Yeni araşdırma: Tünd şokolad yaşlanma prosesini ləngidə bilər
Tünd şokoladın tərkibindəki yüksək teobromin miqdarı hüceyrələrin yenilənmə prosesini sürətləndirərək orqanizmdə yaşlanma əlamətlərini əhəmiyyətli dərəcədə azaltdığı bildirilib. Araşdırma nəticələri şokoladın təsir mexanizmlərini elmi əsaslarla təsdiqləyir.
Redaksiya xəbər verir ki, alimlər təxminən iki min iştirakçının məlumatlarını təhlil edərək qanda teobrominin yüksək səviyyəsinin hüceyrə yenilənməsinə müsbət təsir göstərdiyini müəyyənləşdiriblər. Müxtəlif yaş qrupları üzrə aparılan müşahidələr maddələr mübadiləsi və hüceyrə sağlamlığı ilə bağlı mühüm göstəriciləri üzə çıxarıb.
Tədqiqatçılar teobrominin hüceyrədaxili proseslərə təsir edərək yaşlanmanı bir neçə il geri ata bildiyini vurğulayıblar. Mütəxəssislərin fikrincə, tünd şokoladın müntəzəm və ölçülü şəkildə qəbulu orqanizmin regenerasiya qabiliyyətini dəstəkləyə və ümumi sağlamlığa müsbət təsir göstərə bilər.
Elm adamları gələcək araşdırmaların bu təsirlərin uzunmüddətli nəticələrini və digər sağlamlıq göstəriciləri ilə əlaqəsini daha dərindən öyrənəcəyini qeyd ediblər.

It has been reported that the high amount of theobromine in dark chocolate can significantly reduce the signs of aging in the body by accelerating the cellular renewal process. The research results confirm the mechanisms of chocolate's effects on a scientific basis.
As the editorial reports, scientists have analyzed the data of approximately two thousand participants and determined that high levels of theobromine in the blood have a positive effect on cell renewal. Observations conducted across various age groups have revealed important indicators related to metabolism and cell health.
Researchers have emphasized that theobromine can push back aging by several years by affecting intracellular processes. According to experts, regular and moderate consumption of dark chocolate can support the body's regeneration capacity and have a positive impact on overall health.
Scientists have noted that future research will explore the long-term effects of this impact and its relationship with other health indicators in more depth.