1975-ci ildə Çinin Hayçen şəhərində baş verən güclü zəlzələdən əvvəl yüzlərlə ilan adət olunandan daha tez qış yuxusundan çıxıb. Oxşar hal 2014-cü ildə ABŞ-da da müşahidə olunub: qızılqanadlı kəkilli quşlar tornado baş verməzdən əvvəl yüzlərlə kilometr məsafədə uçuş marşrutlarını dəyişiblər. Bu cür müşahidələr heyvanların təbii fəlakətlərdən əvvəl "qaçması” barədə qədim rəvayətlərlə üst-üstə düşür
Bu barədə "BBC Wildlife” yazır.
Buna baxmayaraq, təsirli hekayələrə rəğmən, müasir elmdə heyvanların təbii fəlakətləri etibarlı şəkildə əvvəlcədən proqnozlaşdıra bilməsi barədə kifayət qədər sübut yoxdur. Tədqiqatlarda əsas problemlər bunlardır:
– heyvanların adi davranışı barədə uzunmüddətli baza məlumatlarının olmaması, buna görə də fəlakət ərəfəsində nəyin həqiqətən "anomaliya” sayıldığını dəqiq müəyyənləşdirmək çətindir;
– müşahidələrin çox vaxt hadisədən sonra, retrospektiv şəkildə toplanması;
– insan qavrayışındakı təhriflər (confirmation bias adlanan meyl) bizi bəzən mövcud olmayan qanunauyğunluqları görməyə sövq edir.
2018-ci ildə Almaniyanın Helmholts adına Geofizika Mərkəzi tərəfindən dərc olunmuş tədqiqat göstərib ki, zəlzələlərdən əvvəl heyvanların qəribə davranışı çox vaxt əsas güclü zəlzələ ilə deyil, ondan əvvəl baş verən kiçik təkanlarla əlaqəlidir. Bu isə onu göstərir ki, heyvanlar gələcək fəlakəti öncədən görmür, artıq baş vermiş dəyişikliklərə reaksiya verirlər.
Heyvanların həssaslığı "proqnoz” deyil
Tədqiqatçılar etiraf edirlər ki, bir çox növ ətraf mühitdəki dəyişikliklərə insanlardan daha həssasdır. Bəzi heyvanlar ultrasəsi, maqnit sahəsindəki dalğalanmaları və ya hava təzyiqindəki çox incə dəyişiklikləri hiss edə bilir; bu dəyişikliklər bəzən müəyyən fəlakətlərdən əvvəl ortaya çıxır. Lakin bu hissiyyatlar hələlik təbii fəlakətlərin etibarlı proqnozlaşdırılması üçün aydın və praktik əsas yaratmır.
Hazırda alimlər mövzunu araşdırmaqda davam edirlər. "ICARUS” layihəsi (kosmik texnologiyalardan istifadə etməklə heyvan davranışının öyrənilməsi üzrə beynəlxalq əməkdaşlıq) heyvanları ötürücülərlə təchiz edərək onların hərəkətləri və təbii hadisələrə mümkün reaksiyaları barədə məlumat toplayır. Bu cür məlumatların yığılması gələcəkdə erkən xəbərdarlıq sistemlərinin bir hissəsinə çevrilə biləcək qanunauyğunluqların olub-olmadığını daha yaxşı anlamağa kömək edə bilər.(qaynarinfo)

Перед сильным землетрясением, произошедшим в 1975 году в китайском городе Хайчэн, сотни змей вышли из зимней спячки раньше обычного. Похожий случай наблюдался в 2014 году в США: стаи золотистых щеголей изменили свои маршруты полетов на сотни километров перед торнадо. Такие наблюдения совпадают с древними преданиями о «бегстве» животных перед природными катаклизмами.
Об этом пишет «BBC Wildlife».
Несмотря на впечатляющие истории, в современной науке недостаточно доказательств того, что животные могут надежно предсказывать природные катаклизмы. Основные проблемы в исследованиях заключаются в следующем:
– отсутствие долгосрочных базовых данных об обычном поведении животных, поэтому трудно точно определить, что действительно считается «аномалией» накануне бедствия;
– наблюдения часто собираются ретроспективно, после события;
– искажения в человеческом восприятии (склонность, называемая «предвзятостью подтверждения») иногда побуждают нас видеть закономерности, которых не существует.
Исследование, опубликованное в 2018 году Центром геофизики имени Гельмгольца в Германии, показало, что странное поведение животных перед землетрясениями часто связано не с самим сильным землетрясением, а с небольшими толчками, предшествующими ему. Это говорит о том, что животные не предвидят будущий катаклизм, а реагируют на уже произошедшие изменения.
Чувствительность животных – это не «прогноз»
Исследователи признают, что многие виды более чувствительны к изменениям окружающей среды, чем люди. Некоторые животные способны ощущать ультразвук, колебания магнитного поля или очень тонкие изменения атмосферного давления; эти изменения иногда проявляются перед определенными катаклизмами. Однако эти ощущения пока не создают четкой и практической основы для надежного прогнозирования стихийных бедствий.
В настоящее время ученые продолжают исследовать эту тему. Проект «ICARUS» (международное сотрудничество по изучению поведения животных с использованием космических технологий) оснащает животных передатчиками, собирая данные об их перемещениях и возможных реакциях на природные явления. Сбор таких данных может помочь лучше понять, существуют ли закономерности, которые в будущем могут стать частью систем раннего предупреждения. (qaynarinfo)