Yeni qaydalar 3 mühüm nəticəni vəd edir – TƏHLİL
Kəşfiyyat və əks-kəşfiyyat strukturlarının maliyyəsinə nəzarətlə bağlı yeni təsdiqlənmiş qaydalar, əslində, dövlətin təhlükəsizlik arxitekturasında baş verən daha geniş dəyişikliklərin bir parçasıdır.
Bu qərar yalnız maliyyə intizamının gücləndirilməsi deyil — əməliyyat səmərəliliyini, şəffaf resurs bölgüsünü və milli təhlükəsizlik sisteminin çevikliyini artıran institusional yenilənmədir.
Müasir təhlükəsizlik mühitində — müharibələrin sərhəd tanımadığı, kiber və hibrid təhdidlərin dövlətləri “görünmədən” hədəfə aldığı bir dövrdə — kəşfiyyat xidmətlərinin düzgün maliyyələşməsi qədər, o maliyyənin necə istifadə olunmasına nəzarət də strateji əhəmiyyət daşıyır.
Yeni qaydalar 3 mühüm nəticəni vəd edir:
1. Risklərin idarə olunması güclənir — ayrılan vəsaitlərin məqsədyönlü istifadəsi, əməliyyat resurslarının dağıdıcı deyil, dəqiq təsir gücünə çevrilməsinə xidmət edəcək.
2. Milli təhlükəsizlik siyasətində hesabatlılıq artır — bu, həm də kəşfiyyat institutlarının institusional dayanıqlığını gücləndirən faktordur.
3. Əməliyyat effektivliyi yüksəlir — modern kəşfiyyat, yalnız məlumat toplamaq deyil, sürətli qərar mexanizmləri üçün dayanıqlı maliyyə sisteminə ehtiyac duyur.
Prezident İlham Əliyevin imzaladığı fərman, zənnimcə, Azərbaycanın təhlükəsizlik sektorunda son illər aparılan struktur islahatlarının daha bir strateji mərhələsidir.
Bu addım, ölkənin kəşfiyyat imkanlarının həm regional, həm də qlobal təhdid modellərinə adaptasiyasını sürətləndirəcək.

Новые утвержденные правила, касающиеся контроля за финансированием разведывательных и контрразведывательных структур, по сути, являются частью более широких изменений, происходящих в архитектуре безопасности государства.
Это решение — не только усиление финансовой дисциплины, но и институциональное обновление, повышающее операционную эффективность, прозрачное распределение ресурсов и гибкость системы национальной безопасности.
В современной среде безопасности — в эпоху, когда войны не знают границ, а кибер- и гибридные угрозы невидимо нацеливаются на государства — контроль за тем, как используются средства, имеет такое же стратегическое значение, как и надлежащее финансирование разведывательных служб.
Новые правила обещают 3 важных результата:
1. Усиливается управление рисками — целевое использование выделенных средств будет способствовать превращению операционных ресурсов не в разрушительную, а в точную силу воздействия.
2. Повышается подотчетность в политике национальной безопасности — это также фактор, укрепляющий институциональную устойчивость разведывательных институтов.
3. Возрастает операционная эффективность — современная разведка нуждается в устойчивой финансовой системе не только для сбора информации, но и для механизмов быстрого принятия решений.
Указ, подписанный Президентом Ильхамом Алиевым, на мой взгляд, является еще одним стратегическим этапом структурных реформ, проводимых в секторе безопасности Азербайджана в последние годы.
Этот шаг ускорит адаптацию разведывательных возможностей страны как к региональным, так и к глобальным моделям угроз.