Hazırda respublika ərazisində yağışlı hava şəraiti hökm sürür ki, bu da hərəkət iştirakçıları üçün əlverişsiz mühit yaratmaqla yanaşı, yollarda qəza riskini də əhəmiyyətli dərəcədə artırır.
Bu barədə Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin sürücülərə müraciətində qeyd olunub.
Bildirilib ki, yaranan çətinliklərin aradan qaldırılması məqsədilə gücləndirilmiş iş rejimində xidmət aparan DYP əməkdaşları tərəfindən qabaqlayıcı tədbirlər görülür:
"Lakin yağışlı, çiskinli havalarda yol örtüyünün sürüşkən olması, görmə məsafəsinin məhdudlaşması və digər kritik hava şərtləri sürücülərdən diqqətli olmağı, qaydalara qeyd-şərtsiz əməl etməyi tələb edir. Bayram tətili günlərində səfərə çıxan əhalinin daimi yaşayış yerlərinə qayıtması ilə əlaqədar yollarda hərəkət intensivliyinin artmasını da nəzərə alaraq, bir daha sürücülərdən hava şəraitini düzgün qiymətləndirməyi, ehtimal olunan təhlükələrə qarşı qabaqlayıcı tədbirlər görməyi, xüsusilə sürət həddini, ara məsafəsini, nəqliyyat vasitələrinin texniki sazlığını nəzarətdə saxlamağı xahiş edirik".

В настоящее время на территории республики наблюдается дождливая погода, что создает неблагоприятные условия для участников дорожного движения и значительно увеличивает риск аварий на дорогах.
Об этом говорится в обращении Главного управления государственной дорожной полиции к водителям.
Сообщается, что сотрудники Дорожной полиции, несущие службу в усиленном режиме, принимают превентивные меры для устранения возникающих трудностей:
"Однако скользкое дорожное покрытие в дождливую погоду, ограниченная видимость и другие критические погодные условия требуют от водителей быть внимательными и неукоснительно соблюдать правила. Учитывая увеличение интенсивности движения на дорогах в связи с возвращением населения из поездок в дни праздничных каникул к местам постоянного проживания, мы еще раз просим водителей правильно оценивать погодные условия, принимать превентивные меры против возможных опасностей, особенно контролировать скоростной режим, дистанцию и техническое состояние транспортных средств".