Zaporojye AES: Rusiyanın planları ifşa olundu, təhlükə davam edir
Ukraynanın qələbəsi, bu reaktoru yenidən Ukrayna tərəfindən istismar edilə bilən hala gətirə biləcək yeganə faktordur. Ümumilikdə Ukraynanın elektrik şəbəkəsi yenidən sabitləşməlidir. Bu, həmçinin Ukraynadakı digər fəaliyyətdə olan atom elektrik stansiyaları üçün də vacibdir: Rovno, Xmelnitski və Cənubi Ukrayna.
Redaksiya xəbər verir ki, "Greenpeace Ukrayna"nın radiasiya təhlükəsizliyi üzrə aparıcı eksperti, nüvə enerjisi üzrə mütəxəssisi Yan Vande Putte, UNİAN-a verdiyi müsahibəsində, istənilən halda Rusiyanın Zaporejye AES-i qidalandıran zədələnmiş elektrik xəttini maksimum iki gün ərzində təmir edə biləcəyini bildirib.
Yan Vande Putte, ZAES-in Rusiya enerji sisteminə qoşulması və RF-nin nəzarəti altında istismara başlanması imkanından danışarkən, bunun heç bir halda baş verməməli olduğunu qeyd etdi. Çünki ruslar stansiya ilə necə davranmağı bilmirlər və nüvə fəlakətinə səbəb ola bilərlər. Eyni zamanda, mütəxəssislər, stansiyanın uzun müddət xarici qida olmadan qalmasına baxmayaraq, radiasiya qəzası riskinin minimal olaraq qaldığını vurğulayır və RF-nin stansiyanı öz enerji sistemindən qidalandırmağa çalışdığını əlavə edirlər.
Mütəxəssis qeyd etdi ki, Rusiya Ukraynanı elektrik xətlərinə zərər verməkdə günahlandıraraq yalan danışır. Onun sözlərinə görə, bu, rusların ZAES-i öz enerji sisteminə yenidən qoşmaq məqsədi ilə şüurlu bir sabotajıdır (və bu, peyk şəkilləri ilə təsdiqlənir). Eyni zamanda, bir gün əvvəl Rusiya "Rosatom" şirkətinin rəhbəri Aleksey Lixaçev, ZAES-in Ukrayna enerji sistemindən qida aldığı iki zədələnmiş xəttin təmiri üçün hərbi əməliyyatların dayandırılması imkanından danışdı.
"Bu o deməkdir ki, Rusiya bu xətti bir neçə saat ərzində, bəlkə də bir gün, bəlkə də maksimum iki gün ərzində təmir edə bilər. Sanki onların əlində bir açar var", - deyə Yan Vande Putte qeyd etdi. O əlavə etdi ki, "Ukraynanın tərəfindən atəş açılması nəticəsində qida itkisi baş vermədi, Rusiya iddia etdiyi kimi. Biz bunun hamısının dezinformasiya və sabotaj olduğunu sübut edə bilərik".
"Rusiyanın nəzarəti altında nüvə reaktorunun heç bir bərpası! Bu, bir nömrəli prioritetdir. Rusiya Ukraynanı tərk etməlidir", - deyə o əlavə etdi. Ekspert hesab edir ki, buna baxmayaraq, zədələr əhəmiyyətli deyil və işğalçılar istəsələr, onları tez bir zamanda aradan qaldıra bilərlər.

Ukraine's victory is the only factor that can make this reactor operable again by Ukraine. Overall, Ukraine's electricity grid must be stabilized again. This is also important for other operational nuclear power plants in Ukraine: Rivne, Khmelnytskyi, and South Ukraine.
Redaksiya reports that Jan Vande Putte, a leading expert on radiation safety and nuclear energy specialist at "Greenpeace Ukraine," stated in an interview with UNIAN that Russia could repair the damaged power line supplying the Zaporizhzhia NPP within a maximum of two days, regardless of the circumstances.
Speaking about the possibility of connecting the ZNPP to the Russian energy system and starting its operation under the control of the Russian Federation, Jan Vande Putte noted that this should not happen under any circumstances. This is because the Russians do not know how to manage the plant and could cause a nuclear disaster. At the same time, experts emphasize that despite the plant remaining without external power for a long time, the risk of a radiation accident remains minimal, and they add that the Russian Federation is trying to power the plant from its own energy system.
The expert noted that Russia is lying by blaming Ukraine for damaging the power lines. According to him, this is a deliberate act of sabotage by the Russians with the aim of reconnecting the ZNPP to their own energy system (and this is confirmed by satellite images). At the same time, a day earlier, Aleksey Likhachev, head of Russia's "Rosatom" company, spoke about the possibility of suspending military operations for the repair of two damaged lines that supplied power to the ZNPP from the Ukrainian energy system.
"This means that Russia can repair this line within a few hours, maybe a day, maybe a maximum of two days. It's as if they have a key in their hands," Jan Vande Putte noted. He added that "the loss of power did not occur as a result of shelling by Ukraine, as Russia claims. We can prove that all of this is disinformation and sabotage."
"No restoration of the nuclear reactor under Russia's control! This is the number one priority. Russia must leave Ukraine," he added. The expert believes that despite this, the damages are not significant, and the occupiers could quickly eliminate them if they wished.