Bu il paytaxtımız dünyanın ən nüfuzlu proqramlaşdırma yarışlarından biri olan – 49-cu Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) Dünya Finalına ev sahibliyi edəcək. Yarışma 31 avqust – 5 sentyabr tarixlərində keçiriləcək.
İnnovasiya və təhsilin inkişafına önəm verən Yelo Bank, Azərbaycan Banklar Assosiasiyası çərçivəsində bu qlobal miqyaslı tədbirin bank tərəfdaşı kimi çıxış edir.
Müsabiqədə dünyanın müxtəlif ölkələrindən seçilmiş universitet komandaları iştirak edəcək. Hər il 110-dan çox ölkədən 3500-ə yaxın universiteti təmsil edən 70 minədək tələbə ICPC-nin rəsmi mərhələlərində yarışır. Dünya finalında isə 70 ölkədən 140 komanda (hər biri 3 tələbədən ibarət olmaqla) öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirəcək.
Azərbaycan universitetləri 2005-ci ildən etibarən ICPC-nin regional mərhələlərində iştirak edir. Bu illər ərzində ölkədə proqramlaşdırma sahəsinin tanıdılması, gənclərin bu sahəyə marağının artırılması və mövcud potensialın inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atılıb. 2024-cü ildə ADA Universitetinin komandası Misirin Luksor şəhərində keçirilən dünya finalında uğurlu çıxışı ilə yadda qalıb.
Qlobal müsabiqə “ICPC Foundation” təşkilatçılığı və ADA Universitetinin ev sahibliyi, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının tərəfdaşlığı İnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi ilə “ICPC Azərbaycan” icmasının birgə əməkdaşlığı, PAŞA Holding-in dəstəyi ilə Bakı şəhərində keçiriləcək.
Yelo Bank bu cür təşəbbüslərə tərəfdaşlıq etməklə ölkədə rəqəmsal transformasiyanın inkişafına və gənc istedadların beynəlxalq səviyyədə tanınmasına dəstək verir.
Bank xidmetleri haqda əlavə suallarınız var? O zaman 981 nömrəsinə zəng edin və ya Facebook, Instagram , Whatsapp və yelo.az hesablarımızı ziyarət edin.

Yelo Bank является банковским партнером Всемирного финала ICPC
В этом году наша столица примет Всемирный финал одного из самых престижных соревнований по программированию в мире – 49-го Международного студенческого чемпионата по программированию (ICPC). Соревнование пройдет с 31 августа по 5 сентября.
Yelo Bank, придающий большое значение развитию инноваций и образования, выступает в качестве банковского партнера этого глобального мероприятия в рамках Ассоциации банков Азербайджана.
В конкурсе примут участие команды университетов, отобранные из разных стран мира. Ежегодно до 70 тысяч студентов, представляющих около 3500 университетов из более чем 110 стран, соревнуются на официальных этапах ICPC. Во Всемирном финале 140 команд из 70 стран (каждая состоит из 3 студентов) продемонстрируют свои знания и навыки.
Азербайджанские университеты участвуют в региональных этапах ICPC с 2005 года. За эти годы в стране были предприняты важные шаги по популяризации сферы программирования, повышению интереса молодежи к этой области и развитию существующего потенциала. В 2024 году команда Университета ADA запомнилась успешным выступлением на мировом финале, проходившем в Луксоре, Египет.
Глобальный конкурс пройдет в Баку при организации «ICPC Foundation» и приеме Университета ADA, партнерстве Центрального банка Азербайджанской Республики, совместном сотрудничестве Агентства по инновациям и цифровому развитию с сообществом «ICPC Азербайджан», а также при поддержке PAŞA Holding.
Yelo Bank, выступая партнером в подобных инициативах, поддерживает развитие цифровой трансформации в стране и международное признание молодых талантов.
Есть дополнительные вопросы о банковских услугах? Тогда звоните по номеру 981 или посетите наши аккаунты в Facebook, Instagram, Whatsapp и yelo.az.