Yeni qaydalar 3 mühüm nəticəni vəd edir – TƏHLİL
Kəşfiyyat və əks-kəşfiyyat strukturlarının maliyyəsinə nəzarətlə bağlı yeni təsdiqlənmiş qaydalar, əslində, dövlətin təhlükəsizlik arxitekturasında baş verən daha geniş dəyişikliklərin bir parçasıdır.
Bu qərar yalnız maliyyə intizamının gücləndirilməsi deyil — əməliyyat səmərəliliyini, şəffaf resurs bölgüsünü və milli təhlükəsizlik sisteminin çevikliyini artıran institusional yenilənmədir.
Müasir təhlükəsizlik mühitində — müharibələrin sərhəd tanımadığı, kiber və hibrid təhdidlərin dövlətləri “görünmədən” hədəfə aldığı bir dövrdə — kəşfiyyat xidmətlərinin düzgün maliyyələşməsi qədər, o maliyyənin necə istifadə olunmasına nəzarət də strateji əhəmiyyət daşıyır.
Yeni qaydalar 3 mühüm nəticəni vəd edir:
1. Risklərin idarə olunması güclənir — ayrılan vəsaitlərin məqsədyönlü istifadəsi, əməliyyat resurslarının dağıdıcı deyil, dəqiq təsir gücünə çevrilməsinə xidmət edəcək.
2. Milli təhlükəsizlik siyasətində hesabatlılıq artır — bu, həm də kəşfiyyat institutlarının institusional dayanıqlığını gücləndirən faktordur.
3. Əməliyyat effektivliyi yüksəlir — modern kəşfiyyat, yalnız məlumat toplamaq deyil, sürətli qərar mexanizmləri üçün dayanıqlı maliyyə sisteminə ehtiyac duyur.
Prezident İlham Əliyevin imzaladığı fərman, zənnimcə, Azərbaycanın təhlükəsizlik sektorunda son illər aparılan struktur islahatlarının daha bir strateji mərhələsidir.
Bu addım, ölkənin kəşfiyyat imkanlarının həm regional, həm də qlobal təhdid modellərinə adaptasiyasını sürətləndirəcək.

The newly approved rules regarding the control of financing for intelligence and counter-intelligence structures are, in fact, part of broader changes occurring in the state's security architecture.
This decision is not merely about strengthening financial discipline — it is an institutional renewal that enhances operational efficiency, transparent resource allocation, and the agility of the national security system.
In the modern security environment — an era where wars know no borders, and cyber and hybrid threats target states “invisibly” — controlling how intelligence services' finances are used is as strategically important as their proper funding.
The new rules promise 3 important outcomes:
1. Risk management is strengthened — the purposeful use of allocated funds will ensure operational resources are transformed into precise impact rather than being destructive.
2. Accountability in national security policy increases — this is also a factor that strengthens the institutional resilience of intelligence agencies.
3. Operational effectiveness improves — modern intelligence requires a sustainable financial system not only for information gathering but also for rapid decision-making mechanisms.
The decree signed by President Ilham Aliyev is, in my opinion, another strategic stage in the structural reforms carried out in Azerbaijan's security sector in recent years.
This step will accelerate the adaptation of the country's intelligence capabilities to both regional and global threat models.