövqəladə vəziyyətlə bağlı müşavirənin nəticələrinə dair Telegram kanalında məlumat yayıb. Məlumata görə, müşavirədə paytaxt Kiyevdəki vəziyyətin yaxşılaşdırılması məqsədilə üç mühüm qərar qəbul edilib. Bu qərarların əsas məqsədi, Rusiya hücumlarının və hava şəraitinin pisləşməsinin yaratdığı çətinliklərin öhdəsindən gəlməkdir.
Redaksiya xəbər verir ki, Zelenski, xüsusilə Kiyevdəki vəziyyəti ayrıca təhlil etdiklərini bildirib. O, Odessa, Dnepropetrovsk vilayəti, Dnepr, Krivoy Roq və digər şəhər və bölgələrdə də vəziyyətin mürəkkəb olduğunu qeyd edib. Xarkovda yerli hakimiyyətin hazırlıqlı olduğunu vurğulayan Zelenski, Kiyevdə isə vəziyyətin arzuolunan səviyyədə olmadığını bildirib. Prezident, paytaxtda kifayət qədər iş görülmədiyini və hətta bu günlərdə də intensivliyin müşahidə olunmadığını qeyd edərək, vəziyyətin təcili olaraq düzəldilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Bundan əlavə, Zelenski hökumətə fövqəladə soyuq hava şəraitində komendant saatı qaydalarının yenidən nəzərdən keçirilməsi barədə tapşırıq verdiyini bildirib. O qeyd edib ki, insanlara dəstək məntəqələrindən maksimum istifadə imkanı yaradılmalı, biznes isə enerji sistemindəki vəziyyəti nəzərə alaraq işini planlaşdırmaq imkanına malik olmalıdır. Prezident, Kiyevdə "Məğlubedilməzlik Məntəqələri"nin sayının artırılmasını və mövcud olanların yoxlanılmasını tələb edib. O, Təhsil və Elm Nazirliyindən və yerli hakimiyyətdən fövqəladə vəziyyət zamanı tədris prosesinin formatları ilə bağlı təkliflər gözlədiyini də əlavə edib. Zelenski, Rusiya zərbələrinin və hava şəraitinin pisləşməsinin ağır nəticələr verdiyini vurğulayaraq, təmir briqadalarının, enerji şirkətlərinin, kommunal xidmətlərin və Ukrayna Dövlət Fövqəladə Hallar Xidmətinin elektrik enerjisi və istiliyin bərpa edilməsi üçün 24 saat rejimində çalışdıqlarını qeyd edib.
Zelenski, vəziyyətin təhlükəsizlik imkan verdiyi yerlərdə rəsmilərin müvafiq təkliflər təqdim etməli olduğunu bildirib. O, insanların istənilən vaxtda lazımi dəstəyi ala bilməsi və biznesin işini daha səmərəli planlaşdıra bilməsi üçün bu addımların atılmasının vacibliyini vurğulayıb. Müşavirədə qəbul edilən qərarların əsas məqsədi Kiyevdəki enerji vəziyyətini yaxşılaşdırmaqdır. Bu qərarlara əsasən, paytaxtda vəziyyəti koordinasiya etmək üçün daimi fəaliyyət göstərəcək bir qərargah yaradılacaq, hökumət lazımi yardımı sürətləndirmək üçün beynəlxalq tərəfdaşlarla əlaqələri gücləndirəcək və komendant saatı qaydaları yenidən nəzərdən keçiriləcək. Baş nazir Yuliya Sviridenko, cümə axşamından etibarən, yeni Rusiya hücumları olmaması şərti ilə, istehlakçılara elektrik enerjisinin təmin edilməsi ilə bağlı güzəştli qrafiklərin tətbiq olunacağını vəd edib. İnsanlara və icmalara dəstək işlərinə, eləcə də praktiki məsələlərin həllinə birinci vitse-baş nazir - Ukraynanın energetika naziri Denis Şmiqal rəhbərlik edəcək. Zelenski, ümumilikdə Ukrayna energetikasında fövqəladə vəziyyət rejiminin tətbiq olunacağını da bildirib.

Президент Украины Владимир Зеленский сообщил в своем Telegram-канале о результатах совещания по чрезвычайной ситуации в энергетической системе страны. Согласно сообщению, на совещании было принято три важных решения для улучшения ситуации в столице Киеве. Основная цель этих решений – преодолеть трудности, вызванные российскими атаками и ухудшением погодных условий.
Redaksiya сообщает, что Зеленский отметил, что ситуация в Киеве была проанализирована отдельно. Он также отметил, что ситуация сложная в Одесской, Днепропетровской областях, а также в Днепре, Кривом Роге и других городах и регионах. Подчеркнув, что местные власти в Харькове подготовлены, Зеленский заявил, что ситуация в Киеве не на желаемом уровне. Президент отметил, что в столице сделано недостаточно работы, и даже в эти дни не наблюдается интенсивности, подчеркнув важность срочного исправления ситуации.
Кроме того, Зеленский сообщил, что поручил правительству пересмотреть правила комендантского часа в условиях чрезвычайных холодов. Он отметил, что людям должна быть предоставлена возможность максимально использовать пункты поддержки, а бизнес должен иметь возможность планировать свою работу с учетом ситуации в энергосистеме. Президент потребовал увеличить количество "Пунктов несокрушимости" в Киеве и проверить существующие. Он также добавил, что ожидает предложений от Министерства образования и науки и местных властей относительно форматов учебного процесса во время чрезвычайной ситуации. Зеленский подчеркнул, что российские удары и ухудшение погодных условий имеют тяжелые последствия, отметив, что ремонтные бригады, энергетические компании, коммунальные службы и Государственная служба Украины по чрезвычайным ситуациям работают круглосуточно для восстановления электроснабжения и отопления.
Зеленский заявил, что там, где позволяют возможности безопасности, официальные лица должны представить соответствующие предложения. Он подчеркнул важность этих шагов для того, чтобы люди могли получить необходимую поддержку в любое время, а бизнес мог более эффективно планировать свою деятельность. Основная цель решений, принятых на совещании, – улучшение энергетической ситуации в Киеве. Согласно этим решениям, будет создан штаб для постоянной координации ситуации в столице, правительство усилит связи с международными партнерами для ускорения необходимой помощи, а правила комендантского часа будут пересмотрены. Премьер-министр Юлия Свириденко пообещала, что с четверга, при условии отсутствия новых российских атак, будут введены льготные графики обеспечения потребителей электроэнергией. Работой по поддержке людей и общин, а также решением практических вопросов будет руководить первый вице-премьер – министр энергетики Украины Денис Шмигаль. Зеленский также сообщил, что в целом в энергетике Украины будет введен режим чрезвычайной ситуации.