Yeni Klinikada ‘Bayraqdar’ İctimai Birliyi və ‘Inclusive Organization Company’nin təşkilatçılığı əsasında inklüziv cəmiyyətin qurulmasına dəstək məqsədilə, 20 Yanvar şəhidlərinə həsr olunmuş ‘İnklüzivliyin Sirri 6’ adlı konfrans baş tutub.
Azərbaycan Respublikası Yeni Azərbaycan Partiyası Nizami Rayon Təşkilatı, Yeni Klinika, “Ümidlə Gəl” xeyriyyə layihəsi, Azərbaycan Qan Donorluğunun İnkişafı Mərkəzi  və "Hera" Ailə Naminə İctimai Birliyinin rəsmi tərəfdaşlığı keçirilən konfransda millət vəkilləri, ictimai birlik nümayəndələri, hərbçilər, valideynlər, həmçinin müxtəlif istiqamət üzrə fəaliyyət göstərən mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbirdə əvvəlcə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizin və Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, ardınca Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Açılış nitqləri ilə Bayraqdar İB-nin sədri, Yeni Klinikanın İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin nümayəndəsi Nərmin Kazımova, Milli Məclisin deputatı Məzahir Əfəndiyev, polkovnik-leytenant Anar Həsənov, “Ümidlə Gəl” xeyriyyə layihəsinin rəhbəri Hacı Quliyev, “Inclusive Organization Company”nin təsisçisi və rəhbəri İbrahim Məmmədov çıxış edərək inklüziv cəmiyyətin formalaşdırılmasının vacibliyini vurğulayıblar.
İki paneldən ibarət olan forumun birinci hissəsində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin nəzdində Sosial İqtisadi Kollecin direktoru Mübariz Hacıbəyov, “Azərbaycan Respublikasının şəhid ailələri, əlilləri və müharibə veteranlarının müdafiəsi” İB-nin sədr müavini Ramin Şirinov, V çağırış Milli Məclisin deputatı, Bakı şəhəri 295 nömrəli tam orta məktəbin direktoru Dilarə Cəbrayılova və Yeni Robotik Reabilitasiya Mərkəzinin əməkdaşı, uzman fizioterapist Nəzrin Əsədli mövzu ətrafında çıxış ediblər.
Valideynlərə həsr olunmuş ikinci panelin rəsmi hissəsində Milli Məclisin deputatı Ceyhun Məmmədov iştirak edib. Paneldə şəhid qızı, Esminur Tədris Mərkəzinin rəhbəri Esmira Hüseynova, Fiziki məhdud şəxslər qrupunun rəhbəri Arzu Mirzəyeva, “Autizmli Uşaqlara Dəstək” İctimai Birliyinin sədri Şəhla Mirzəməmmədova, valideyn Şəfa Eynullayeva, eləcə də sahə üzrə mütəxəssislər – loqoped-defektoloq Nuranə Kazımlı, psixoloq Gültəkin Qocayeva, terapevt Məryəm Həsənova, xüsusi pedaqoq Suğra Quliyeva, inklüziv modelyer Kübra Nuriyyeva inklüziv təhsil, reabilitasiya eləcə də sosial dəstək mexanizmləri ilə bağlı fikir və təcrübələrini bölüşüblər.
İnklüzivliyin təşviqi, cəmiyyətin bütün üzvləri üçün bərabər imkanların yaradılması və bu istiqamətdə əməkdaşlığın gücləndirilməsi baxımından mühüm platforma kimi dəyərləndirilən konfransda aktual məsələlər səsləndirilib, mövcud problemlərin həlli istiqamətində geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Conference "Secret of Inclusivity 6" Held at Yeni Klinika
The conference titled ‘Secret of Inclusivity 6,’ dedicated to the martyrs of January 20, was held at Yeni Klinika, organized by the public association ‘Bayraqdar’ and ‘Inclusive Organization Company’ with the aim of supporting the construction of an inclusive society.
The conference, held with the official partnership of the Nizami District Organization of the New Azerbaijan Party of the Republic of Azerbaijan, Yeni Klinika, the “Come with Hope” charity project, the Azerbaijan Center for the Development of Blood Donation, and the “Hera” Public Association for the Family, was attended by members of parliament, representatives of public associations, military personnel, parents, and specialists working in various fields.
At the event, first, the dear memory of our martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity and independence of Azerbaijan, and the Great Leader Heydar Aliyev, was commemorated with a minute of silence, followed by the State Anthem of the Republic of Azerbaijan.
Nərmin Kazımova, Chairwoman of Bayraqdar Public Association and representative of the Public Relations Department of Yeni Klinika, Məzahir Əfəndiyev, Member of the Milli Məclis, Lieutenant Colonel Anar Həsənov, Hacı Quliyev, Head of the “Come with Hope” charity project, and İbrahim Məmmədov, Founder and Head of “Inclusive Organization Company,” delivered opening speeches, emphasizing the importance of forming an inclusive society.
In the first part of the forum, which consisted of two panels, Mübariz Hacıbəyov, Director of the Social-Economic College under Azerbaijan State University of Economics, Ramin Şirinov, Deputy Chairman of the Public Association “Protection of Martyr Families, Disabled Persons, and War Veterans of the Republic of Azerbaijan,” Dilarə Cəbrayılova, Member of the Milli Məclis of the V convocation and Director of Secondary School No. 295 in Baku, and Nəzrin Əsədli, employee of the New Robotic Rehabilitation Center and specialist physiotherapist, made speeches on the topic.
Member of the Milli Məclis Ceyhun Məmmədov participated in the official part of the second panel, dedicated to parents. In the panel, Esmira Hüseynova, daughter of a martyr and head of the Esminur Education Center, Arzu Mirzəyeva, head of the group for physically challenged individuals, Şəhla Mirzəməmmədova, Chairwoman of the Public Association “Support for Children with Autism,” parent Şəfa Eynullayeva, as well as specialists in the field – speech therapist-defectologist Nuranə Kazımlı, psychologist Gültəkin Qocayeva, therapist Məryəm Həsənova, special needs educator Suğra Quliyeva, and inclusive fashion designer Kübra Nuriyyeva shared their views and experiences on inclusive education, rehabilitation, and social support mechanisms.
The conference, which was evaluated as an important platform for promoting inclusivity, creating equal opportunities for all members of society, and strengthening cooperation in this direction, addressed current issues and engaged in extensive exchange of ideas for solving existing problems.