Yeni Klinikada “UpToDate” platformasının istifadəsinə start verilib
Azərbaycanda ilk dəfə Yeni Klinikada sübutlu təbabətə əsaslanan dünyanın aparıcı rəqəmsal platformalarından biri olan “UpToDate” klinik qərarların qəbulu üçün innovativ alət kimi təqdim edilib və onun sınaq mərhələsində istifadəsinə start verilib.
Görüşdə Yeni Klinikanın direktoru Barat Yusubov, “UpToDate” platformasının yaradıcısı və təminatçısı olan “Wolters Kluwer” şirkətinin regional nümayəndəsi, tibbi innovasiyalar üzrə ekspert xanım Vildan Kandur Stanio, platformanın Azərbaycanda rəsmi təmsilçisi “Ezgil Medical Technologies” şirkətinin milli koordinatoru Kəmalə Aşumova və İnnovativ tibbi texnologiyalar proqramının rəhbəri İslam Abduləzimov iştirak ediblər.
Barat Yusubov Yeni Klinikada tibbi texnologiyaların inkişaf etdirilməsi və tətbiqi, həmçinin klinik protokol və müasir tibbi tövsiyələrin təşviqi istiqamətində həyata keçirilən işlər barədə geniş məlumat verərək rəhbərlik etdiyi tibb müəssisəsində sübutlu təbabət prinsiplərinə əsaslanan yanaşmaların tətbiqinin prioritet istiqamətlərdən olduğunu bildirib.
Vildan Kandur Stanio “UpToDate” platformasının yenilikləri, Ekspert Aİ - süni intellekt əlavəsinin üstünlükləri, funksional imkanları və praktik tətbiq sahələri barədə danışıb. O bildirib ki, “UpToDate” sübutlu təbabətə əsaslanan tibbi məlumat bazasına çıxışı təmin etməklə yanaşı, həkimlərə klinik qərarvermə prosesində dəstək göstərir, diaqnostika və müalicə planlarının daha dəqiq və effektiv şəkildə qurulmasına imkan yaradır.
Qeyd olunub ki, yaxın zamanda portalın Ekspert Aİ əlavəsinin Azərbaycandakı istifadəçilər üçün də əlçatan olması planlaşdırılır ki, bu da yerli səhiyyə mütəxəssislərinin, xüsusilə də həkimlərin, tibb bacılarının və həkim-rezidentlərin ən müasir tibbi bilik və innovativ həllərə çıxış imkanlarını daha da genişləndirəcək.
Görüş çərçivəsində iştirakçılar platformanın praktiki istifadəsi ilə tanış olub, onları maraqlandıran məsələlər ətrafında geniş müzakirələr aparıblar. Bildirilib ki, bu kimi innovativ texnologiyaların tətbiqi səhiyyə xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, pasiyent məmnuniyyətinin artırılmasına və müasir tibbi yanaşmaların genişləndirilməsinə mühüm töhfə verəcək.
Qeyd edək ki, “UpToDate” platforması səhiyyədə rəqəmsal transformasiyanın sürətləndirilməsi, tibbi biliklərin əlçatanlığının artırılması və göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi baxımından geniş imkanlar yaradır.
“UpToDate” alətinin məhz Yeni Klinikada tətbiqi həm pasiyentlərə göstərilən tibbi xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəlməsinə, həm də ümumilikdə ölkə səhiyyəsinin inkişafına mühüm töhfə verəcək.

Впервые в Азербайджане в Yeni Klinika была представлена “UpToDate” – одна из ведущих мировых цифровых платформ, основанных на доказательной медицине, как инновационный инструмент для принятия клинических решений, и начато ее использование на пилотном этапе.
Во встрече приняли участие директор Yeni Klinika Барат Юсубов, региональный представитель компании “Wolters Kluwer” (создателя и поставщика платформы “UpToDate”), эксперт по медицинским инновациям госпожа Вилдан Кандур Станио, национальный координатор компании “Ezgil Medical Technologies” (официального представителя платформы в Азербайджане) Кямаля Ашумова и руководитель программы инновационных медицинских технологий Ислам Абдулазимов.
Барат Юсубов подробно рассказал о работе, проводимой в Yeni Klinika по развитию и применению медицинских технологий, а также по продвижению клинических протоколов и современных медицинских рекомендаций, отметив, что применение подходов, основанных на принципах доказательной медицины, является одним из приоритетных направлений в возглавляемом им медицинском учреждении.
Вилдан Кандур Станио рассказала о нововведениях платформы “UpToDate”, преимуществах дополнения Эксперт ИИ (искусственный интеллект), его функциональных возможностях и областях практического применения. Она отметила, что “UpToDate” не только обеспечивает доступ к базе медицинских данных, основанных на доказательной медицине, но и поддерживает врачей в процессе принятия клинических решений, позволяя более точно и эффективно строить планы диагностики и лечения.
Было отмечено, что в ближайшее время планируется сделать дополнение Эксперт ИИ портала доступным для пользователей в Азербайджане, что еще больше расширит возможности местных специалистов здравоохранения, особенно врачей, медсестер и врачей-резидентов, получить доступ к самым современным медицинским знаниям и инновационным решениям.
В рамках встречи участники ознакомились с практическим использованием платформы и провели широкие обсуждения по интересующим их вопросам. Было заявлено, что применение таких инновационных технологий внесет значительный вклад в повышение качества медицинских услуг, увеличение удовлетворенности пациентов и расширение современных медицинских подходов.
Отметим, что платформа “UpToDate” создает широкие возможности для ускорения цифровой трансформации в здравоохранении, повышения доступности медицинских знаний и улучшения качества предоставляемых услуг.
Применение инструмента “UpToDate” именно в Yeni Klinika внесет важный вклад как в дальнейшее повышение качества медицинских услуг, предоставляемых пациентам, так и в развитие здравоохранения страны в целом.