Zaporojye AES: Rusiyanın planları ifşa olundu, təhlükə davam edir
Ukraynanın qələbəsi, bu reaktoru yenidən Ukrayna tərəfindən istismar edilə bilən hala gətirə biləcək yeganə faktordur. Ümumilikdə Ukraynanın elektrik şəbəkəsi yenidən sabitləşməlidir. Bu, həmçinin Ukraynadakı digər fəaliyyətdə olan atom elektrik stansiyaları üçün də vacibdir: Rovno, Xmelnitski və Cənubi Ukrayna.
Redaksiya xəbər verir ki, "Greenpeace Ukrayna"nın radiasiya təhlükəsizliyi üzrə aparıcı eksperti, nüvə enerjisi üzrə mütəxəssisi Yan Vande Putte, UNİAN-a verdiyi müsahibəsində, istənilən halda Rusiyanın Zaporejye AES-i qidalandıran zədələnmiş elektrik xəttini maksimum iki gün ərzində təmir edə biləcəyini bildirib.
Yan Vande Putte, ZAES-in Rusiya enerji sisteminə qoşulması və RF-nin nəzarəti altında istismara başlanması imkanından danışarkən, bunun heç bir halda baş verməməli olduğunu qeyd etdi. Çünki ruslar stansiya ilə necə davranmağı bilmirlər və nüvə fəlakətinə səbəb ola bilərlər. Eyni zamanda, mütəxəssislər, stansiyanın uzun müddət xarici qida olmadan qalmasına baxmayaraq, radiasiya qəzası riskinin minimal olaraq qaldığını vurğulayır və RF-nin stansiyanı öz enerji sistemindən qidalandırmağa çalışdığını əlavə edirlər.
Mütəxəssis qeyd etdi ki, Rusiya Ukraynanı elektrik xətlərinə zərər verməkdə günahlandıraraq yalan danışır. Onun sözlərinə görə, bu, rusların ZAES-i öz enerji sisteminə yenidən qoşmaq məqsədi ilə şüurlu bir sabotajıdır (və bu, peyk şəkilləri ilə təsdiqlənir). Eyni zamanda, bir gün əvvəl Rusiya "Rosatom" şirkətinin rəhbəri Aleksey Lixaçev, ZAES-in Ukrayna enerji sistemindən qida aldığı iki zədələnmiş xəttin təmiri üçün hərbi əməliyyatların dayandırılması imkanından danışdı.
"Bu o deməkdir ki, Rusiya bu xətti bir neçə saat ərzində, bəlkə də bir gün, bəlkə də maksimum iki gün ərzində təmir edə bilər. Sanki onların əlində bir açar var", - deyə Yan Vande Putte qeyd etdi. O əlavə etdi ki, "Ukraynanın tərəfindən atəş açılması nəticəsində qida itkisi baş vermədi, Rusiya iddia etdiyi kimi. Biz bunun hamısının dezinformasiya və sabotaj olduğunu sübut edə bilərik".
"Rusiyanın nəzarəti altında nüvə reaktorunun heç bir bərpası! Bu, bir nömrəli prioritetdir. Rusiya Ukraynanı tərk etməlidir", - deyə o əlavə etdi. Ekspert hesab edir ki, buna baxmayaraq, zədələr əhəmiyyətli deyil və işğalçılar istəsələr, onları tez bir zamanda aradan qaldıra bilərlər.

Победа Украины — единственный фактор, который может снова сделать этот реактор пригодным для эксплуатации Украиной. В целом, электросеть Украины должна быть снова стабилизирована. Это также важно для других действующих атомных электростанций в Украине: Ровенской, Хмельницкой и Южно-Украинской.
Редакция сообщает, что ведущий эксперт по радиационной безопасности «Greenpeace Украина», специалист по ядерной энергетике Ян Ванде Путте в интервью УНИАН заявил, что Россия в любом случае сможет отремонтировать поврежденную линию электропередачи, питающую Запорожскую АЭС, максимум за два дня.
Ян Ванде Путте, говоря о возможности подключения ЗАЭС к российской энергосистеме и начала ее эксплуатации под контролем РФ, отметил, что этого ни в коем случае не должно произойти. Потому что русские не знают, как обращаться со станцией, и могут вызвать ядерную катастрофу. В то же время эксперты подчеркивают, что, несмотря на длительное отсутствие внешнего питания станции, риск радиационной аварии остается минимальным, и добавляют, что РФ пытается питать станцию от своей энергосистемы.
Эксперт отметил, что Россия лжет, обвиняя Украину в повреждении линий электропередач. По его словам, это сознательный саботаж со стороны русских с целью повторного подключения ЗАЭС к своей энергосистеме (и это подтверждается спутниковыми снимками). В то же время, днем ранее глава российской компании «Росатом» Алексей Лихачев говорил о возможности прекращения военных действий для ремонта двух поврежденных линий, по которым ЗАЭС получала питание от украинской энергосистемы.
«Это означает, что Россия может отремонтировать эту линию за несколько часов, возможно, за день, возможно, максимум за два дня. Как будто у них есть ключ в руках», — отметил Ян Ванде Путте. Он добавил, что «потеря питания не произошла в результате обстрелов со стороны Украины, как утверждает Россия. Мы можем доказать, что все это дезинформация и саботаж».
«Никакого восстановления ядерного реактора под контролем России! Это приоритет номер один. Россия должна покинуть Украину», — добавил он. Эксперт считает, что, несмотря на это, повреждения не являются значительными, и оккупанты, если захотят, могут быстро их устранить.