Dekabrın 6-da Milli Məclisdə “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində “Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibləri ilə görüş keçirilib. Görüş "Ümummilli Lider Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan Konstitusiyasının müəllifidir" mövzusuna həsr olunub.
Qonaqları spiker Sahibə Qafarovanın adından salamlayan parlamentin Aparat rəhbəri Fərid Hacıyev bildirib ki, cənab Prezident İlham Əliyevin sərəncamına uyğun olaraq “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində Milli Məclisdə “Ümummilli Lider Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan Konstitusiyasının müəllifidir” mövzusunda silsilə tədbirlər keçirilir.
Aparat rəhbəri görüşdə “Ümummilli Lider Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan Konstitusiyasının müəllifidir” mövzusunda hazırlanan və slaydlarla müşayiət olunan təqdimat nümayiş etdirib. Təqdimatda Azərbaycanda konstitusiya quruculuğunun tarixinə nəzər salınıb, Heydər Əliyevin Azərbaycan SSR-ə rəhbərliyi dövründə milli dövlətçilik ənənələrimizin, xalqın milli identikliyinin və dövlətçilik şüurunun konstitusion təminat altına alınması istiqamətində gördüyü işlər diqqətə çatdırılıb. Həmçinin Azərbaycan xalqının təkidli tələbi ilə 1993-cü ildə yenidən ölkə rəhbərliyinə qayıdan Ulu Öndər Heydər Əliyevin müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin möhkəmləndirilməsi, dövlət müstəqilliyinin qorunub saxlanması və gələcək inkişafın konstitusion əsaslarını təşkil edən ilk milli konstitusiyamızın hazırlanması sahəsində tarixi xidmətləri tədbir iştirakçılarına ətraflı təqdim olunub. Bu proseslərin Azərbaycan dövlətçiliyinin bugünkü güclü təməlini yaratdığı xüsusi vurğulanıb.
Bildirilib ki, bu gün xalqımız Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ərazi bütövlüyümüzün və dövlət suverenliyimizin tam bərpasının, eləcə də Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının hüquqi qüvvəsinin ölkənin bütün ərazilərində təmin edilməsinin qürurverici təntənəsini yaşayır. 2024-cü ildə Azərbaycanın bütün ərazisində ilk dəfə olaraq prezident və parlament seçkilərinin keçirilməsi bu tarixi reallığın ən parlaq təzahürlərindən biri kimi dəyərləndirilib.
Görüşdə gənclər və idman nazirinin müavini, “Yüksəliş” müsabiqəsinin İşçi Qrupunun rəhbəri Fərhad Hacıyev Milli Məclislə tanışlıq üçün yaradılan şəraitə görə parlamentin spikeri Sahibə Qafarovaya təşəkkür edib. O, “Yüksəliş” müsabiqəsinin məramı barədə məlumat verərək bildirib ki, müsabiqə qaliblərinə liderlik qabiliyyətlərinin inkişafı, dövlət qurumlarında təcrübə qazanması və gələcək fəaliyyətlərində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirməsi üçün geniş imkanlar yaradılır.
Sonra Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri Anar İsgəndərov, Gənclər və idman komitəsinin sədri Şahin İsmayılov çıxış edərək, “Yüksəliş” müsabiqəsinin ölkənin insan kapitalının gücləndirilməsində mühüm rol oynadığını qeyd ediblər. Deputatlar vurğulayıblar ki, bu təşəbbüs bilikli və yüksək potensiala malik gənclərin üzə çıxarılması, dövlət idarəçiliyində peşəkar kadr potensialının gücləndirilməsi üçün mühüm platformadır.
Fikir mübadiləsi ilə davam etdirilən tədbirdə müsabiqə qaliblərinin sualları ətraflı cavablandırılıb. Onlara Milli Məclisin funksiyaları, fəaliyyəti, strukturu, qərarvermə mexanizmləri, qanunvericilik sistemində rəqəmsallaşma və innovativ yanaşmalar barədə məlumat verilib. Eyni zamanda, müsabiqə qaliblərinə dövlətçilik ənənələrinin qorunması, Konstitusiyanın mahiyyətinin dərindən öyrənilməsi, bilik və bacarıqların təkmilləşdirilməsi istiqamətində ardıcıl çalışmalarını davam etdirmələrinə dair tövsiyələr çatdırılıb.
Görüşdə Milli Məclis Aparatı rəhbərinin müavinləri Yaşar Əməşov və Rüstəm Mahmudov, həmçinin parlamentin məsul əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində “Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibləri parlamentin İnzibati Binası ilə də tanış olublar.
Bina ilə tanışlıq zamanı qonaqlar Heydər Əliyevin adını daşıyan xatirə zalını ziyarət edərək, Ümummilli Liderin həyatının və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərini əks etdirən eksponatlara baxıblar. Parlamentin plenar iclas zalı ilə tanışlıq zamanı onlara burada yaradılmış iş şəraiti, iclasların keçirilməsi barədə məlumat verilib. Milli Məclisin foyesində isə qonaqlar spiker Sahibə Qafarovanın təşəbbüsü ilə yaradılmış və Vətən müharibəsində qazanılmış qələbəyə həsr edilmiş Zəfər Guşəsi ilə tanış olublar.

Встреча с победителями конкурса «Yüksəliş»
6 декабря в Милли Меджлисе состоялась встреча с победителями конкурса «Yüksəliş» в рамках «Года Конституции и суверенитета». Встреча была посвящена теме «Общенациональный лидер Гейдар Алиев – автор Конституции независимого Азербайджана».
Приветствуя гостей от имени спикера Сахибы Гафаровой, руководитель Аппарата парламента Фарид Гаджиев сообщил, что в соответствии с распоряжением господина Президента Ильхама Алиева в Милли Меджлисе проводятся серии мероприятий на тему «Общенациональный лидер Гейдар Алиев – автор Конституции независимого Азербайджана» в рамках «Года Конституции и суверенитета».
Руководитель Аппарата представил на встрече презентацию на тему «Общенациональный лидер Гейдар Алиев – автор Конституции независимого Азербайджана», сопровождавшуюся слайдами. В презентации был рассмотрен исторический путь конституционного строительства в Азербайджане, отмечена работа, проделанная Гейдаром Алиевым в период руководства Азербайджанской ССР по обеспечению конституционных гарантий наших национальных государственных традиций, национальной идентичности народа и государственного самосознания. Также участникам мероприятия были подробно представлены исторические заслуги Великого Лидера Гейдара Алиева, вернувшегося к руководству страной в 1993 году по настоятельному требованию азербайджанского народа, в укреплении современного независимого азербайджанского государства, сохранении государственной независимости и подготовке нашей первой национальной конституции, составляющей конституционные основы будущего развития. Особо подчеркивалось, что эти процессы создали прочный фундамент современной азербайджанской государственности.
Было отмечено, что сегодня наш народ под руководством Президента, Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева переживает гордое торжество полного восстановления нашей территориальной целостности и государственного суверенитета, а также обеспечения юридической силы Конституции Азербайджанской Республики на всей территории страны. Проведение в 2024 году президентских и парламентских выборов впервые на всей территории Азербайджана было оценено как одно из ярчайших проявлений этой исторической реальности.
На встрече заместитель министра молодежи и спорта, руководитель Рабочей группы конкурса «Yüksəliş» Фархад Гаджиев поблагодарил спикера парламента Сахибу Гафарову за созданные условия для знакомства с Милли Меджлисом. Он, предоставив информацию о целях конкурса «Yüksəliş», сообщил, что победителям конкурса предоставляются широкие возможности для развития лидерских качеств, получения опыта в государственных органах и демонстрации своих знаний и навыков в будущей деятельности.
Затем председатель Комитета Милли Меджлиса по науке и образованию Анар Искендеров, председатель Комитета по делам молодежи и спорта Шахин Исмайлов выступили и отметили, что конкурс «Yüksəliş» играет важную роль в укреплении человеческого капитала страны. Депутаты подчеркнули, что эта инициатива является важной платформой для выявления талантливой и высокопотенциальной молодежи, а также для укрепления профессионального кадрового потенциала в государственном управлении.
На мероприятии, продолжившемся обменом мнениями, были подробно отвечены на вопросы победителей конкурса. Им была предоставлена информация о функциях, деятельности, структуре Милли Меджлиса, механизмах принятия решений, цифровизации и инновационных подходах в законодательной системе. Одновременно победителям конкурса были даны рекомендации по продолжению последовательной работы в направлении сохранения традиций государственности, глубокого изучения сути Конституции, совершенствования знаний и навыков.
На встрече приняли участие заместители руководителя Аппарата Милли Меджлиса Яшар Амашов и Рустам Махмудов, а также ответственные сотрудники парламента.
В рамках мероприятия победители конкурса «Yüksəliş» также ознакомились с Административным зданием парламента.
Во время знакомства со зданием гости посетили мемориальный зал имени Гейдара Алиева и осмотрели экспонаты, отражающие различные периоды жизни и политической деятельности Общенационального лидера. Во время знакомства с залом пленарных заседаний парламента им была предоставлена информация о созданных здесь условиях труда и проведении заседаний. В фойе Милли Меджлиса гости ознакомились с Уголом Победы, созданным по инициативе спикера Сахибы Гафаровой и посвященным победе, одержанной в Отечественной войне.