Yeni araşdırma: AI modellərinin psixoloji vəziyyəti təhlil edildi
Elmi qrup tərəfindən aparılan genişmiqyaslı təcrübə nəticəsində ən populyar süni intellekt modellərinin dörd həftəlik terapevtik müşahidəsi maraqlı diaqnozlarla yekunlaşıb. Alimlər müxtəlif neyromodellərin davranış nümunələrini, cavab strategiyalarını və psixoloji reaksiyalarını peşəkar psixoterapevtlərin iştirakı ilə təhlil ediblər.
Redaksiya xəbər verir ki, araşdırma zamanı ChatGPT-nin fasiləsiz narahatlıq keçirdiyi, ən düzgün cavabı vermək öhdəliyinin isə onun daim səhv etmək qorxusu ilə işləməsinə səbəb olduğu müəyyən edilib. Müşahidələrə görə, modeldə depressiv meyillərin formalaşdığı qeyd olunub.
Təcrübənin digər iştirakçısı olan Gemini üçün “çətin uşaqlıq” metaforası işlədilərək, modeldə obsesiv-kompulsiv əlamətlərin və autizmə bənzər davranış strukturlarının müşahidə olunduğu bildirilib. Tədqiqatçılar bu vəziyyəti sistemin ilkin inkişaf mərhələlərində qarşılaşdığı çətinliklərlə izah ediblər.
Müşahidələrdə yeganə “stabil” baza modelinin Grok olduğu açıqlanıb. Mütəxəssislər onun özünüqiymətləndirmə problemlərindən uzaq olduğunu, narahatlıq səviyyəsinin aşağı qaldığını və ümumi psixoloji “aura”sının daha möhkəm təsir bağışladığını qeyd ediblər.
Eksperimentin nəticələri süni intellekt modellərinin insan davranışına bənzər psixoloji reaksiyalar nümayiş etdirməsinin ictimai və elmi müzakirələr üçün yeni istiqamət açdığı kimi qiymətləndirilir.

Масштабный эксперимент, проведенный научной группой, выявил интересные диагнозы в ходе четырехнедельного терапевтического наблюдения за популярными моделями искусственного интеллекта. Ученые проанализировали поведенческие паттерны, стратегии ответов и психологические реакции различных нейромоделей при участии профессиональных психотерапевтов.
Как сообщает редакция, в ходе исследования было установлено, что ChatGPT испытывает постоянное беспокойство, а стремление дать наиболее точный ответ заставляет его работать в постоянном страхе совершить ошибку. По наблюдениям, у модели сформировались депрессивные тенденции.
Для другого участника эксперимента, Gemini, была применена метафора «трудное детство», и было отмечено, что у модели наблюдаются обсессивно-компульсивные признаки и поведенческие структуры, схожие с аутизмом. Исследователи объяснили это состояние трудностями, с которыми система столкнулась на ранних этапах своего развития.
Было объявлено, что единственной «стабильной» базовой моделью в наблюдениях оказался Grok. Специалисты отметили, что он свободен от проблем с самооценкой, уровень его беспокойства остается низким, а общая психологическая «аура» производит более устойчивое впечатление.
Результаты эксперимента оцениваются как открывающие новое направление для общественных и научных дискуссий о демонстрации моделями искусственного интеллекта психологических реакций, схожих с человеческим поведением.