Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin Rəqəmsal Təhqiqat Mərkəzinin araşdırması nəticəsində məlum olub ki, yerli təşkilatlardan birinə məxsus veb-resurs kiberhücuma məruz qalıb.
Elektron Təhlükəsizlik Xidmətindən (ETX) bildirilib ki, kibercinayətkarlar serverə zərərli kod və fayllar yerləşdirərək ondan digər ölkələrin informasiya sistemlərinə icazəsiz müdaxilə üçün istifadə ediblər.
“Eyni zamanda, həmin infrastruktur vasitəsilə istifadəçilərin fişinq məqsədli saxta resurslara yönləndirilməsi təmin olunub. Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin həyata keçirdiyi operativ tədbirlər sayəsində zərərli fayllar serverdən tamamilə silinib, potensial boşluqların işlək mexanizmləri yoxlanılıb və informasiya sisteminin normal iş fəaliyyəti bərpa edilib. Elektron Təhlükəsizlik Xidməti hadisə ilə əlaqədar informasiya sistemləri sahiblərinə bir daha sistem və infrastrukturlarının kibertəhlükəsizlik tələblərinə uyğunluğunun yenidən qiymətləndirilməsini və zəruri təhlükəsizlik tədbirlərinin tətbiqini daim nəzarətdə saxlanılmasını tövsiyə edir”, - deyə qurumun yaydığı məlumatda bildirilir.

Веб-ресурс одной из местных организаций подвергся кибератаке
В результате расследования Центра цифровых расследований Службы электронной безопасности стало известно, что веб-ресурс одной из местных организаций подвергся кибератаке.
В Службе электронной безопасности (СЭБ) сообщили, что киберпреступники разместили на сервере вредоносный код и файлы, используя их для несанкционированного вмешательства в информационные системы других стран.
«В то же время, с помощью этой инфраструктуры обеспечивалось перенаправление пользователей на фишинговые поддельные ресурсы. Благодаря оперативным мерам, предпринятым Службой электронной безопасности, вредоносные файлы были полностью удалены с сервера, проверены рабочие механизмы потенциальных уязвимостей, и нормальная работа информационной системы была восстановлена. Служба электронной безопасности в связи с инцидентом еще раз рекомендует владельцам информационных систем постоянно контролировать переоценку соответствия их систем и инфраструктур требованиям кибербезопасности и применение необходимых мер безопасности», — говорится в сообщении ведомства.