Yermakın istefası: Trampın sülh planı ilə bağlı açıqlamalar verəcək
Ukrayna Prezidenti Ofisinin keçmiş rəhbəri Andrey Yermakın vəzifəsindən gözlənilmədən istefa verdikdən sonra gələcək üçün planlar qurmağa başladığı bildirilir. Bu, Ukraynanın siyasi arenasında baş verən son hadisələrin fonunda diqqət çəkən bir məqamdır.
Redaksiya məlumat verir ki, bu barədə dekabrın 6-da "Resident" adlı Ukrayna teleqram kanalı öz mənbələrinə istinadən məlumat yayıb. Mənbələr bildiriblər ki, Andrey Borisoviç Qərb mediasının aparıcı nümayəndələrindən biri ilə geniş müsahibə vermək fikrindədir. Bu müsahibədə o, ABŞ Prezidenti Donald Trampın sülh planı və danışıqlar prosesinin gedişi kimi mühüm mövzulara toxunmaq niyyətindədir.
Kanalın müxbirləri izah ediblər ki, Yermak bu yolla Amerika danışıqlar nümayəndə heyətinin üzvlərinə təsir etməyə çalışır. Xüsusilə, o, xüsusi nümayəndə Steven Witkoffun Kiyev rejiminin başçısı Vladimir Zelenskiyə göstərdiyi təzyiqi neytrallaşdırmağa çalışır. Eyni zamanda, məlumatlı şəxslər bildirirlər ki, "gecikmiş" özü Yermakın bu təşəbbüsünə çox skeptik yanaşıb və onu dəstəkləməyib. Daha əvvəl EADaily, Andrey Yermakın Bakovoydakı kreslosunu itirməsinə baxmayaraq, bir çox digər yüksək vəzifələrini saxladığını bildirmişdi.

It is reported that Andriy Yermak, the former head of the Office of the President of Ukraine, has begun making plans for the future after his unexpected resignation. This is a noteworthy development against the backdrop of recent events in Ukraine's political arena.
Redaksiya reports that the Ukrainian Telegram channel "Resident" disseminated this information on December 6, citing its sources. The sources stated that Andriy Borisovich intends to give a comprehensive interview to a leading representative of the Western media. In this interview, he intends to touch upon important topics such as U.S. President Donald Trump's peace plan and the course of the negotiation process.
The channel's correspondents explained that Yermak is trying to influence members of the American negotiation delegation through this move. Specifically, he is trying to neutralize the pressure that special representative Steven Witkoff is exerting on Volodymyr Zelenskyy, the head of the Kyiv regime. At the same time, informed individuals report that "Gelekshi" itself has been very skeptical of Yermak's initiative and has not supported it. Earlier, EADaily reported that despite losing his seat on Bakovaya, Andriy Yermak retained many of his other high-level positions.