Yunan tankerləri Rusiyanın neft ixracına dəstək verir
Rusiya sanksiyalardan yan keçmək üçün "kölgə donanması" adlandırılan vasitələrdən istifadə edir. Bu barədə məlumatlar mətbuatda yer alıb. Bu donanmaya daxil olan gəmilər, Avropa İttifaqına (Aİ) daxil olmayan ölkələrdə qeydiyyatdan keçirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, dənizçilik üzrə ekspertlərin təsdiqlədiyi kimi, hazırda Baltik dənizində olan neft tankerləri Yunanıstanda qeydiyyatdan keçib. Bu, gəmilərin Avropa sanksiyalarını pozduğu anlamına gəlmir.
Finlandiyanın YLE nəşri yazır ki, Yunanıstanda qeydiyyatdan keçmiş "Velos Topas" gəmisi şənbə günü Rusiyanın ən mühüm neft limanlarından biri olan Laukansyuda olub. "Marinetraffic" xidmətinin göstərdiyi kimi, başqa bir yunan tankeri olan "Irini" isə hazırda Sankt-Peterburq sahillərindədir.
Aİ bayrağı altında Rusiya neftini daşımaq üçün bir neçə şərtə əməl etmək lazımdır. Birincisi, yunan tankerləri Rusiya neftini Avropa İttifaqı ölkələrinə daşıya bilməz. İkincisi, yükün qiyməti müəyyən edilmiş qiymət limitindən aşağı olmalıdır.
Oktyabrın sonunda ABŞ, Rusiya Federasiyasının iki neft nəhəngi olan "Rosneft" və "Lukoyl", eləcə də onların törəmə şirkətlərinə qarşı sanksiyalar paketi elan etdi. Bu sanksiyalar 21 noyabr tarixindən etibarən qüvvəyə minib.
5 dekabr tarixində məlum oldu ki, G7 ölkələri və Aİ, Rusiya neftinə tətbiq olunan "qiymət limiti"ni onun dəniz yolu ilə daşınmasına tam qadağa ilə əvəz etməyi planlaşdırır.
Yunan qeydiyyatlı neft tankerləri Rusiya limanlarında müşahidə edilib. Bu gəmilər Rusiyadan neft ixracına kömək edir.
Aİ-nın Rusiya neft ticarətini məhdudlaşdırma cəhdlərinə baxmayaraq, yunan tankerləri Moskvaya dəstək verir.

Греческие танкеры поддерживают экспорт российской нефти
Россия использует так называемый "теневой флот" для обхода санкций. Об этом сообщают СМИ. Суда, входящие в этот флот, регистрируются в странах, не входящих в Европейский союз (ЕС).
Redaksiya сообщает, что, как подтверждают эксперты по морским перевозкам, нефтяные танкеры, находящиеся в настоящее время в Балтийском море, зарегистрированы в Греции. Это не означает, что суда нарушают европейские санкции.
Финское издание YLE пишет, что судно "Velos Topas", зарегистрированное в Греции, в субботу находилось в Луукканси, одном из важнейших нефтяных портов России. Как показывает сервис "Marinetraffic", другой греческий танкер, "Irini", в настоящее время находится у берегов Санкт-Петербурга.
Для перевозки российской нефти под флагом ЕС необходимо соблюдать несколько условий. Во-первых, греческие танкеры не могут перевозить российскую нефть в страны Европейского союза. Во-вторых, цена груза должна быть ниже установленного ценового потолка.
В конце октября США объявили о пакете санкций против двух российских нефтяных гигантов - "Роснефти" и "Лукойла", а также их дочерних компаний. Эти санкции вступили в силу 21 ноября.
5 декабря стало известно, что страны "Большой семерки" (G7) и ЕС планируют заменить "ценовой потолок" на российскую нефть полным запретом на ее морские перевозки.
Нефтяные танкеры греческой регистрации были замечены в российских портах. Эти суда помогают экспорту нефти из России.
Несмотря на попытки ЕС ограничить торговлю российской нефтью, греческие танкеры оказывают поддержку Москве.