Bu il paytaxtımız dünyanın ən nüfuzlu proqramlaşdırma yarışlarından biri olan – 49-cu Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) Dünya Finalına ev sahibliyi edəcək. Yarışma 31 avqust – 5 sentyabr tarixlərində keçiriləcək.
İnnovasiya və təhsilin inkişafına önəm verən Yelo Bank, Azərbaycan Banklar Assosiasiyası çərçivəsində bu qlobal miqyaslı tədbirin bank tərəfdaşı kimi çıxış edir.
Müsabiqədə dünyanın müxtəlif ölkələrindən seçilmiş universitet komandaları iştirak edəcək. Hər il 110-dan çox ölkədən 3500-ə yaxın universiteti təmsil edən 70 minədək tələbə ICPC-nin rəsmi mərhələlərində yarışır. Dünya finalında isə 70 ölkədən 140 komanda (hər biri 3 tələbədən ibarət olmaqla) öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirəcək.
Azərbaycan universitetləri 2005-ci ildən etibarən ICPC-nin regional mərhələlərində iştirak edir. Bu illər ərzində ölkədə proqramlaşdırma sahəsinin tanıdılması, gənclərin bu sahəyə marağının artırılması və mövcud potensialın inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atılıb. 2024-cü ildə ADA Universitetinin komandası Misirin Luksor şəhərində keçirilən dünya finalında uğurlu çıxışı ilə yadda qalıb.
Qlobal müsabiqə “ICPC Foundation” təşkilatçılığı və ADA Universitetinin ev sahibliyi, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının tərəfdaşlığı İnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi ilə “ICPC Azərbaycan” icmasının birgə əməkdaşlığı, PAŞA Holding-in dəstəyi ilə Bakı şəhərində keçiriləcək.
Yelo Bank bu cür təşəbbüslərə tərəfdaşlıq etməklə ölkədə rəqəmsal transformasiyanın inkişafına və gənc istedadların beynəlxalq səviyyədə tanınmasına dəstək verir.
Bank xidmetleri haqda əlavə suallarınız var? O zaman 981 nömrəsinə zəng edin və ya Facebook, Instagram , Whatsapp və yelo.az hesablarımızı ziyarət edin.

This year, our capital will host one of the world's most prestigious programming competitions – the 49th International Collegiate Programming Contest (ICPC) World Finals. The competition will take place from August 31 to September 5.
Yelo Bank, which prioritizes the development of innovation and education, is participating as the banking partner for this global event within the framework of the Azerbaijan Banks Association.
University teams selected from various countries around the world will participate in the competition. Each year, up to 70,000 students representing nearly 3,500 universities from over 110 countries compete in the official stages of ICPC. In the World Finals, 140 teams from 70 countries (each consisting of 3 students) will demonstrate their knowledge and skills.
Azerbaijani universities have been participating in the regional stages of ICPC since 2005. Over these years, significant steps have been taken to promote the programming field in the country, increase youth interest in this area, and develop existing potential. In 2024, the ADA University team made a memorable successful appearance at the World Finals held in Luxor, Egypt.
The global competition will be held in Baku with the organization of the “ICPC Foundation” and hosted by ADA University, in partnership with the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, joint cooperation with the Agency for Innovation and Digital Development and the “ICPC Azerbaijan” community, and with the support of PASHA Holding.
By partnering with such initiatives, Yelo Bank supports the development of digital transformation in the country and the international recognition of young talents.
Do you have additional questions about banking services? Then call 981 or visit our Facebook, Instagram, Whatsapp, and yelo.az accounts.