Yeni immunoterapiya xərçəngi tamamilə məhv edə bilər – Alimlərdən açıqlama
Alimlər tərəfindən təqdim edilən yeni immunoterapiya yanaşması xərçəngin müalicəsi sahəsində geniş müzakirələrə səbəb olub. Tədqiqatçılar bu eksperimental metodun şişləri və metastazları tamamilə məhv etdiyini iddia edir və yanaşmanı tibbi elmdə potensial inqilab kimi təqdim edirlər.
Redaksiya xəbər verir ki, açıqlanan məlumatlara əsasən yeni terapiya şiş mikroətraf mühitini dəyişdirərək onu xərçəng və metastazlar üçün “düşmənə”, orqanizm üçün isə “müttəfiqə” çevirir. Bildirilir ki, bu mühit immun sisteminin şiş hüceyrələrinə qarşı daha effektiv fəaliyyət göstərməsinə şərait yaradır.
Məlumatda vurğulanır ki, yeni CAR T-hüceyrə terapiyası immun müdafiə üçün “Troya atı” mexanizmi yaradır. İddialara görə, “casus” hüceyrələr şişin daxilinə nüfuz etdikdən dərhal sonra onu məhv etməyə başlayır və orqanizmdən tam silir. Alimlər bu yanaşmanın xərçəngin istənilən növünə, o cümlədən sarkoma, yoğun bağırsaq xərçəngi və mədəaltı vəzi xərçəngi kimi ən təhlükəli formalarına qarşı təsirli olduğunu bildirirlər.
Tədqiqatçılar həmçinin qeyd edirlər ki, eksperimental müalicə heyvanlar üzərində aparılan sınaqlarda 100% nəticə göstərib və yaxın zamanda insanlar üzərində klinik sınaqlara başlanması planlaşdırılır. Bununla yanaşı, mütəxəssislər bu mərhələdə nəticələrin yalnız ilkin elmi müşahidələrə əsaslandığını və insanlarda təhlükəsizlik və effektivliyin klinik sınaqlar vasitəsilə təsdiqlənməsinin zəruri olduğunu xatırladırlar.

A new immunotherapy approach presented by scientists has sparked widespread discussion in the field of cancer treatment. Researchers claim this experimental method completely destroys tumors and metastases, presenting the approach as a potential revolution in medical science.
The editorial reports that according to the disclosed information, the new therapy alters the tumor's microenvironment, turning it into an "enemy" for cancer and metastases, and an "ally" for the body. It is stated that this environment creates conditions for the immune system to act more effectively against cancer cells.
The information emphasizes that the new CAR T-cell therapy creates a "Trojan horse" mechanism for immune defense. According to claims, "spy" cells begin to destroy the tumor immediately after penetrating its interior and completely eradicate it from the body. Scientists state that this approach is effective against any type of cancer, including the most dangerous forms such as sarcoma, colorectal cancer, and pancreatic cancer.
Researchers also note that the experimental treatment showed a 100% success rate in animal trials, and clinical trials on humans are planned to begin soon. However, experts remind that at this stage, the results are based solely on preliminary scientific observations, and the safety and efficacy in humans must be confirmed through clinical trials.