Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin Rəqəmsal Təhqiqat Mərkəzinin araşdırması nəticəsində məlum olub ki, yerli təşkilatlardan birinə məxsus veb-resurs kiberhücuma məruz qalıb.
Elektron Təhlükəsizlik Xidmətindən (ETX) bildirilib ki, kibercinayətkarlar serverə zərərli kod və fayllar yerləşdirərək ondan digər ölkələrin informasiya sistemlərinə icazəsiz müdaxilə üçün istifadə ediblər.
“Eyni zamanda, həmin infrastruktur vasitəsilə istifadəçilərin fişinq məqsədli saxta resurslara yönləndirilməsi təmin olunub. Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin həyata keçirdiyi operativ tədbirlər sayəsində zərərli fayllar serverdən tamamilə silinib, potensial boşluqların işlək mexanizmləri yoxlanılıb və informasiya sisteminin normal iş fəaliyyəti bərpa edilib. Elektron Təhlükəsizlik Xidməti hadisə ilə əlaqədar informasiya sistemləri sahiblərinə bir daha sistem və infrastrukturlarının kibertəhlükəsizlik tələblərinə uyğunluğunun yenidən qiymətləndirilməsini və zəruri təhlükəsizlik tədbirlərinin tətbiqini daim nəzarətdə saxlanılmasını tövsiyə edir”, - deyə qurumun yaydığı məlumatda bildirilir.

An investigation by the Digital Investigation Center of the Electronic Security Service revealed that a web resource belonging to one of the local organizations was subjected to a cyberattack.
The Electronic Security Service (ESS) reported that cybercriminals placed malicious code and files on the server and used it for unauthorized interference with information systems in other countries.
“At the same time, users were redirected to fake phishing resources via this infrastructure. Thanks to the operational measures implemented by the Electronic Security Service, malicious files were completely removed from the server, the operational mechanisms of potential vulnerabilities were checked, and the normal functioning of the information system was restored. The Electronic Security Service once again recommends that information system owners re-evaluate the compliance of their systems and infrastructures with cybersecurity requirements and constantly monitor the implementation of necessary security measures in connection with the incident,” the agency's statement said.