Hazırda respublika ərazisində yağışlı hava şəraiti hökm sürür ki, bu da hərəkət iştirakçıları üçün əlverişsiz mühit yaratmaqla yanaşı, yollarda qəza riskini də əhəmiyyətli dərəcədə artırır.
Bu barədə Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin sürücülərə müraciətində qeyd olunub.
Bildirilib ki, yaranan çətinliklərin aradan qaldırılması məqsədilə gücləndirilmiş iş rejimində xidmət aparan DYP əməkdaşları tərəfindən qabaqlayıcı tədbirlər görülür:
"Lakin yağışlı, çiskinli havalarda yol örtüyünün sürüşkən olması, görmə məsafəsinin məhdudlaşması və digər kritik hava şərtləri sürücülərdən diqqətli olmağı, qaydalara qeyd-şərtsiz əməl etməyi tələb edir. Bayram tətili günlərində səfərə çıxan əhalinin daimi yaşayış yerlərinə qayıtması ilə əlaqədar yollarda hərəkət intensivliyinin artmasını da nəzərə alaraq, bir daha sürücülərdən hava şəraitini düzgün qiymətləndirməyi, ehtimal olunan təhlükələrə qarşı qabaqlayıcı tədbirlər görməyi, xüsusilə sürət həddini, ara məsafəsini, nəqliyyat vasitələrinin texniki sazlığını nəzarətdə saxlamağı xahiş edirik".

Accident Risk Increases on Roads - Traffic Police Issue Appeal to Drivers
Currently, rainy weather conditions prevail across the republic, creating an unfavorable environment for road users and significantly increasing the risk of accidents.
This was stated in an appeal from the Main State Traffic Police Department to drivers.
It was reported that traffic police officers, serving in an intensified work regime, are taking preventive measures to overcome the difficulties that arise:
"However, in rainy and drizzly weather, the slippery road surface, limited visibility, and other critical weather conditions require drivers to be attentive and unconditionally adhere to the rules. Taking into account the increased traffic intensity on the roads due to the return of the population to their permanent residences during the holiday break, we once again ask drivers to correctly assess the weather conditions, take preventive measures against potential dangers, and especially to control their speed, following distance, and the technical condition of their vehicles."