Yunan tankerləri Rusiyanın neft ixracına dəstək verir
Rusiya sanksiyalardan yan keçmək üçün "kölgə donanması" adlandırılan vasitələrdən istifadə edir. Bu barədə məlumatlar mətbuatda yer alıb. Bu donanmaya daxil olan gəmilər, Avropa İttifaqına (Aİ) daxil olmayan ölkələrdə qeydiyyatdan keçirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, dənizçilik üzrə ekspertlərin təsdiqlədiyi kimi, hazırda Baltik dənizində olan neft tankerləri Yunanıstanda qeydiyyatdan keçib. Bu, gəmilərin Avropa sanksiyalarını pozduğu anlamına gəlmir.
Finlandiyanın YLE nəşri yazır ki, Yunanıstanda qeydiyyatdan keçmiş "Velos Topas" gəmisi şənbə günü Rusiyanın ən mühüm neft limanlarından biri olan Laukansyuda olub. "Marinetraffic" xidmətinin göstərdiyi kimi, başqa bir yunan tankeri olan "Irini" isə hazırda Sankt-Peterburq sahillərindədir.
Aİ bayrağı altında Rusiya neftini daşımaq üçün bir neçə şərtə əməl etmək lazımdır. Birincisi, yunan tankerləri Rusiya neftini Avropa İttifaqı ölkələrinə daşıya bilməz. İkincisi, yükün qiyməti müəyyən edilmiş qiymət limitindən aşağı olmalıdır.
Oktyabrın sonunda ABŞ, Rusiya Federasiyasının iki neft nəhəngi olan "Rosneft" və "Lukoyl", eləcə də onların törəmə şirkətlərinə qarşı sanksiyalar paketi elan etdi. Bu sanksiyalar 21 noyabr tarixindən etibarən qüvvəyə minib.
5 dekabr tarixində məlum oldu ki, G7 ölkələri və Aİ, Rusiya neftinə tətbiq olunan "qiymət limiti"ni onun dəniz yolu ilə daşınmasına tam qadağa ilə əvəz etməyi planlaşdırır.
Yunan qeydiyyatlı neft tankerləri Rusiya limanlarında müşahidə edilib. Bu gəmilər Rusiyadan neft ixracına kömək edir.
Aİ-nın Rusiya neft ticarətini məhdudlaşdırma cəhdlərinə baxmayaraq, yunan tankerləri Moskvaya dəstək verir.

Russia is using vessels referred to as a "shadow fleet" to bypass sanctions. Information regarding this has appeared in the press. Ships belonging to this fleet are registered in countries that are not members of the European Union (EU).
Redaksiya reports that, as confirmed by maritime experts, oil tankers currently in the Baltic Sea are registered in Greece. This does not mean the vessels are violating European sanctions.
Finland's YLE publication writes that the Greek-registered vessel "Velos Topas" was at one of Russia's most important oil ports, Laukansuu, on Saturday. According to the "Marinetraffic" service, another Greek tanker, "Irini," is currently off the coast of St. Petersburg.
To transport Russian oil under the EU flag, several conditions must be met. Firstly, Greek tankers cannot transport Russian oil to European Union countries. Secondly, the price of the cargo must be below the established price cap.
At the end of October, the US announced a package of sanctions against two Russian Federation oil giants, "Rosneft" and "Lukoil," as well as their subsidiaries. These sanctions came into effect on November 21.
On December 5, it became known that the G7 countries and the EU plan to replace the "price cap" imposed on Russian oil with a complete ban on its maritime transportation.
Greek-registered oil tankers have been observed in Russian ports. These vessels are assisting Russia's oil exports.